1.6jlx rampada durunca hararet göstergesi yükseliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blueclours Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,603
Ynt: 1.6jlx rampada durunca hararet göstergesi yükseliyor

ttogan' Alıntı:
Isin asli,once 95 yilinda 92 model olani ikinci elden alip 4 yil kadar hic bir problem cikmadan kullandim.
Bu arada 98 yilinda sifir alip ayni anda iki Vitara kullanmis oldum.Ilkini 99 da yeniyi 2000 de satmak zorunda kaldim.
Dedigim gibi ne hararet,ne yolda kalma nede bir ariza yasamadim.Vincim yoktu,sadece iki defa battim.
Kumsal olsun camur olsun girmedigim yerler kalmadigi halde.Bu yuzden bakim olayina katiliyorum.

3-5 yaşındaki ..100 bin km altındaki vitaralar susuz da gider.. ;)

>> burada tartıştığımız konu: ?

200 bini gecmiş....300 bine merdiven dayamış yada gecmiş..!

bakımsız...kimin inip kimin bindiği belli olmayan araclardır..genelde biraz derdi olan satıyım kurtulayım..alan ugraşsın mantıgı ile 3-5 eksiğine satıp kurtuluyorlar..

umit87' Alıntı:
bende suzuki vitara arıyorum kullanıcılarıyla forum sayesınde bilgi alıyorum hararet sorununu abilerimiz söyledı kullanıcı onlar ınanıyorum kendılerıne bugun maslak sanayı sıtesı 2. kısımda suzukıcı bı abı ıle telefonda konuştuk ısmı murat murat ustaya sordum abı 1.6 vitara jlx hararet sorunu varmış kronık hastalık dıyorlar dedım ben dede kaç senedır bu işi yapıyorum bır kere olsun hararetten araç gelmedı kımseden duymadım bundan arazı aracı ne kadar zorlasan zorla hararet yukselmez dedi abi dedım hanı hararet yukselmıyor ibrede ama conta yakıyormuş kapak çatlatıyormuş yok ölle bışey dedı çok övdu bakımlısını all sıkıntın olmaz dedı alırkende göster ıllakı dedı tmm dedım hdı yı sordum yerden yere vurdu sormaz olaydım gv. yıda çok övdu bılemedım

seveni bileni >> murat ustaya aracını erzurumdan bile kamyona koyup getirenide var.. ;)

ama her vilayette bir >> Murat Karadeniz yok.?

murat usta sadece suzuki yapar en az 20-30 senedir..! + yaptıgı 100 suzukiden 98 'i ciptir..vitaradır..grand dır..vs.. :smiley:

Aksiyon otonun servisini..bakımını yaptığı araclar ...hararet yaparmı..? yapmaz..!

>> konumuz da bu degil..zaten altını çizdim.. ;D

Etiketler

oguz1134' Alıntı:
3-5 yaşındaki ..100 bin km altındaki vitaralar susuz da gider.. ;)

>> burada tartıştığımız konu: ?

200 bini gecmiş....300 bine merdiven dayamış yada gecmiş..!

bakımsız...kimin inip kimin bindiği belli olmayan araclardır..genelde biraz derdi olan satıyım kurtulayım..alan ugraşsın mantıgı ile 3-5 eksiğine satıp kurtuluyorlar..

seveni bileni >> murat ustaya aracını erzurumdan bile kamyona koyup getirenide var.. ;)

ama her vilayette bir >> Murat Karadeniz yok.?

murat usta sadece suzuki yapar en az 20-30 senedir..! + yaptıgı 100 suzukiden 98 'i ciptir..vitaradır..grand dır..vs.. :smiley:

Aksiyon otonun servisini..bakımını yaptığı araclar ...hararet yaparmı..? yapmaz..!

>> konumuz da bu degil..zaten altını çizdim.. ;D
yanlış bışey yazdıysam özur dilerim oguz abı sadece aldıgım bılgıyı paylaşmak ıstedım yanlış ettıysem affedın :smiley:

yanlış bışey yazdıysam özur dilerim oguz abı sadece aldıgım bılgıyı paylaşmak ıstedım yanlış ettıysem affedın

>> no problem ;) :smiley:

15-20 yaşındaki vitaralar..!..aliminyum motora sahip olmasına ragmen ...bakımsızları hararet degil her şeyi yapar.derim.. :smiley:

murat ustam hıdır sevmez ama ufak elk.sorunları vardır cözebilisen geri kalan vitara derim.. :smiley:

Selam arkadaşlar Sevgili oğuz kardeş öncelikle teşekkür ederim her konuya parmak basıyorsun konu açılmışken bende bir şey söylemek istiyorum arkadaşım da 2001 jlx vitara otomatik var hararet göstergesi normal fakat kısa bir yol gitse de motordan alev çıkıyor arac bir kez uzun yolda conta yaktı değiştiler rampa çıkıp cıvalı saatle ölçtüler 90 normal radyatör temizledi gösterge orta da oynama bek yok normal de gitsen rampa cıkınca fazla oluyor sanırsam hatta koku bile geliyor fazla ısıdan dolayı servis de çok da anlayan yok bu durumlardan konu açılmışken sorma ihtiyacı duydum saygılar.. ???

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=41632.0

fii tarihindede konuyu parmaklamışım. ;)

bir mesaj atında oraya konu arkalardan öne cıksın lazım olana ışık tutsun yardımcı olsun.. ;)

çin taiwan malı cıvalı saatler netice vermiyor..ölçüsan tavsiye ederim.. ;)

Öncellikle herkese iyi akşamlar uzun süredir suzuki araştırması içerisindeyim ve sonunda bir vitara sahibi oldum 1995 model V6 2.0. Fakat 2.5 ay kullandığım süre içerisinde conta yakmışım sanırım nasıl başardım bilmiyorum ama hararet göstergesine hep dikkat ederim. Tabi hararet müşürünün çalışmadığını conta yaktıktan sonra ve abilerimin yorumlarını okuduktan sonra öğrendim :D bana biraz pahalıya mal oldu. Şu an arabanın üst kapak söküldü ve rektefiyeciye gönderilmiş çatlama yok fakat kapak yılıkmış taşlanacakmıymış neymiş tam bilmiyorum.
Kısaca neler olduğundan bahsedeyim arabada bi sıkıntı yoktu yeni antifiriz aldım en iyisnden kattım 15 gün sonra radyatör su kaynatmaya başladı fakat göstergede bi hareket yok haliyle tamirciye gittim ; tamirci ( contalar eskidiği için antifirizi katınca böyle bir durum oluşmuş dedi). Radyatör antifirizi kaynatıp yedek su deposuna gönderiyor içindeki antifirizi, yedek su deposundan da fışkırıyor. Bu şekilde radyatörün içinde antifiriz kalmıyor sürekli. Tamirci söktü conta yanmış tam olarak bu sıkıntıyı yaşamamak için neler yapmam gerekiyor ve hangi parçaları yenilemem gerekiyor tamircim suzuki ustası değil ama japon arabalardan iyi anlar mitsubishi işlerini o yapıyor bu ilçede.

Tamirci şunları yapmam gerektiğini söyledi;
1- contalar değişecek
2- kapat düzeltilecek
3- orjinal termostat alınacak
4- hararet müşürü yenilenecek
5- radyatör plastik olduğu için şişlenemiyor güzel temizlenip ilaçlı suda bekletilecek 1 gün (paraya kıyarsan bakırdan yeni radyatör yaptıralacak)
6- Devir daim pompasında sıkıntı yok değiştirilmeyecek

Eksik kalan bir durum var mı acaba yani arabayı toplattırmadan önce yaptırmam gereken bir iş var mı tekrar conta yakmamak için ? ( Mehmet acar abimizden ısı sensörlü yol bilgisayarından da alıcaz tabiki toplattırdıktan sonra )

Hocam bu olay daha önceki araçlarımın birinde başıma geldi, aynı sebepten oldu yani antifiriz koyunca su koyverdi. Nedeni ya kullandığın antifiriz çok dandikti yada uzun süredir araç antifirizsiz çalıştığı için contada sağda solda çamurun tıkadığı kılcal delikleri antifiriz çözdü
Olan olmuş sonrası için şunları söyleyebilirim , şayet hararet yaptıysa üst kapak atıktır % 90 , bu durumda taşlanma yapılacak, üst kapak sökülmüşken sibop lastikleri kıvır zıvırlarda sökülüp değişecek onlar çıkmacan taşlama olmuyor çünkü
Şayet bu kadarla yetinip toplattırırsan çok kısa zamanda motorun yatak vurmaya başlayacak nedini taşlamayla yanma haznesinin daralması ve daha önemlisi elden geçmiş üst kapak daha sıkı çalışıyor ve kol yatakları vs. Uyumlu olmuyor
Tavsiyem tekrar tekrar uğraşmak istemiyorsanız alt tarafıda söktürüp kol yataklarını piston burçlarını ve sekmanlarıda değiştirtin derim
Ben de sadece üst tarafı yaptırdım , sonra çok kısa zamanda alt taraflar su koyverdi

Valla benim problem yaşadığım araç opeldi , suzukinin bu parçaları hakkında fiyat bilgim yok malesef
Bişey daha söylim taşlanma oranına dikkat edin , şayet motorun daha kalın conta seçenekleri varsa o dereceye göre taşlatın , çünkü herşey yeniden elden geçse bile , orjinal yanma odası ölçüsünü kaybetmemek önemlidir, hem randıman açısından hemde motorun çalışma sesi açısından

Suzukinin sağda solda oarçaları mevcut tabiki ben servisten orjinal parçaları tercih etmenizi öneririm , parçacılar her ne kadar orjinal parçalar desede pek öyle değil , en iyisi japonun yan sanayisi kanımca
Mesela bşr örnek , ngk iridyum bujilerin bu parçacılarda 4 tanesi 150 lira ile 200 lira arasında orjinal iridyum bujiler 500 lira 4 tanesi , sorsan parçacılar kendilerindekine orjinal japon diyor fakat alakası yok hepsi çin malı

Valla hocam conta takımını almıştım zaten conta kalınlığı hakkında bilgim yok ama bu bilgiyi tamircimle paylaşıcam çok teşekkür ederim. Evet bu konuda suzukinin orjinal parçalarını çoğu servisinde bile bulamıyorum ben ama. 2 -3 tane servisi aradım çoğu aradığım parçayı bulamadılar bende mecburen yedek parçacıları tercih ediyorum fakat size katılıyorum. Orjinal parça kullanmak çok önemli eğer bulabilirsem orjinal parçayı tercih ediyorum her zaman. Kaldı ki bu aracın orjinal parçalarını bulmak bi hayli zor =/

Bu arada bir şey daha sormak istiyorum herkes çorumda çok kaliteli radyatör imal eden firmalar olduğuna değinmiş fakat kimse şahıs veya firma ismi paylaşmamış acaba bu konu hakkında bilginiz var mı ?

Malesef bilgi sahibi değilim,
Yetkili servisler hakkında şöyle bir bilgi verebilirim
İstanbulda ,çok detaylı araştırmadım ama tam anlamıyla yetkili servis hizmeti veren servis yok gibi bişey yani açmak gerekirse hepsi zaten başka bir markanın yetkili servisi yanında suzukiyede hizmet vermeye çalışıyorlar gibi , dolayısıyla şuan suzikinin el değiştirme mevzusu gündemde olduğu için parçalarsa genel sıkıntı yaşanmasının yanında bu bahsettiğim tipteki yetkili servislere üvey evlat muamelesi yapıyorlar, yani bi parça sipariş geçiyorsunuz 2 ay geçiyor ne gelen var nede giden
Geçenlerde eskişehire gitmiştim orda suzukinin yetkili servisine uğradım
Sadece suzuki servisiydi yani başka araca hizmet yoktu ve epeyce yıldır yetkili olan bir servis olduğunu öğrendim, cevap bulamadığım her konuda yardımcı oldular diyebilirim , mesela bir örnek ön sis düğmesini istanbuldaki hangi servise sorduysam öyle bi düğme yok dediler , eskişehirdeki servis direk düğmeyi önüme koydu, atıyorum mevcutta olmayan bi parçayı sipariş etsem dedim , 1 haftaya getirtirim diye cümle sarfettiler
İsterseniz bi orayı arayın sorun

Google yazın eskişehir yetkili servis diye çıkıyor tel vs. Eskişehir merkeze yakın başkada yetkili servis yok zaten, şayet bulamazsanız bi yerlerde kartı olacaktı bulurum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri