14.000 Km.lik 80 Günde Devr-i Avrupa Turumuz Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ADNANILGAZ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,925
Ynt: 14.000 Km.lik 80 Günde Devr-i Avrupa Turumuz Hakkında

Sn. Bartek,

İlk aşamayı belirttiğiniz gibi yaptım. Excel formatına döndürmeyi başardım. İpsala, Asprovalta ve Edessa örnek kayıtlarını gördüm ve mantığı anladım. Sabırla bu açıklamaları yaptığınız için size çok teşekkür ederim.

Şimdi ikinci aşamada listeyi kendi seyahat rotama uygun hale getirip navigasyona yüklemeyi de başardım mı artık sizi tüm gezi boyunca minnetle anarım.

Umarım bu açıklamalar diğer navigasyon kullanıcıları için de bir rehber olur. (Tabii benim gibi bilmeyenler için ;D )

Etiketler

Adnan bey rotanızda macaristanda var. balaton gölü çok güzel bir yer ve yaklaşık 40 tane kamping var aklınızda bulunsun.ayrıca isviçre avusturya alamanya sınırındaki bodensee ( konstans) gölü ve slovanyada lübiana yakınındaki bled gölüde gerçekten görülmesi gereken yerler ve çok güzel karavan kampları mevcut

Bilindiği üzere, foruma poi yüklenmesi, @bartek'inde vurguladığı gibi, bazı navigatör gps veri format cinslerinin kabul edilmemesi yüzünden doğrudan mümkün değil. Bereket yüklemeye izinli *.doc, *.docx, *.xlsx dosyaları ayni zamanda 75 cins poi verilerinin yazılmasını sağlayan "office" programların da formatları !
Bütün poi verileri gibi, Garmin poi formatı olan *.csv (Comma-Separated Variables) yani Virgülle ayrılmış veriler de, Excel, Words gibi her kalulasyon yada metin yazım programı ile açılabilir, yazılabilir, değiştirilebilir ve forumdan indirildikten sonra da doğrudan görülebilirler.

Bu yüzden bu programlarla yazılmış verilerin ek değişimi yapılmadan foruma yüklenerek daha sonra sadece yükleneceği navigatör dosya formatına uygun ekin ilave edilmesinin, belki daha pratik olabileceği düşünülebilir. (Gerçi cümlem öyle bir izlenim vermese de :D )

Özellikle yazılım sırasında benim de Excel kullanmamın avantajı ise, enlem, boylam, ad+açıklama v.s. verilerin yerlerini sütun olarak, istenen sıraya getirmek için, toptan değiştirebilmem oldu.

Not. Forumda kabul edilen *.rar, *.zip (kompresyon) ve *,kml, *.kmz (Google Map [gps]) formatları ile çözüm ise bilmem, kulağı biraz ters elle göstermek gibi olmalı ?

ADNANILGAZ' Alıntı:
Çok teşekkürler Haşmet Bey,

Paris konusunda ilk anda aklıma gelen şu oldu:Aracı kampa bıraktıktan sonra Paris merkeze veya önemli yerlere (louvre müzesi, Eyfel kulesi vs.) nasıl ulaştınız?. Günlük metro otobüs vs. kentkart gibi uygulamalar var mı?
Adnan bey, indigo kampingin kendi servis aracı var, saat başı gece 24:00'e kadar çalışıyor. Metro istasyonuna kadar sizi götürüyorve aynı yerden alıp kampa getiriyor. Ücretli ve çok suratsız bir sürücüsü var. Bir de kampinge giriş gece 02:00'e kadar, biz neredeyse kapıda kalıyorduk ;)
Metro durağından kampa taksi ile de gidebilirsiniz yaklaşık 10 € civarında bir ücreti var. Ama bazı taksi şöförleri kampın yerini bilmiyorlar, binmeden sormak lazım. Ulaşım için metro istasyonlarından bilet alabilirsiniz, sıkıntı yok...

Adnan Bey, Avrupa gezilerinde faydalı olabileceğini düşündüğüm bilgileri aşağıdaki pdf dosyada topladım.

Ekli dosyalar

• Avrupa gezilerimize hazırlık.docx.pdf
    425.9 KB · Görüntüleme: 256

Hüseyin Bey,dosyayı bilgisayarıma indirdim,pratik bilgiler,tesekkürler...

Öncelikle, 2015 yılının herkes için sağlıklı, mutlu ve sorunsuz günlerle dolu olmasını dilerim. Yılbaşı öncesi ve sonrası herkesin bir hazırlık, karşılama ve sonrasında toparlanma süresince meşguliyetleri olduğundan hareketle, yazılarıma bir süreliğine ara vermiştim.

Kaldığımız yerden devam....

Sn. Şadan bey, Macaristan Balaton gölünü tavsiyeniz üzerine araştırdım. Fakat rotamızdan bayağı bir sapma olacağı için bu gezimize dahil etmedim. Ancak o yöne dönersek seyahat rotamızı en optimum şekilde nasıl planlarız onu da tekrar değerlendirmek istiyorum. Bizim derdimiz daha güvenilir ve gezip görmeye elverişli bölgelerden Türkiye'ye dönmek. Daha önceki gezimizde Arnavutluk ve Sırbistan gibi ülkelerden geçerken bayağı tedirgin olmuştuk. Zaten topiği açmamın nedeni bu bölgelerde gezen sizler gibi deneyimli karavancıların fikirlerini almak.

Konstanz gölüne uğrayacağız. Slovenya'daki Bled gölünde (Camping Bled'de) 2013 yılında iki gün kaldık. Sizin de belirttiğiniz gibi muhteşem bir bölge ve mutlaka görülmeli.

Bundan sonra da önerileriniz bekliyorum. Çok teşekkürler...

Mesut bey, biraz teknoloji merakım olmasa bütün bu açıklamalar normal olarak insanı bayağı bir karamsarlığa itiyor. Hem karmaşıklığı hem de amaca uygun bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağı konusunda bir sürü endişe vs. filan. Ama Roma'ya girip te her şeyi elinizle koymuş gibi bulunca da tadından yenmiyor.

Şimdi Tabletime offlne çalışması için maps me ve sygic; karavanpark yerleri bulması için pro mobil ve RV Parking Finder;
ekledim. Ayrıca online çalışan Google earth ve haritaları da ilave ettim. Eh sanırım en kötü şartlarda bile bulmak istediğim koordinatı tutturabilirim sanıyorum.

Her ne kadar planladığım rotaya %90 oranında sadık kalabilmem büyük başarı olacaktır ama seyahat sırasında gezgin ruhuyla bir parça da kaybolmak iyi gelir herhalde.. :D

Akdeniz45' Alıntı:
Adnan Bey, Avrupa gezilerinde faydalı olabileceğini düşündüğüm bilgileri aşağıdaki pdf dosyada topladım.

Hüseyin bey ben de dosyanızı gezi dosyama kopyaladım. İlginize çok teşekkürler...

Yücel bey güzel dilekleriniz için size de teşekkür ederim.

Umarım 2015 yılı hepimiz için gezi planlarımızın arzuladığımız gibi gerçekleşeceği bir yıl olur...

drares' Alıntı:
Adnan bey, indigo kampingin kendi servis aracı var, saat başı gece 24:00'e kadar çalışıyor. Metro istasyonuna kadar sizi götürüyorve aynı yerden alıp kampa getiriyor. Ücretli ve çok suratsız bir sürücüsü var. Bir de kampinge giriş gece 02:00'e kadar, biz neredeyse kapıda kalıyorduk ;)
Metro durağından kampa taksi ile de gidebilirsiniz yaklaşık 10 € civarında bir ücreti var. Ama bazı taksi şöförleri kampın yerini bilmiyorlar, binmeden sormak lazım. Ulaşım için metro istasyonlarından bilet alabilirsiniz, sıkıntı yok...

Haşmet bey bu kampı da kalınacak yerler arasına kaydettim. Ancak fiyatı biraz düşündürüyor. Paris'in merkezine yakın bir noktada sadece 24 saat otopark yeri de uygun olabilir sanırım.(parking Wurtz gibi yerler www.parkingsdeparis.com)

Geçen yıl arabamla Karadağ'dan Arnavutluk'a girdim.Tiran'da bir gece kalarak Elbasan üzerinden Yunanistan'a girdim.
Yol deneyimlerim şöyle :
1.Trafik berbat ötesi berbat , hiç bir trafik kuralı tanınmıyor. Yollar çok kötü.
2.Tiran güzel bir şehir , geniş Sovyet tarzı caddeler ve binalar var.Burada da hiç bir trafik kuralı yok, kırmızı ışık dahil hiç bir trafik kuralı işlemez.
3.Halk için medeni denilebilir. (Türkiye'de ne yerler var ...)
4.Polisler severek rüşvet kabul ederler.
5.Hırsızlık için çok dikkatli olun diye uyarılmıştık ama kaldığımız otelin restoranında unuttuğumuz içersinde 500 € olan cüzdanımız ertesi gün aynen iade edildi.
6.Her şey çok ucuz (polise verilen rüşvetler dahil) , halk Euro kabul ediyor.
7.Sınır kapıları sıkıntılı uzun süreler bekleniyor.
8.Sonuç olarak korka korka girdiğim Arnavutluk'tan çok kötü olmayan hatta şimdi düşündüğümüzde hoş denilebilecek anılarla ayrıldık.

Serhat bey, aslında Arnavutluk'ta bizim de başımıza herhangi bir şey gelmedi. Ancak sizin de vurguladığınız gibi yolların bakımsızlığı (3 şeritli otobandan bir anda tek şeritli ve delik deşik bir yola dönüşüveriyor), kuralsızlık, çevrenin çok pis ve özellikle yollar boyunca araç hurdalıklarının fazlalığı, ortamı ürkütücü hale sokuyor. O nedenle de sizin izlediğiniz güzergahı aynı günde hiç durmadan geçip Ohrid'de Camp Gradishte'de (N40 59 48.82 E20 48 01.14) konakladık.

Adnan bey , haritanızdan turunuza İzmir yada İzmir yakınlarından başlayacağınızı görüyorum.
Ben de İzmir de oturuyorum ve ben ve eşim bu sene camper'la 60 günlük bir Avrupa turu planlıyoruz.
Sizinle temasa geçmek isterim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,500
Kayıtlı Üye Sayımız
172,161
Kaydolan Son Üyemiz
Greender

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR