Can ve Mal Güvenliğiniz Açısından Avrupa Gezileri için Uyarılar - Önlemler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ali Ozkara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,940

Ali Ozkara

Yeni Üye
130 000 Km gezilerim esnasinda yasadigim olaylardan ders aldigim uyarilari sizinle paylasmak amaciyla yaziyorum.
Bulgaristan, Romanya (çok guzel), Sirbistan, Italya, Fransa, Ispanya da, guvenliginiz için Mobilhome unuza bir de Gaz Detecteur yerlestirmeniz çok iyi olur. Cunku kimi yerlerde siz uyurkan anahtar deliginden veya pencereden uyku gazi sikiyorlar ve derin derin uyuya kaliyorsunuz, uyandiginizda Mobilhome un içini bosaltimis ve cuzdaniniz yok olmus halde buluyorsunuz. Bu cihaz 150 Euro civarinda çok kolay bulunur ve her 20 saniyede ortamin havasini olçer ve bir fark olursa alarm verir yani daha gazin size tesir yapmadan uyandirir. Benim tavsiyem bir de kopek bulundurmaniz her yonuyle çok saglam ve caydirici emniyet garantiniz olur. Mobilhome ile avrupanin her yerini gezdigim için, uykunuz geldimi otobanlarda yatmayin, çikin ve bir kasabaya girin ilk gordugunuz Polis, Jandarma, kilise veya islek bir meydanda çekip yatin ( yatmadan biraz ortalikta gezininki sizi etraftaki sakinler gorsun ve tanisinlar). Unutmayin butun uzucu olaylar otoban parklarinda ve benzincilerde oluyor, kim bilirki Mobilhome unuza giren kotu niyetli kisilerin mal sabibi olmadigini ?. 24 saat açik olan Mc Donald lar, Quick ler, Sinemalar, Shoping center leriin....parkingleri olabilir ama 24 saat açik oldugundan emin olmak sartiyla. ( Discotheque ler Dancing ler...., eylence yerlerinden kaçinin). Kim olursa olsun, sizi yolda durdurmak istiyenler iyi niyetli olmazlar, Cok onemli "Her Polis kiyafetindekilerde Polis olmaz", çok temkinli olun, Otoyollarda hiç bir devlette sizi Polis durduramaz, sehirler arasinda da size bizi takip edin kontrol yapacagiz diyemez, yoluzdan hiç bir sebeblen ayrilmayin, zor durumda iseniz veya Polis olduklarina inanmiyorsaniz, siz durmadan evel 112 yi arayin Help me deyin yerinizi yolun numarasini istikametinizi ve kaçinci Km de oldugunuzu bildirin bu oneri bilhassa Bulgaristan, Romanya ve Sirbistan için geçerli. Evet GPS siz yola çikmak bir macera olur. Butun Avrupada her koyde kasabada Turk bulabilirsiniz.
Tavsiyem gidebilirseniz Karavan ve Mobilhome larin Mekkesi Maroc (Fas) dir. Meknes, Fes, Oujda, Essaouira, Marakech, Ourzazat, Agadir ve Hautes Atlas daglarini gezmeniz, inanin unutamiyacagiz bir gezi. Bol bol kilometreler dilegimle,
Ali Ozkara Belçika.

Etiketler
Ynt: Can ve Mal Güvenliğiniz Açısından Avrupa Gezileri için Uyarılar - Önlemler

Yeterince korkuttunuz. Tesekkurler.

Yurt dışı gezi yapacaklar için çok önemli uyarılar. Teşekkürler.İyi Bayramlar.

Yurtdışı güvenlik konusunda önemli bilgiler verdiniz; yaptığınız katkı için teşekkürler.. "Bilgiler torbada birikiyor" ama bakalım işe yarayacak mı birgün?.. :D

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Yurtdışı güvenlik konusunda önemli bilgiler verdiniz; yaptığınız katkı için teşekkürler.. "Bilgiler torbada birikiyor" ama bakalım işe yarayacak mı birgün?.. :D

Cavid Sezen
Umut fakirin ekmeği hocam :D Karavancı arkadaşların birinden ''1 tur versene abi'' deyip kapamazsak bana da uzak görünüyor.
Bilgiler ve tavsiyeler için teşekkürler.

orsaalabanda' Alıntı:
Umut fakirin ekmeği hocam :D Karavancı arkadaşların birinden ''1 tur versene abi'' deyip kapamazsak bana da uzak görünüyor.

Biraz sıkıştırmak gerekiyor Cem. Biliyorsun, bizim, siz yaştakilere göre süre sorunumuz daha çok... ;) :D

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Biraz sıkıştırmak gerekiyor Cem. Biliyorsun, bizim, siz yaştakilere göre süre sorunumuz daha çok... ;) :D

Cavid Sezen
Yolculuğa kimin önce çıkacağı bilinmez hocam. Tevellüt gereği sizin önceliğiniz var elbette ama Avrupa yolculuğu için ;) :smiley:

Arkadaslar korkulacak bir sey yok, siz butun onlerinizi alin sonra yola çikin, bu dediklerim geneldir, ben bir kaç kez sikintili olaylar yasadim Fransada Mont-St-Michel de, Concarneau da, Marseille de ve Romanya da 22-06-2009 Pitesti Bukresti otobandinda sahte Polis ler bizi soydular, unuttugum bir sey daha var Karavaninizin arkasina bir de kamera koyun ve video çekimli olsun, siz de arkanizda olan bitenleri gormenize yardimci olur, kamera sayesinde hepisini yakalattirdik, cezalarini çekiyorlar ve paramizi alacagimiza dair bilgi verildi.

Ali bey,
Öneri ve uyarılarınız için çok teşekkürler. Bu bilgiler daha çok kamp dışı konaklama için geçerli diye düşünüyorum. 2004 yılında yaptığım 70 gün, 14000 km lik Avrupa sahil turunda en ufak bir sorun yaşamadım, Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Kuzay İspanya, Kuzey Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya ve Kuzey İtalya'yı kapsayan gezimde kamp alanlarında kaldım
evet bütçesel anlamda yük oldu ama güvenlik anlamında sıkıntı yaşamadım. Gaz alarmı öneriniz çok yerinde, bir keresinde sivrisinek nedeni ile kullandığım Sheltoks nedeni ile alarm çalışınca bir an için anlayamamıştım ama gaz alarmının çalıştığını görmek güven vermişti. Ülkemiz koşullarında güvenlik türü bir sıkıntı ne mutlu ki yok :smiley:
Tekrar teşekkürler.
Oğuz

Oguz bey,
Evet butun bu sorunlar kamp disi konaklamalarda ve yolculuk esnasinda oluyor, kamplarda her hangi bir sorun yasanmaz ve guvenli dir. Fransa de maalesef 2006 den itibaren Motor home ( Mobil home) lar ve çekme Karavanlar için sehir içinde konaklama yassagi getirdi. Bu yasak esasinda guvenlik için yapildi, ama ayni zamanda Karavaning ruhuna ters dusuyor, çunku Karavaning yapanlar OZGURLUK ve bilinen pistler disina çikmak için bu tur tarzdaki turizmi seçer. Masraflara bakarsaniz tabi ki bir hotel den bahali ama gordukleriniz, anilariniz, yol da tanistiginiz arkadasliklar bence bu masraflara deger yanilmiyorsam. Ne yazik ki Avrupada hiç TR plakali bir Karvanciyla karsilasmadim. Insallah bir gun Tr plakilarla bir konvoy olup gezeriz. Bol bol kilometreler dilegimle. Ali Ozkara.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR