Avrupa Da Şehir Içi Ücretsiz Park Yerleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kartalveat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,425
Roma,floransa,amsterdam,paris gibi şehirlerin merkezlerinde bırakın ücretsiz park yerini ücretlisini bile bulmak büyük sorun,karavan küçük araç olmadığından her otoparkada giremiyorsunuz bizim karavan 13m3 olduğundan biraz avantaj sağladı.şehir merkezlerinden beş altı durak uzaklıktaki metro istasyonlarında otoparklar oluyor bunların ücreti merkeze göre oldukça hesaplı park sorununa alternatif olarak düşünebilirsiniz.Ekli dosyayı görüntüle 61131 Ekli dosyayı görüntüle 61132 Ekli dosyayı görüntüle 61133 Ekli dosyayı görüntüle 61134
Teşekkür ederim.Bu bilgi oldukca yararlı oldu.

Etiketler

Almanya'da tren istasyonlarında park yerinin (hepsi olmayabilir ) daha hesaplı olduğunu duymuştum. Ayrıca site yönetiminden de ücretsiz park yerlerinin konum bilgilerinin oluşturulması ve bunun da sabit bir dosya ve surekli güncellenen şekliyle paylaşılmasıni talep ediyorum. Google Fusion tables uygulaması hususunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Almanya'da tren istasyonlarında park yerinin (hepsi olmayabilir ) daha hesaplı olduğunu duymuştum. Ayrıca site yönetiminden de ücretsiz park yerlerinin konum bilgilerinin oluşturulması ve bunun da sabit bir dosya ve surekli güncellenen şekliyle paylaşılmasıni talep ediyorum. Google Fusion tables uygulaması hususunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
önerin güzel.İnşallah bu konuda deneyimi olan avrupa fatihi arkadaşlardan da destek gelir ve önerin hayat geçirilir

Almanya’da tren istasyonlarında hafta sonlarında karavan için park yeri mümkün olabilir. Hafta içerisinde buralar çoğunlukla doludur. Bu park yerlerini sık kullanırım. Hafta içerisinde Sprinter ile yer bulmak hiç kolay değil.

Almanya’da küçük şehirlerde park yeri bulmak pek sorun olmaz. Fakat nüfusu yüz bini geçen yerlerde şehir merkezlerine karavanla fazla yaklaşmanın anlamı yok. Dün Augsburg şehrinde Corsa ile park yeri bulmak kolay olmadı. Bulduğum yerde de saat ücreti 2€ idi. Böyle şehirlerde şehrin merkezine fazla yaklaşmadan, metro,tramvay veya otobüs durağı yakınlarında sakin ve geniş bir cadde de karavanı ücretsiz park edecek yerler bulmak mümkün. Böyle park yerleri genellikle yüksek binaların olmadığı, bahçeli evlerin yoğun olduğu bölgelerde daha kolay bulunur. Büyük şehirleri gezmek masraflıdır. Bu kural her şehir için doğru diyebilirim.

Şehir gezilerini kolaylaştırmak ve biraz da masrafı azaltmak için Almanya, Fransa, ve Italya‘da hemen her şehirde (turistik büyük şehirler hariç) olan karavanparkları tercih etmekte fayda var. Buralar genellikle şehir merkezine yakın, daha güvenceli yerlerdir. Geceleme ücreti kampinglerden çok düşük, atık su boşaltma olanakları olan bu karavanparklarda ayrıca diğer karavancılarla konuşmak-tanışmak mümkün

Almanya’da tren istasyonlarında hafta sonlarında karavan için park yeri mümkün olabilir. Hafta içerisinde buralar çoğunlukla doludur. Bu park yerlerini sık kullanırım. Hafta içerisinde Sprinter ile yer bulmak hiç kolay değil.

Almanya’da küçük şehirlerde park yeri bulmak pek sorun olmaz. Fakat nüfusu yüz bini geçen yerlerde şehir merkezlerine karavanla fazla yaklaşmanın anlamı yok. Dün Augsburg şehrinde Corsa ile park yeri bulmak kolay olmadı. Bulduğum yerde de saat ücreti 2€ idi. Böyle şehirlerde şehrin merkezine fazla yaklaşmadan, metro,tramvay veya otobüs durağı yakınlarında sakin ve geniş bir cadde de karavanı ücretsiz park edecek yerler bulmak mümkün. Böyle park yerleri genellikle yüksek binaların olmadığı, bahçeli evlerin yoğun olduğu bölgelerde daha kolay bulunur. Büyük şehirleri gezmek masraflıdır. Bu kural her şehir için doğru diyebilirim.

Şehir gezilerini kolaylaştırmak ve biraz da masrafı azaltmak için Almanya, Fransa, ve Italya‘da hemen her şehirde (turistik büyük şehirler hariç) olan karavanparkları tercih etmekte fayda var. Buralar genellikle şehir merkezine yakın, daha güvenceli yerlerdir. Geceleme ücreti kampinglerden çok düşük, atık su boşaltma olanakları olan bu karavanparklarda ayrıca diğer karavancılarla konuşmak-tanışmak mümkün
Değerli önerileriniz için teşekkür ederim.
dediğiniz gibi saati 2 euro olan bir park yeri benim için oldukca fazla,bir iki saat olsa belki der katlanılabilinir di.
Fakat en az 5-10 saat geçireceğim için karavan parklarından şehir merkezlerine ulaşım kolay ise (bisiklet, toplu taşı vs..) daha uygun görünüyor.
Yada bahçeli evlerin olduğu tenha mahallerde park edip , otobus vs.. gitmek mantıklı.
Bu demek ki planlama yaparken; google maps ve street view ile ince eleyip sık dokuyarak bu tip yerleşkeleri bulamak gerekecek.

Merhaba ,Avrupayı arabası veya karavanı ile dolaşmış olanlar yada avrupada yaşayan dostlara;

Gittiğim şehirlerde , tarihi yanında ,oranın yaşam tarzını ,sosyal hayatını görmek için küçük yerlerde en az 1 gece konaklamalı , orta ve büyük şehirlerde en az 4 gece konaklamalı olacak.(roma-florensa-zürih ,kopenag,münih gibi düşünün...)

Sorun şu; şehir içi araba park yerlerinin saatlik ücretlerinin çok fazla olması .

Ücretsiz park alanları ( zaman zaman geceleme de yapılacak) nasıl buldunuz (sora sora bağdat bulunur haricinde )

Bunun için kamping yerlerini gösteren programlar dışında programlar varmı?

Sizlerin kaldığınız; şehir içi park yerlerini ; şehir/Ülke ve park ları koordinat olarak daha önce kaydetmiş iseniz bu başlık altına yazabilirmisiniz.

arabayı park ettiğimde ; şehire hemen yada kolaylıkla en kısa sürede ulaşabilmek, gerektiğinde geceleyebilmek için ve uzun sürecek gezi de gereksiz park ücretleri harcama yerine, o park paralarını yerel tadları tadabilecek yada müze girişlerine ,çevre gezilerine ayırabilceğim bütcem olmuş olacak.

Hangi ülke yada hangi şehir hangi kasaba köy olsun fark etmez...Ben güzargah planmam içinde kalacak olanları tasnif edeceğim.
Bu başlık altında benim gitmeyeceğim bir nokta da olsa, belki başka bir gezginin işine mutlaka yarayacaktır.

Dört gözle ve heyacanla vereceğiniz yanıtları ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.
İyi günler hepinize ...
Ben şöyle yapıyorum.Merkeze yakın bir kendi otoparkı olan market buluyorum.Ordan biraz alışveriş yapıp torbaları arabada bırakıp geziye çıkıyorum.Üç dört saat sonra dönüyorum.Almanya da merkezdeki büyük alışveriş merkezlerinin (kauFhof gibi çatı yada bodrumlarında otopark var.Bunlar alışveriş durumuna göre 1-2 saate kadar bedava.Dahada uzun olsa sa ücretleri genede otoparka göre düşük.Almanyada şehir merkezine araç ile gelme diye otopark ücretlerini yüksek tutuyorlar.Bunu yarine 15-20 dakika mesafedeki metro istasyonlarında bedava yada düşük ücretli otoparklar var.Buda bir alternatif

Ben şöyle yapıyorum.Merkeze yakın bir kendi otoparkı olan market buluyorum.Ordan biraz alışveriş yapıp torbaları arabada bırakıp geziye çıkıyorum.Üç dört saat sonra dönüyorum.Almanya da merkezdeki büyük alışveriş merkezlerinin (kauFhof gibi çatı yada bodrumlarında otopark var.Bunlar alışveriş durumuna göre 1-2 saate kadar bedava.Dahada uzun olsa sa ücretleri genede otoparka göre düşük.Almanyada şehir merkezine araç ile gelme diye otopark ücretlerini yüksek tutuyorlar.Bunu yarine 15-20 dakika mesafedeki metro istasyonlarında bedava yada düşük ücretli otoparklar var.Buda bir alternatif
Teşekkür ederim. sizin önerinizde çok mantıklı.
Bu şekilde fikirlerin bir çatı altında toplanması güzel oldu.Alternatifler çoğaldı.

Ustadım,
Batı Avrupa da özellikle büyük şehirlerde park, başlı başına bir sorun.
Mesela, Amsterdam gece 24:00 e kadar ücretli. Her saat için 6 Euro ödemek zorundasınız.
Şehir merkezinde park yeri bulabilirseniz yinede şanslısınız.
Şayet ücretini ödemeden park edip aracı terk ederseniz, aracınızı gelince bulamazsınız.
Çekilmiştir büyük ihtimal. Park ücreti + çekme parası ve poliste kaldığı güne ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz..

Şehir dışında park edip merkeze ulaşmak için belediye otobusleri var.
Otobusler genelde her ülkede bulunur.
Şehir dışında Camp yerlerine, Karavan ve Çadır resimli levhalarla yönlendiriliyor.
Bunları sıkça görebilirsiniz.. Karavanla dolaşacaksanız, Park etmeyi bırakın, Şehir içlerine girdiğinie bile bin pişman olursunuz..
En mantıklı çözüm, aracınızı kameralı olan büyük park yerlerinde bırakıp, bisikletle dolaşmak.
Şehir girişlerinde ''CARPOL'' ismiyle trafik levhalarından takip ederek girerseniz, buralar tamamen gün boyu park edilmiş sahipsiz araçlarla doludur.
Ücretsizdir ve kameralı kontrol vardır.. Olumsuz yönü Şehir merkezlerine genelde pek yakın değil.. ;)
Ayrı bir olanak; Aracınızı güvenli bir şehirde park edip. Trenle dolaşmak. Günlük tren bileti aldığınızda, yakacağınız yakıt tan daha ucuza gelebilir..

Ustadım,
Batı Avrupa da özellikle büyük şehirlerde park, başlı başına bir sorun.
Mesela, Amsterdam gece 24:00 e kadar ücretli. Her saat için 6 Euro ödemek zorundasınız.
Şehir merkezinde park yeri bulabilirseniz yinede şanslısınız.
Şayet ücretini ödemeden park edip aracı terk ederseniz, aracınızı gelince bulamazsınız.
Çekilmiştir büyük ihtimal. Park ücreti + çekme parası ve poliste kaldığı güne ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz..

Şehir dışında park edip merkeze ulaşmak için belediye otobusleri var.
Otobusler genelde her ülkede bulunur.
Şehir dışında Camp yerlerine, Karavan ve Çadır resimli levhalarla yönlendiriliyor.
Bunları sıkça görebilirsiniz.. Karavanla dolaşacaksanız, Park etmeyi bırakın, Şehir içlerine girdiğinie bile bin pişman olursunuz..
En mantıklı çözüm, aracınızı kameralı olan büyük park yerlerinde bırakıp, bisikletle dolaşmak.
Şehir girişlerinde ''CARPOL'' ismiyle trafik levhalarından takip ederek girerseniz, buralar tamamen gün boyu park edilmiş sahipsiz araçlarla doludur.
Ücretsizdir ve kameralı kontrol vardır.. Olumsuz yönü Şehir merkezlerine genelde pek yakın değil.. ;)
Ayrı bir olanak; Aracınızı güvenli bir şehirde park edip. Trenle dolaşmak. Günlük tren bileti aldığınızda, yakacağınız yakıt tan daha ucuza gelebilir..
Değerli bilgileriniz için size teşekkür ederim.Net olarak anlaşıldı ki, şehir içine karavanla girdik mi , ayvayı yedik demek....Yer bulma derdi , park ücretleri ...... öfff..öff güzel Türkiyem.
Çek bi sokak arasına park et git.... akşama kadar dolaş... hep beleş...

Değerli bilgileriniz için size teşekkür ederim.Net olarak anlaşıldı ki, şehir içine karavanla girdik mi , ayvayı yedik demek....Yer bulma derdi , park ücretleri ...... öfff..öff güzel Türkiyem.
Akşam gelince cam kırılmış,araç soyulmuş bulmak ihtimali çok yüksek.

Geçenlerde bir hafta kadar İzmir'deydim. Aracımın yüksekliği 285 cm. Bereket yine de belediyenin Kahramanlar kapalı otoparkında günlüğü 12 Liradan aracımı bırakabildim. Buraya kadar herşey güzeldi, fakat kazın ayağı öyle değilmiş.

Sokağa çıktığımda kaldırımda araçlardan yayalara adım atacak tek yer bırakılmamıştı ! :confused:
Otoparktaki boş yerler belediyenin "Ucuz otopark, ücretsiz servis" çabalarının yurdum insanına takıldığına işaret ediyordu. Yayalara yeşil yandığı halde kavşak dönüşlerinde duran yada yavaşlayan araçlara rastlamadım. Bence bu durumda hep sarı yanmalı. Hem de koyu sarı.. :p
Sürücüler köşeyi dönerken hemen renk körü oluyorlar. Tıbben ilginç bir fenomen !
Yoksa sakın millet küllen şizofren olmasın ? Çünkü herkesin "yaya" ve "sürücü" diye iki farklı kişiliği var gibi ? :smiley:

Sanırım uzatmaya gerek yok.

Umarım "Güzel Türkiye'mi" benim farklı tanımlamamı hoşgörüsünüz. İzmir belediyesinin otoparktan zarar ettiği ortada. Gözü, imanı para diye düşünülen Avrupa'daki birçok belediyeler de inanın sadece çağdaş şehir yaşamını düzenleme çabasındalar. Kazanç peşinde koştuklarını hiç sanmıyorum. Zaten hepsi borç içinde.

Şimdi olası kırgınlığınızı (?) gidermek için bir tüyo veriyorum. Fakat lütfen kimseye bahsetmeyin. ;)

Venedig
Google Map kodu 8FQJF7P7+6V Koordinatları koda girince sayfada göreceksiniz.
Durak yürüyerek 10 dakika mesafede. Gidiş-dönüş biletini durağın karşısından alabilirsiniz.
Otobüs numaraları için Google Map'e bakın.

Hissedilen güvenlik ?
Gerçek güvenlik ??? :yum:

Son düzenleme:

Günaydın .
Verdiğiniz koordinatlarda bir çeşit site görünüyor,her evin altında doğrudan doğruya eve girebilecek kapıda olan yarı açık otopark yerleri var,üst kattaki evlere ait olduğu kesin.Ayrıca yerleşim yeri blokları arasında açık otopark yerleri de var.Acaba park etmeye izin verirler mi? vede ortam allaha emanet gibi görünüyor,hiç bir kamera veya güvenlik yok.
İzmire geldiğinizde sizce uygun olmuş olsaydı merhabalaşıp bir yerlerde bir çay içer; ne olacak bu memleketin hali diye dertleşirdik.:smiley:

Günaydın .
Verdiğiniz koordinatlarda bir çeşit site görünüyor,her evin altında doğrudan doğruya eve girebilecek kapıda olan yarı açık otopark yerleri var,üst kattaki evlere ait olduğu kesin.Ayrıca yerleşim yeri blokları arasında açık otopark yerleri de var.Acaba park etmeye izin verirler mi? vede ortam allaha emanet gibi görünüyor,hiç bir kamera veya güvenlik yok.
İzmire geldiğinizde sizce uygun olmuş olsaydı merhabalaşıp bir yerlerde bir çay içer; ne olacak bu memleketin hali diye dertleşirdik.:smiley:
.

Sevgili @ince999 , o kodla sadece cadde üzerini kast etmiştim.

İsterseniz bir de bunu deneyin. 8FQJF7P5+9M
Mestre'de şehir içinde park saatine para bozdurmak isterken bir İtalyan çiftin üşenmeden bizi götürdükleri yer burası. Herkesin park edebileceğini söylemişlerdi. Biz de 5-6 saat karavanı bırakmıştık. Yanlız bizim karavan 5 metreden küçük ve her park çızgilerinin dahilinde yer bulabiliyor, üstelik beyaz değil. Farklı araçlar için ilk yer daha uygun olabilir ? Ama ikinci yere durak daha yakın. Her iki noktada değişme olması mümkün ama denemekte fayda var. Belki etrafa karşı çekinceli olunur diye önce bu adresi vermemiştim.
Biletleri yine durak arkasındaki tütüncüden alabilirsiniz. Buraya da bakın .

No risk, no park. ;) Ya da pamuk eller cebe... O bile garanti değil aslında.

Eskiden memleketin halini anasonlardık.. Umarım önümüzdeki seneler olanak buluruz.
Daha önümüzde 35-40 senelik ömrümüz var zaten. ( Planımı sevsinler ! ) :yum:

Son düzenleme:

Akşam gelince cam kırılmış,araç soyulmuş bulmak ihtimali çok yüksek.

Karavan ve içindeki eşyaların güvenliği için; Camı kırıpta içeriye giremesinler diye aracın pencerelerini(yan ve arka) içten somunla sabitlenen ve dıştan geçmeli tel ızgaralı koruyucu yaptırmayı düşünüyorum.Dıştaki civata başları punta kaynaklı olacağından da anahtarla vs ilede açamazlar.
Şöför mahilliden arkaya geçişi engellemek içinde kayar kapılı tel ızgaralı paravanla ayıracağım(kilitle gerekirse arakaya geçiş yapılacak).
Aracı yürütmesinler diye ,buji kablolarını sökeceğim ve araç içinde yaptıracağım gizli bölmeye saklarım.
Tam tekmil alet edavatla dolaşan bir hırsıza rastlamaz isem avrupada soyulacağımı yada arabanın yürüteleceğini düşünmüyorum.
Ayrıca araca takip cihazıda taktırabilirim.
Uyarılarınız için içtenlikle teşekkür ederim.

........

Umarım "Güzel Türkiye'mi" benim farklı tanımlamamı hoşgörüsünüz. İzmir belediyesinin otoparktan zarar ettiği ortada. Gözü, imanı para diye düşünülen Avrupa'daki birçok belediyeler de inanın sadece çağdaş şehir yaşamını düzenleme çabasındalar. Kazanç peşinde koştuklarını hiç sanmıyorum. Zaten hepsi borç içinde.

Şimdi olası kırgınlığınızı (?) gidermek için bir tüyo veriyorum. Fakat lütfen kimseye bahsetmeyin. ;)

Venedig
Google Map kodu 8FQJF7P7+6V Koordinatları koda girince sayfada göreceksiniz.
Durak yürüyerek 10 dakika mesafede. Gidiş-dönüş biletini durağın karşısından alabilirsiniz.
Otobüs numaraları için Google Map'e bakın.

Hissedilen güvenlik ?
Gerçek güvenlik ??? :yum:
Güzel Türkiyem fikrinden vaz geçmiş değilim.Verdiğinizi örneklerde maalesef Türkiye gerçeği.. fakat kendimi o örneklediğiniz kişileri örnek alanlardan yada o sınıfa düşecek kadar insan ve çevreye saygısız bir olmadım.olamamda ...
Bir arakadaşımız amsterdamda saatı 6 euro dan bahsetmişti.Bu nedir ? Günde 16 saat kalsanız 96 euro. 3 gün amsterdamda dolaşmak için neredeyse 300 euro park ücreti verilecek.
O paraya kampinglerde kalsanda ,şehir içinde hostelde kalsan gene o parayı tutmaz..Neyse avrupa belediyelerinin ekonomik açığını nasıl kapatacağnı yada avrupalı şehirdaşlarını nasıl ehlileleştirceeği onara kalsın...
Sizin venedeki için önerdiğiniz koordinatları listeme kaydettim. Süper oldu.....Çok teşekkür ederim size...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR