Siz Hiç Ağaç Diktiniz mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zeytin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,813

SİZ HİÇ AĞAÇ DİKTİNİZ Mİ?

• Kullanılan toplam oy
    64
Ynt: Siz Hiç Ağaç Diktiniz mi?

Arkadaşlar öncelikle mrb ben aranıza yeni katıldım.
Adım Ahmet...
Ben yıllardır Tüm Eş dost ve akrabalarıma Dogum günlerinde önemli günlerde Tema vakfına onlar adına fidan bagışı yapıp
Tema vakfının hazırlamış olduğu çok güzel sertifikalar var üzerinde sizin ve dostunuzun ismi yazılı kaç adet fidan bagışladıgınız yazılı
cok güzel ve cok amlamlı bir hediye oluyor.
hem kalıcı hemde cok ama cok faydalı oldugu inancındayım.
siparişte cok kolay internet üzerinden kredi kartıyla online bağıs yapabiliyorsunuz ve sertifikada adresinize gönderiliyor.
emin olun ben yaklaşık 6 yıldır hep fidan hediye ediyorum.
http://www.tema.org.tr/

Etiketler

Çok şanslıyım ki her sene öğretmenler gününde Tema Vakfı ve Okul Aile Birliğimizin işbirliğiyle adıma bir ağaç dikiliyor ve Flashover arkadaşımın da bahsettiği gibi o sertifikalar elime geçtiğinde inanılmaz mutlu oluyorum. Bunun dışında bahçemizde bir limon ağacım, ve Giresun'da kendi ellerimle diktiğim fındık ağaçlarım, meşe ağacım, çam ağacım ve bir de ceviz ağacım var. Ben şanslıyım evet, hem de çok şanslıyım

Ehem,
Bu konu başlığına ;Koru olacak kadar çok ağaç diktim diyebilirim.

Tema - Ege Orman Vakfı - Yardım severler derneği ve bir çok kurumun ağaçlandırma çalışmalarına bağış yaparak katkıda bulunduğum gibi eski kulübümün kendi adlarına tescilli olmasada 1995 den beri ağaçlandırma çalışması yaptıkları arazide 2002 yılından beri sürekli ağaç dikmekte ve daha önce dikilmiş olan fidanların sulamasını ve bakımını yaptığımı yazabilirim.
Bahsi geçen çalışmalarımızın daha kapsamlı tanıtımı için web sitesi bile oluşturmuştum.

http://idadikorman.sitemynet.com

Yeşil bir Dünya için,
Sende bir Fidan dik,
Durma koş ,

Öz Murat ,

Keltepe'nin Öyküsü
Yurdumuzdaki belki de yüzlerce keltepeden biriydi o. Heybetli heybetli dikiliy
Kâmuran Esen

--------------------------------------------------------------------------------
Neydi suçu onun? Tanrı onu cezalandırmış mıydı?...Kışın soğuğuyla donar,yazın sıcağıyla kavrulurdu. Onu soğuktan koruyacak, sıcakta serinletecek bir dikili ağacı yoktu üzerinde. Utanıyordu kendinden. Karşıdaki yeşil ormanı gördük

--------------------------------------------------------------------------------

Yurdumuzdaki belki de yüzlerce keltepeden biriydi o. Heybetli heybetli dikiliyordu. Bu, yalnızca onu görenlerin düşüncesiydi. Bir dinleseydiniz Keltepe’yi, anlardınız onun kendini hiç de heybetli görmediğini. Kendini bildi bileli hep yalnızdı. Hep aynıydı. İsminden de anlaşılacağı gibi, keldi işte. Üzerindeki sıska, zayıf otlardan başka hiçbir şeyi yoktu. Onlar da bahar gelince yeşerir,yaz gelince sıcaktan kavrulup, yok olurlardı.

Neydi suçu onun? Tanrı onu cezalandırmış mıydı?...Kışın soğuğuyla donar,yazın sıcağıyla kavrulurdu. Onu soğuktan koruyacak, sıcakta serinletecek bir dikili ağacı yoktu üzerinde. Utanıyordu kendinden. Karşıdaki yeşil ormanı gördükçe iç geçiriyordu. Laf aramızda kıskanıyordu onu. Zümrüt yeşiliyle kendisine caka satıyordu.

Sıkılıyordu yalnızlıktan. Üzerinde bir örümcek bir böcek bile solumuyordu. Yalnız,arada bir uçak geçiyordu üzerinden. Bazen onda bile teselli arıyor, ”Şu uçak üzerimde biraz oyalansa da gölgesinde serinlesem.” diyordu....İşte böyleydi Keltepe’ nin hali. “Kader dedikleri bu olsa gerek, kötü kader!” diyordu. Kader buysa, ona katlanmak şart mıydı? Onu değiştiremez miydi? ”Sen bir garip Keltepe’sin. İşe yaramayan Keltepe” diyordu.

Aylar, yıllar geçiyor, değişen bir şey olmuyordu. ”Olmuyordu” derken, iyi şeyler olmuyordu. Yağmur suları, rüzgarlar toprağını aşındırıyor, yavaş yavaş alçalıyordu. Üzerinde derin yarıklar oluşmuştu. Toprağı yavaş yavaş çakıla dönüşüyordu. O beğenmediği sıska otlar bile yok olmuştu. Gecenin karanlığı basınca, yalnızlık daha da bir koyuyordu ona. Fırtınalı havalarda ya da yağmur yağdığında; üzerindeki toprağın sürüklenip gitmesine engel olamıyordu. Oysa o bir ağaç istiyordu üzerinde. Bir taneye bile razıydı. Onun köklerini sıkıca tutacak, içinde ne taşıyorsa, hepsini ona verecekti. Böylece yalnızlığını unutacak, üzerinde bir canı taşıyor olmanın zevkini tadacaktı.

Aylar , yıllar böyle birbirini izledi. Derken bir gün,araba sesiyle irkildi Keltepe. Araba geldi, Keltepe’nin eteğinde durdu. İçinden birileri indi. Ellerinde,daha önce hiç görmediği aletler vardı. Ancak insanlar güler yüzlülerdi , umutlulardı sanki. Ya da Keltepe’ye öyle geliyordu...Gelenler Keltepe’yi iyice dolaştılar. Ölçtüler, biçtiler. İşaretler koydular. Heyecanlandı Keltepe. N’oluyordu acaba?...Bir müddet sonra çekip gittiler gelenler. İşte yine yalnızlığıyla başbaşa kalmıştı. Boşuna heyecanlanmıştı. Acı acı güldü haline. “Sen bir garip Keltepe’sin. Heyecanlanmak ,umutlanmak neyine senin?” diye kendine söylendi. Oyuncağı elinden alınmış çocuklar gibi oldu.

Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyordu. Ben diyeyim günler, siz deyin haftalar. Yine bir gürültüyle silkindi. Bir araba konvoyuydu gelen. Sıra sıra dizilmişler ,kıvrıla kıvrıla kendisine doğru yaklaşıyorlardı. Heyecanlanır ,umutlanır gibi oldu. Sonra vazgeçti....”Neme gerek? Dedi. “Benim varlığımdan kimin haberi var ki?” Böyle söyleniyor ama, yine de açığa vurmak istemediği bir umutla gelenleri izliyordu...Konvoy geldi, Keltepe’nin eteğinde durdu.

Aman Tanrım, bu ne kalabalıktı! Arabalardan onlarca kişi iniyordu. Arabaların arkası çeşit çeşit aletlerle, minik fidanlarla doluydu. Herkes coşkuyla arabalardan atlıyor, kendisine doğru tırmanıyorlardı...İşte ne olduysa o andan sonra oldu. Keltepe’yi işlediler oya gibi. Günlerce çalıştılar. Keltepe’yi çizdiler, kazdılar. Üzerine taze toprak örttüler. Yeni bir elbise giymiş gibi oldu. Çukurlar açtılar. Yüzlerce, binlerce fidan diktiler. Gıdıklanır gibi oldu Keltepe. Şimdiye kadar kimse ona dokunmamıştı. Olanları merakla izledi. İnsan eli değmedik bir yeri kalmamıştı.

Sonunda çalışmalar bitti. O güzelim,körpe fidanlar özenle dikildi. Öyle narinlerdi ki,onları incitmemek için solumaya bile korkuyordu. Fidanlar sulandıkça, Keltepe de hayat buluyor, serinliyordu. Fidanlar dikilip, korumaya alındıktan sonra işleri bitti gelenlerin. Hepsinin yüzü gülüyordu. Yorgun ama umut dolu bakışlarla, günler sonra ayrıldılar oradan. Binlerce fidanı Keltepe’ye emanet ettiler.
Yeni doğan her günle Keltepe yeniden doğuyor, fidanlar yavaş yavaş büyüyordu. Kıraçlığı günden güne kayboluyordu...Bir gün baktı ki,çehresi tamamen değişmişti. Karşıda gururla dikilen ormana benzemişti .Yalnız değildi artık. Üzerinde küçük canlılar dolaşıyor, ağaçların dallarında kuşlar ötüşüyordu. Hele bir gün, derinliklerinden çıkıp gelen bir suyun şıkırtısıyla kendine geldiğinde, heyecandan kalbi duracak gibi oldu. Bir pınardı bu. ”Aman Tanrım” diyordu. ”Bu bir rüya olmasın!”

Yine bir sabah uyandığında,eteğine dikilmiş bir levha gördü. Levhanın üzerinde yeşil ve büyük harflerle “Umut Ormanı” yazıyordu. Kaderiyle birlikte adı da değişmişti. Artık sıcaklar onu kavurmuyor, rüzgarlar ve yağmur suları toprağını aşındırmıyordu. Üzerinde bir hayat taşıyordu. Artık, o bir Keltepe değildi . Bir ormandı. Umut Ormanı’ydı. Kendinden, adından utanmıyordu. Üzerindekilerle gurur duyuyordu. ”Ne mutlu bana” diyordu.”İstediğim her şeye kavuştum. Ağaçlarım var, çiçeklerim var, hayvanlarım var, suyum var. Darısı, yurdumuzdaki diğer keltepelerin başına.”

Sn.Zeytin, Ocak 2007 tarihli yazınızı ancak bu akşam okuma şansı buldum.Açtığınız topik çok önemli bir konuyu gündeme getirmiş,ama nedense umulandan daha az ilgi görmüş.Halbu ki Gezenbilir üyesi insanların ortak özelliklerinden birisi doğa sevgisiyle yaşamalarıdır.Bence ağaç dikme zamanının yaklaştığı bu günlerde bu konuyu yeniden aktiflemeliyiz.
Sorunuzun cevabına gelince; tabii ki ağaç diktim,dikiyorum,yaşadığım sürece de dikeceğim.İlk ağacımı 1984 yılı ilk baharında öğrencisi olduğum Dicle Üni. kampüsüne dikmiştim.(yaklaşık 20 adet) onların hepsi şimdi altlarında öğrencilerin ders çalıştığı bir korunun bireyleri.O zamandan beri değişik yerlerde ve yıllarda sürekli ağaç diktim,ağaç dikme kampanyaları organize ettim.Evimin bahçesine diktiğim ağaçlar nedeniyle kapıyı bulmakta zorlanıyorum.
SAYIN GEZENBİLİR ÜYESİ DOSTLAR; YURDUN DÖRT BİR YANINDA ÜYEMİZİN OLDUĞUNU BİLİYORUM. BENİM BİR ÖNERİM VAR: HER KES YAŞADIĞI YERDE BULDUĞU HER YERE DİKEBİLDİĞİ KADAR AĞAÇ DİKSİN,SONRA DA GELİP AÇACAĞIMIZ BİR TOPİĞE BUNU YAZSIN.AMA BENCE BİRYERLERE PARA VERİP GİT AĞAÇ DİK DEMESİNLER.BENCE KENDİLERİ FİDANI ALIP,DİKİP,GEREKTİĞİNDE SULAYARAK O FİDANLARA EVLATLARI GİBİ BAKARAK HEM ZEVKİNİ YAŞASINLAR, HEM DE YAPTIKLARI İŞİN TAKİBİNİ YAPSINLAR. NE DERSİNİZ ?... ;) ;) ;)

ŞŞŞŞİİİİİŞŞŞŞŞT HEEEEYYYY, UYANIN !!!! YOK MU BİR ŞEYLER DÜŞÜNEN, KATKISI OLAN? BU KADAR DOĞA SEVER ARASINDA FİKRİ OLAN YOK MU???????

:smiley:
Deneyim ve Tecrübe Hayal kırıklıklarının bileşkesidir.

Benim İzmir'de üzerinde çalıştığım bir ağaçlandırma projem var. Bu konuda resmi yazışmalarını sonlanmasını bekliyorum.
Tüm işlemler tamamlanınca buradan arkadaşlara duyurarak maddi ve manevi desteklerini isteyeceğim.
Bu ağaçlandırma sizin dediğiniz gibi " Para ver diksinler v.b " babında olmayacak. Ağaçlandırma sahasını her zaman ziyaret etme ve bakımını yapma zorunluluğumuz olacak.!!!

Lütfen biraz sabır. Ve ağaçlandırma işimizin de olumlu olmasını heyecanla bekliyorum.
Ve mümkünse profilinizi tam doldurun. Hangi kentte yaşıyorsunuz yaşınız kaç ??

İyi Çalışmalar.

Öz Murat,

SN.MURAT ÖZ, BÖYLE ÖNEMLİ BİR KONUDA SES ÇIKMAMASI CİDDİ MANADA HAYAL KIRIKLIĞI OLUŞTURDU.SİZDEN GELEN YANIT İSE İÇİME SU SERPTİ.BU KADAR ÇOK ZİYARET EDİLEN BİR SİTEDE BU KONUYLA İLGİLİ BİRŞEYLER SÖYLEYECEK BİRİLERİ MUTLAKA OLMALIYDI.
HAKLI TALEBİNİZİN FARKINDAYIM.GEÇEN HAFTA İÇİNDE PROFİLİMİ GÖZDEN GEÇİRDİĞİMDE EKSİKLİKLERİN FARKINA VARDIM.AMA DÜZELTMEYİ YAPAMADIM.TEKNİK OLARAK BİRŞEYLER EKSİK SANIRIM.
ADIM; M.HAŞMET KALKANCI,41 YAŞINDAYIM,DOKTORUM,AYDIN'DA YAŞIYORUM.BU SİTE İLE ALAKAM,KAMP VE KARAVANCILIK MERAKIMDAN KAYNAKLANIYOR.AMA GÜZEL OLAN,ÜRETMEYE VE PAYLAŞMAYA YÖNELİK HER KONUDA KATILIMCIYIM.GÖRÜŞMEK DİLEĞİ İLE...

İlgi için teşekkürler Haşmet bey,
Sizi ağaçlar ve bitki dünyası ile ilgilenen ve bilgi sahibi olmamızı sağlayan ciddiyet içersinde yönetilen www.ağaclar.net isimli web sitesine bekliyorum.
Forum sayfalarımız da her türlü sorunuza ( Bitkiler ve ağaçlar konusu ağırlıklı) yanıt bulabileceğinizi belirtmek istiyorum.
Profil sorununuzu moderatör arkadaşlarımız düzelteceklerdir en kısa zamanda.

İyi Çalışmalar.

Öz Murat,

17 yaşıma kadar 8-9 dönüm bahçesi olan bir evde ve yüzlerce ağaç arasında büyüdüm. Hafta sonları kendi bahçemizde piknik yapardık.
Sonraki yıllarda İstanbul yakın çevresindeki köylerde, aklınıza gelecek tüm meyve ağacı çeşitleri, fındık, çam, çınar, ıhlamur, paulovnia, akasya, erguvan, vb. yüzlerce fidanı kendim diktim ve taşıma su ile suladım, bakımını yaptım.
Baharda dut diktim, yazın meyvesini yedim...
Son yıllarda buna devam edemiyorum. Güvenilir kurumlara ve organizasyonlara yardım yaparak, ağaç dikilmesine ve bu konunun gündemde tutulmasına destek olmak gayet uygundur bence.
Off-road grubu olarak ve diğer gruplardan katılımcılarla ilkbaharda, bir ağaç dikme kampanyası yaparız diye düşünüyorum.
Sevgiler.
Mustafa Kemik

Mustafa Bey ne ilkbaharı ,

bu linkleri inceler misiniz.??

http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,9045.0.html/

http://www.deretepe.org/index_dosyalar/page0177.htm

Selamlar.

Öz Murat ,

Murat arkadaşım, bu linkleri daha önce inceledim. Bilgim var. Şüphesiz katılımcı olacağız.
Yer işgal etmemek için detaylara girmedim; amacım, off-road gezilerine biraz sosyal içerik katmak.
Bunlardan bir tanesi de ağaç dikmek olabilir... Kalın sağlıcakla.

;) evet bizler ağaçdiktik ama kestiklerimizin ne kadarının yerine yenilerini fazlasıyla diktik.benim ufacık bir bahcem var ve meyvelerimin hepsi kurtlu olsun istyrm.onlar kurtlu olursa yeğenim de bende ve tüm bahcemden meyve yiyenler de tadından memnun oluyor çünkü yapay değil ve kimyasal ilaç kullanmıyorum.bugün gen teknolojisinde ve hibrid tohumda söz sahibi olan israil abd ve hollanda ya milyon dolarları aktarıyoruz.neden buna engel olunmuyor.ntv de yeni bir program yapıyorlar organik tarımla ilgili ama eminim onun altında bir hinlik yatıyor

Bende ağaç dikmekten zevk alıyorum nisan ayında geçen sene ziraattan aldığım 150 adet zeytin fidanı dikeceğim bu sene ise 250 tane yazılacağım çok seviyorum bu ölmez ağacını gelecek nesillere en güzel hediyelerden biri bu dikili ağaçları bırakmak olacak ne mutlu bana benimde dikili bir ağacım var diyebilmek.Haydi ağaç dikmeye tüm gezenbilir ailesi,haydi Türkiye.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri