Yakıtta Çok Garip Bir Durum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bekirnayır Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,009

bekirnayır

Kamp II
Tüm dostlara selamlar. 2006 model 1.7 lada sahibiyim.araçta sıralı sistem lpg var. aracımda sabahları boğuk çalışma sebebi ile bir çok kez lpg ustasına gittim. ancak sorun bir türlü çözülemedi. araç aynı boğuk çalışmayı benzinde yapmadığı için sorunun lpg olduğu kesindi. en son gittiğim usta aracımın kaç model olduğunu sordu. bende 2006 model deyince "ABİ BEN BU ARABAYA HİÇ BİR ŞEY YAPAMAM" dedi. neden diye sorduğumda LADALARIN 1.7 MOTORLARI ÇOK NOKTALI EKSİYON SİSTEMİNE GEÇTİKTEN SONRA ARACIN BEYNİNİN (teknik bir terim kullandı) SIRALI LPG Yİ OKUYAMADIĞINI BU SEBEPLE 1-2-3-4 DİYE OKUNMASI GEREKEN SIRALARIN HEPSİNİ BİRDEN AÇTIĞINI BU SEBEPLE LADA NİVA BAŞTA OLMAK ÜZERE DİĞER LADALARADA LPG TAKILAMAYACAĞINI SÖYLEDİ. ancak karbiratörlü araçlarda bu sorunun olmadığını sadece çok nokta enjeksiyonlu araçlarda durumun böyle olduğu anlattı. bu sebeple lpg yi sökmemi tavsiye etti. iki gürdür aracı benzinde kullanıyorum. eksoz patlama sorunuda vardı. benzine alınca bu sorunda ortadan kalktı.bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa sevinirim. herksi iyi günler.​

Etiketler
Ynt: Yakıtta Çok Garip Bir Durum

Ben de 2006 niva sahibiyim.Aracımdaki tartarini marka sıralı sistemle ilgili problemlerim vardı.Araç gaza geçtikten bir süre sonra güç kaybediyor ve vitesi 2-3 e kadar düşürmeme rağmen gaz yemiyordu.Gaz servisi cihaza bağladığında sorunsuz çıktı.
Bir kaç servis ziyaretinden sonra aracın soğutma suyu devir daim sisteminde değişiklik ve araç ecusu ile gaz ecusu arasında sinyal kesme tabir ettikleri bir işlem yaptılar.Şimdilik gazla ilgili bir problemim kalmadı ancak rölanti düşüklüğünden dururken stop etme problemim var.
Bu durum benzinde de olduğundan gazla ilgili olmadığını düşünüyorum.

Hepinize selam.Bakın arkadaşlar benim nivam da 2005 ve zavolli marka sıralı sistem lpg var üzerinde.Şu ana kadar herhangi bir şikayetim olmadı .Eğer montajı yapan usta işin ehli ve işini de severek yapıyorsa sorun yok.Ve ayrıca gazın sinyalini eğer devir saatinin oradan aldılarsa bu sorunlar oluyor.Bakın çok iyi bir lada ustası ve aynı zamanda lpg dönüşüm istasyonu sahibi bir arkadaşım var.Onun bizzat bana dediği ve benim diğer 2000 model enjeksiyonlu samara aracıma uyguladığı KME marka lpg kitinin soruunsuz olduğu ve lada araçlarda en randımanlı bu kitlerin olduğu.Şu ana kadar ne fazla yakıt ve arıza ışığı yakması olmuyor.Birde gazın sinyalini devir saatinden yada başka yerlerden alıyorlar.Halbuki krank mili pozisyon sensörünün oradaki beyaz kablodan almalırı gerekiyor.Benim iki aracımdada oradan alındı ve ne eksoz patlatması ne stop etme nede arıza ışığı yakması var. :smiley:

Benim araçta çelik motorun şuanda yeni araçlarınada uyguladığı stefanelli var.
Aracı alalı 1 yıldan fazla oldu şuana kadar hiç bir sorun yaşamadım. son bir aydır lpgde sorunlar yaşıyordum yeni set takmayı bile düşünmüştüm, ama arıza aracın ateşleme sisteminden kaynaklanıyormuş ateşleme sistemini değişince sorun düzeldi. Şuan bende sizin gibi aynı sorunları yaşıyorum egzoz patlaması rölanti düşüklüğü pazartesi günü ne yapıp edip bu sorunlarıda çözdüreceğim.

bekirnayır' Alıntı:
Tüm dostlara selamlar. 2006 model 1.7 lada sahibiyim.araçta sıralı sistem lpg var. aracımda sabahları boğuk çalışma sebebi ile bir çok kez lpg ustasına gittim. ancak sorun bir türlü çözülemedi. araç aynı boğuk çalışmayı benzinde yapmadığı için sorunun lpg olduğu kesindi. en son gittiğim usta aracımın kaç model olduğunu sordu. bende 2006 model deyince "ABİ BEN BU ARABAYA HİÇ BİR ŞEY YAPAMAM" dedi. neden diye sorduğumda LADALARIN 1.7 MOTORLARI ÇOK NOKTALI EKSİYON SİSTEMİNE GEÇTİKTEN SONRA ARACIN BEYNİNİN (teknik bir terim kullandı) SIRALI LPG Yİ OKUYAMADIĞINI BU SEBEPLE 1-2-3-4 DİYE OKUNMASI GEREKEN SIRALARIN HEPSİNİ BİRDEN AÇTIĞINI BU SEBEPLE LADA NİVA BAŞTA OLMAK ÜZERE DİĞER LADALARADA LPG TAKILAMAYACAĞINI SÖYLEDİ. ancak karbiratörlü araçlarda bu sorunun olmadığını sadece çok nokta enjeksiyonlu araçlarda durumun böyle olduğu anlattı. bu sebeple lpg yi sökmemi tavsiye etti. iki gürdür aracı benzinde kullanıyorum. eksoz patlama sorunuda vardı. benzine alınca bu sorunda ortadan kalktı.bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa sevinirim. herksi iyi günler.​
ankara'da telman usta'da (kendisi tavsiye etmese de) sıralı sistem lpg'li lada niva'lar gelip gidiyor. bu kadar abartı bir "lpg takılamaz" sorunu duymadım hiç (verimsiz olur, ara sıra patlar, ayar tutmaz vs gibi şeyler diyor telman usta ve karbüratöre de çevirmeyi tavsiye ediyor, ama bu derecede gazda çalışmama sorunu duymadım)

lpg için götürdüğünüz ustayı değiştirmeniz, kullandığınız markanın başka bir servisine götürmeniz sorunu çözecektir diye düşünüyorum -- çok bulunan araçlar olmadığı için gazcılar fazla ilgilenmiyor, kestirip atıyor genelde (uyguladıkları sistemlerin modellerinin de bol bulunan araçlarda bolca uygulanıp test ediliyor olmasının ama niva'da tek tük uygulanmasının da etkisi var tabi düzgün sonuç alamamakta)

weewee' Alıntı:
Şimdilik gazla ilgili bir problemim kalmadı ancak rölanti düşüklüğünden dururken stop etme problemim var.
Bu durum benzinde de olduğundan gazla ilgili olmadığını düşünüyorum.
merhaba,
rölanti konusunda 2 tecrübem var: sadece gazda oluyorsa, sisteme bir şekilde kaçak hava giriyor olabilir, mesela bende emme manifoldundan vestenhaus'a giden hortum çürümüştü. (tek nokta enjeksiyonlu niva, eski sistem gaz var)

ikincisi, enjeksiyonlu nivalarımızın arazi şanzumanında yanyana 2 tane hız sensörü var, ilki tel olarak göstergelere gidiyor (sensör değil yani aslında:smiley: ), ikincisi dijital olarak aracın ECU'suna gidiyor. ECU motor devriyle hız sensöründen gelen bilgiyi karşılaştırarak aracın viteste olup olmadığını anlıyor, buna göre de aracın viteste olmadığına kanaat getirirse rölantiye müdahale ediyor.

Arazide o sensörün yuvasından çıkması çok sık başıma gelen bir şey, sensörün yuvası yivli değil diye yerinden çıkıp düşüyor ara sıra, ya da kablosu şafta takılıyor çekip çıkarıyor yerinden. Ya kablonun ucunda sallanıyor ya da bir yerde kablodan da kopup kayboluyor. Mesela bende o sensör yerinden çıkıkken zaman zaman yaşadığım sorun, kırmızı ışığa gelince debriyaja basmamla birlikte aracın stop etmesiydi, ECU vaktinde davranıp rölantiyi ayarlayamıyordu..

egzoz patlama sorunu ara sıra bende de oluyor bir de, onu bir türlü çözemedim (patlak egzoz değişti, diyaframı kötü gazdan yağla dolmuş ve bozulmuş gaz beyni değişti, motora giren kaçak hava bulunup düzeltildi vs)

Ben Salı günü servise gittim usta ne demediki.
Enjektörler gaz kullanımından dolayı tıkanmış onun için sabah çalıştırmada rölanti düşüklüğü , stop etme, ve emme ve egzost monifoltunda patlamalar. ama motor ısınınca bu sorunların hiç biri olmuyor. emme manifoltundaki patlama bobinden kaynaklanıyormuş.
bobini 1 ay önce değiştirmiştim değiştirdikten 3 gün sonra bobin tekrar bozulmuş. yeni bobin takılınca patlama olmadı. usta bobinin bozulma sebebini lpg kullanımından dolayı olduğunu söyledi. Ustanın bana dediği ya lpgyi söküp atacan diyor yada lpg kullanmak istiyorsan aracını karbüratörlüye çevireceksin diyor.

Karbüratöre dönmenin maliyeti nedir acaba?
Bilgi aldınız mı?

Bu durumda masraf yapıp geri teknolojiye mi dönmeli yoksa gazdan vazgeçip benzinle mi binmeli?
Ne dersiniz?

emre_ozk' Alıntı:
Ben Salı günü servise gittim usta ne demediki.
Enjektörler gaz kullanımından dolayı tıkanmış onun için sabah çalıştırmada rölanti düşüklüğü , stop etme, ve emme ve egzost monifoltunda patlamalar. ama motor ısınınca bu sorunların hiç biri olmuyor. emme manifoltundaki patlama bobinden kaynaklanıyormuş.
bobini 1 ay önce değiştirmiştim değiştirdikten 3 gün sonra bobin tekrar bozulmuş. yeni bobin takılınca patlama olmadı. usta bobinin bozulma sebebini lpg kullanımından dolayı olduğunu söyledi. Ustanın bana dediği ya lpgyi söküp atacan diyor yada lpg kullanmak istiyorsan aracını karbüratörlüye çevireceksin diyor.
benim anlamadığım lpg bobini nasıl bozuyor:?
alakası nedir bobin sadece ateşlemeyi sağlar o kadar bu benzin olmuş yada gaz olmuş bobin için farketmez onun oradaki görevi sadece voltajı yükseltmek gazla nasıl alakalandırıyor anlayamadım
bobini yeni takınca olmadı diyosunuz mademki sorun bobinde ozaman bobini bozan sorunu bulacaksınız ki bu sorunun gaz olduğunu düşünmüyorum

herkes enjeksiyonlu yapmaya çalışır aracını yada enjeksiyonlu almaya çalışır sizde karbüratöre mi dönmeye çalışıyorsunuz:?

kaptan10' Alıntı:
herkes enjeksiyonlu yapmaya çalışır aracını yada enjeksiyonlu almaya çalışır sizde karbüratöre mi dönmeye çalışıyorsunuz:?

Çalışmıyoruz düşünüyoruz artısını eksisini.
Artısı olursa düşüneceğiz. ;D

o ankaradaki usta kimse hemen gideyim. bana usta karbüratörlüye dönmek için 1500 tl masraf çıkardı. 2 aydır araçla uğraşıyorum eğer bundan sonrada aracı yaptıramazsam 500 lira verip karbüratörlüye dönerim.

Bu bobinin bozulma olayını bende anlamış değilim aracın üstünde şuan ustanın bozuk dediği bobin var ama aracın çekişinde hiç bir düşüklük yok. Tek problem motor soğukken gaz yemiyor emme monifoltunda patlama yapıyor. motor ısınınca tüm sorunlar kalkıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri