Karavan Dönüşümü - Isı Yalıtımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rahip Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,574

rahip

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Bizofol, taş yünü, cam yünü, izogreen keçe ve farklı keçe türlerine kadar bir çok ısı yalıtım malzemelerinden bahsediliyor birçok farklı kaynakta.

Kendi karavanını yapanlar, ısı yalıtımı için hangi malzemeleri kullandınız? Yaz-kış memnuniyetiniz nasıl? İç mekanda kullanılabilirliği (sağlık açısından), yangına karşı direnci, ısı yalıtım becerisi ve maliyeti gibi konuları dikkate alarak tecrübelerinize dayalı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler
Emrah

Merhabalar,

Bizofol, taş yünü, cam yünü, izogreen keçe ve farklı keçe türlerine kadar bir çok ısı yalıtım malzemelerinden bahsediliyor birçok farklı kaynakta.

Kendi karavanını yapanlar, ısı yalıtımı için hangi malzemeleri kullandınız? Yaz-kış memnuniyetiniz nasıl? İç mekanda kullanılabilirliği (sağlık açısından), yangına karşı direnci, ısı yalıtım becerisi ve maliyeti gibi konuları dikkate alarak tecrübelerinize dayalı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler
Emrah
Bu konuyu zemin kaplamasi , yan kaplamalar ve tavan olarak ayirmak gerek bence. Daha once karavan yapmadım fakat yapmak ocin arastiriyorum.Taban a yapışkan li elastik kaucuklu malzeme .yanlara taş yünü. Boşlukları doldurmak daha kolay olur. Tavan a da normal keceli malzeme bence.Ama dedigim gibi tecrübem yok.

Yaşamakta olduğum ülkenin (Hollanda) camper/karavan kullanıcıları arasında bir önceki karavan yapımında koyun yünü, izocam yün, taş yünü vs kullanmış olanlar sıkça ve ısrarla bu ürünlerin kullanımından kaçınılması gerektiği ve /ya alternatiflerine yönelinmesi hususunda ağız birliği etmiş gibi görünüyor. Ve genel olarak nedenleri konusunda bir ortaklaşma görüyorsunuz.

* Özellikle nemli coğrafyalarda ikamet etmekte olan insanlar için yün malzemenin (doğal veya sentetik) rutubetin dışarı tahliye edilebilmesini imkansız derecesinde zorlaştırdığı ve maalesef içeride muhafaza ettiği ;
* İzocam malzemenin zaman içerisinde aracın hareket halinde olması nedeniyle tozlanmaya sebebiyet verdiği ve solunum sistemini tehdit edebilecek zerrecikleri yaşam alanına salıyor oluşu;
* İzolasyon çalışması sırasında -uygun techizat ve kıyafetler gözardı edildiği taktirde- ciltte büyük tahrişlere ve alerjik durumlara sebep oluşu;
* Ve yine rutubet hususuna dönecek olursak, zaman içerisinde rutubeti sürekli olarak kendine muhafaza eden malzemenin ilk izolasyon kalitesinin çok çok gerisine düşeceği gibi nedenlerden ötürü campervan kullanıcılarında bu gün malzeme silsilesine karşı genel bir sırt dönme hali var.

Bunun yerine xps, veya daha düşük bütçeye inilmek isteniyorsa eps malzemeye başvurulabileceği konusunda yine hemfikir durumdalar.

Açıkçası gerek bütçe, gerekse çalışma kolaylığı açısından benim de aklımı çelen bu öneri oldu. İlk 1 veya 2 tabaka eps malzeme; üzerine ise laminat parke altına serilen tek tarafı aluminyum kaplama olan malzemeden kullanma planındayım.

Tabii ki, en doğru referans olarak uzun yıllardır karavan tecrübesini bizzat edinmiş olan arkadaşların değerlendirmeleri esas alınabilir. Benim ilk campervan çalışmam büyük oranda 'neyse halim çıksın falim' mantığı üzerine kurulu olacak belli yönleriyle :smiley:

Son düzenleme:

Dün bir izocam bayisi ile görüştüm. Sağolsun telefonda epey bilgi verdi. Kendilerinin önerisi hem sağlık kriteri hem yanmaya karşı direnci hem de ısı yalıtım katsayısı kriterlerini göz önüne alarak taş yünü ya da izocamflex dedikleri merkezi klima sistemlerinde boruları sardıkları kauçuk bir malzeme. Taş yünü 50 mm civarı bir kalınlıktayken kapalı hücre sistemine sahip bu kauçuk malzeme 35-40 mm kalınlıkta aynı yalıtımı veriyor. kauçuk malzemenin yanma alev alma, alevi yürütme özelliği hiç yok.

Her iki malzemenin de bir yüzü yansıtıcılı olanları mevcut. kauçuk malzemenin kendinden yapışkanlı olanı da var üstelik.

bu iki malzemeden hangisini kullanırsam kullanayım üzerlerine nem bariyeri uygulamayı düşünüyorum.

Kauçuk daha fazla bana yakın gelmekle beraber forumları okurken kauçuğun koku yaptığı şeklinde bir yazı dikkatimi çekmişti. bu malzemeyi kullanan veya malzeme hakkında bilgisi olanlar var mı?

Sent from my iPhone using Tapatalk

o köpüklerin alev alma yanma konusunda direnci yok diye biliyorum. kolayca tutuşuyor ya da en ufak ısıya maruz kalınca formunu kaybediyor. o yüzden tercih etmiyoruz. üstelik esneme olayı pek yok, kolayca kırılabiliyor.

EPS kısaltması ile piyasada yerini bulan bu malzeme, köpük, strafor gibi isimlerle tanıdığımız, beyaz eşya paketlerinde koruma malzemesi olarak da kullanılan beyaz materyalin ta kendisidir. Hassas bir materyal olduğu doğrudur. Biraz keskin bir yapıştırıcı, erimesine sebebiyet verebiliyor. Doğru tutkalın seçilmesi gerekiyor. Fakat kullanıcılarından yanma tehlikesi gibi riskli bir duruma dair herhangi bir kaygı veya ibareye henüz denk gelmedim. Zaten bütçe sorunu yaşamıyorsanız, daha üst kalitede malzemelere yönelmeniz benim de önereceğim şey olur. Bu arkadaş, fakir dostu bir kurtarıcı olarak işini eksiksiz yapan bir arkadaştır diyelim. "Ben keseyi biraz daha açarım" diyecek olan arkadaşlara X-trem izolasyon materyalini google amcaya bir sormalarını önerebilirim. Son yılların en çok rağbet gören malzemelerinden biridir

.

@rahip , siz karavan için bina yapı malzemesi yapımcısına sormuşsunuz. Tabi her malzemenin özellikleriyle karavancılığa uygun olup olmaması irdelenmeli. Ama başvurulacak yerin karavan yapımcısı olması daha doğru değil mi ?

Kısaca dünyada karavan yapımcıları ne kullanıyorlar. Bizim bunların üzerine sizlere de kolaylık olsun diye yazdığımızı sanıyordum. :confused:

Türkiyede Armaflex gibi kapalı gözenekli levhaların imalatının olması büyük avantaj. Sanırım İzmir’de de başka bir fabrika var galiba ? Bu levhalar kauçuk ya da polietilen olabiliyor. Siz koklamadan kokup korkmadığını karar vermeyin. Ben okuduğum yabancı forumlardan böyle bir argüman duymadım.

Çift katlı bizofil ile bütün kışı sorunsuz geçirenleri biliyorum..

Konuların daha evvel açılmış uygun başlıklarda devamı, hepimizin yararına olmalı ? :yum:

.

Sentetik kauçuk ve işlenmiş doğal kauçuk masum değildir, üretiminde katkı maddesi olarak polisiklik aromatik hidrokarbon kullanılan kauçuk ürünler uzun vadede ağır kanserojendir. Bunu iç mekanda kullanmak uzun vadede aşırı risklidir. Kullanacağınız ürünü çok çok iyi araştırın. İçeriği net olarak belirtilmemiş kauçuk yalıtım malzemelerini iç mekanda kullanmayın. Sentetik kauçuk ürünler dış mekan olsa bile örneğin çocuk parklarında bile yasaklanmaya başlandı.

Karavanınızda gece kapıyı bacayı kilitlediğinizde, maksimum 15-20 metreküp hava ile sabaha kadar baş başasınız. Bu 15-20 metreküp hava temiz ve atıksız olmalı. Cam yünü/ taş yünü yapısı itibariyle araç yol alırken siz farketmesenizde tozumaya müsait oluğu için gece bir miktar bunu da ciğerlerinize çekme riskiniz var. Kişisel fikrim bu ürünlerde sarsıntılı iç mekanlarda kullanılmamalı.

Eğer yalıtımın sağlık boyutunu önemsiyorsanız, abba bizofol + izogreen mavi keçe (%100 pamuk) veya tozuma yapmayan yeşil keçe (pet+polyester) + kaliteli bir nem bariyeri hem ses hem ısı izalasyonu olarak işinizi görür.

o köpüklerin alev alma yanma konusunda direnci yok diye biliyorum. kolayca tutuşuyor ya da en ufak ısıya maruz kalınca formunu kaybediyor. o yüzden tercih etmiyoruz. üstelik esneme olayı pek yok, kolayca kırılabiliyor.

Farkli bi surü uygulama ve gorus var.taş yunü cam yunu tozuma yapar, kaucuk malzemelerde kansorejen bilesenler var, kopukler tercih edilmiyo vs vs.videolarda bu malzemelerin hepsini kullanan cok sayida kullanici var.tamamen kafa karisikligi.ne yapmak gerek.tavan ayri bir yalitim.hadi oraya kece kullandik.zemin ve yan lara doseme icine ne kullanacagiz.

çok haklısınız. bu sebepten araştırtırdıkça kafa karışıklığı azalacağına artıyor.

önce taş yünü ve kauçuk arasında git-gel yaşıyordum. şimdi bir de izogreen keçe düşünüyorum.

Bunların maliyetleri de ayrı bir konu tabi.

.

@rahip , siz karavan için bina yapı malzemesi yapımcısına sormuşsunuz. Tabi her malzemenin özellikleriyle karavancılığa uygun olup olmaması irdelenmeli. Ama başvurulacak yerin karavan yapımcısı olması daha doğru değil mi ?

Kısaca dünyada karavan yapımcıları ne kullanıyorlar. Bizim bunların üzerine sizlere de kolaylık olsun diye yazdığımızı sanıyordum. :confused:

Türkiyede Armaflex gibi kapalı gözenekli levhaların imalatının olması büyük avantaj. Sanırım İzmir’de de başka bir fabrika var galiba ? Bu levhalar kauçuk ya da polietilen olabiliyor. Siz koklamadan kokup korkmadığını karar vermeyin. Ben okuduğum yabancı forumlardan böyle bir argüman duymadım.

Çift katlı bizofil ile bütün kışı sorunsuz geçirenleri biliyorum..

Konuların daha evvel açılmış uygun başlıklarda devamı, hepimizin yararına olmalı ? :yum:

.

Armaflex ile izocamflex kauçuk levha aynı ürünler değil mi? sizin öneriniz nedir?

İçeride ısıtıcı olacağı için izalasyon malzemesi şart mı? Mesut bey bu soruyu sizden bekliyordum :smiley:

Sentetik kauçuk ve işlenmiş doğal kauçuk masum değildir, üretiminde katkı maddesi olarak polisiklik aromatik hidrokarbon kullanılan kauçuk ürünler uzun vadede ağır kanserojendir.
.

Doğru ama Armacell, PAK veya PAH kullanmadığını söylüyor !
PAK= Polisiklik aromatik hidrokarbon

http://www.armacell.com/www/armacel...Files/Monarch_RoHS.pdf/$File/Monarch_RoHS.pdf

.
İçeride ısıtıcı olacağı için izalasyon malzemesi şart mı? Mesut bey bu soruyu sizden bekliyordum :smiley:
.

Tabi Teoman bey bu da işin diğer yönü.
Bildiğiniz gibi Westfalia benim araca izolasyon yapmamış.
Benim karavan kullandığım Nisan-Ekim arası yedi ay boyunca, hiç bir sıkıntım olmadı. Yaz aylarında sürgülü kapı yanında arka tek kapımın da zaten yukarıya doğru hep açık olması fazlasıyla yeterli oluyor. Kış ayları için ise aracımın forumunda -10 dereceye kadar sorun yaşanmadığı yazılmakta. Fakat bu durumda da mazot sarfiyatının artabileceği ve kaportaya camlarda olduğu gibi vücut temasının sorun olacağı düşünülebilir.
Tabi bir de kışın tabanın, yazın tavanın prensipte sorunlu bölgeler olduğu da unutulmamalı.

Velhasıl benim gibi tatlı su karavancısının olmayan izolasyonla bir derdi yok..:yum:

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.