Suudi Arabistan'a Otomobille Gitmek Mümkünmü?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan lordyakup00 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,860
Ynt: Suudi Arabistan'a Otomobille Gitmek Mümkünmü?

Muhtemel dini mekanları uzun uzun gezip , huzur bulma isteği ile sorulmuş bir soru idi.Petrol ticareti yapacak biri buradan bu soruyu sormazdı heralde:smiley:)))
Ancak eğer soran kişi okuduysa yazılıp söylenenleri çoktan bir turizm acentesi tada diyanet işleri başkanlığına başvurmuş olmalı. Şimdiden Allah kabul etsin diyelim.

Etiketler

YavuzÇ.' Alıntı:
Muhtemel dini mekanları uzun uzun gezip , huzur bulma isteği ile sorulmuş bir soru idi.Petrol ticareti yapacak biri buradan bu soruyu sormazdı heralde:smiley:)))
Ancak eğer soran kişi okuduysa yazılıp söylenenleri çoktan bir turizm acentesi tada diyanet işleri başkanlığına başvurmuş olmalı. Şimdiden Allah kabul etsin diyelim.
Arkadaşlar, soruyu soran arkadaşımız 19 Ağustosta soruyu sormuş 20 Ağustostan bu yana 9 gündür de siteye bir daha girmemiş zaten. Herhalde dediğiniz gibi farklı bir çözüm düşündü. ;D

fsirin' Alıntı:
Arkadaşlar, soruyu soran arkadaşımız 19 Ağustosta soruyu sormuş 20 Ağustostan bu yana 9 gündür de siteye bir daha girmemiş zaten. Herhalde dediğiniz gibi farklı bir çözüm düşündü. ;D

Biz bildiğimizi aktardık,sonrası arkadaşa kalmış.

şado' Alıntı:
Mümkün olsaydı bende karavanla bir umre gezisi yapmak isterdim
Eşimin uçak fobisi yüzünden aynı istekle bende küçük bir araştırma yapmıştım güzergah üzerine,Mersin taşucundan Lübnan Tripoliye feribot seferleri var salı Taşucundan ,Perşembe Tripoliden,buradan Ürdün'e oradan Suudi arabistana geçerim diye planlıyordum ancak özel araçla giriş olmadığını konusunda veya detayları araştırmamıştım konsolosluktan...

En az 25-30 sene kadar önce babamın bir arkadaşı , hacca araçla gitmişti. Arabistanda geçirdikleri trafik kazsında aynı aileden 3-4 kişi hayatını kaybetmişti. Hac dönüşü dönmeyince ailenin geride kalanlarının yaptığı araştırmada vefat ettikleri bilgisine ulaşmışlardı, mezarları bile belli değildi.

En az 25-30 sene kadar önce babamın bir arkadaşı , hacca araçla gitmişti. Arabistanda geçirdikleri trafik kazsında aynı aileden 3-4 kişi hayatını kaybetmişti. Hac dönüşü dönmeyince ailenin geride kalanlarının yaptığı araştırmada vefat ettikleri bilgisine ulaşmışlardı, mezarları bile belli değildi.

Bu kadar muhteşem(!) biryer olduğunu bilmiyordum...

Maksat gitmekse 3 yol var..
1. Iran uzerinden gemiyle Dubai..ve SA.
Karavan bölümunde bir arkadaşımizin gezi yazisi var Dubai'ye kadar.
2. İskender -Hayfa gemi..Mısır ve gemiyle SA
3.Beyrut gemiyle. .konvoy ile Ürdün uzeri.
Bölgedeki ariza nedeniyle her an her sey değişebiliyor.
Dünyayı dolasanlarin bilgi verdigi forumlarda 3 günlük transit vize alanlar var.
Önemli olan yolda olmak diyenler bir yol buluyor.

sudiarabistana karayolu ile gidilebilir. şöyleki suriyede savaş çıkmadan evvel vize işleri yapan kuruluşlardan vize alaçaktınız. ve aracınıza tripting alıp suriyeye oradan ürdün.ve arabistana giriş. ama şimdi suriyede savaş çıktıgı için suriyeden gidilemeyecegine göre yine vize alıp lübnan üzerinden gidilebilir. şansınızı denemekte fayda var.

Merhaba,

Yıllar önce açılmış bir konu ancak ben de aynı seyahati yapmak istediğim için biraz araştırdım. bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.

Suudi Arabistan turizmi geliştirmek amacıyla geçerli ABD vizesi olup en az bir kez kullanmış olanlara kapıda vize veriyor. Ancak özel araç ile giriş izni verip vermediklerini, bu girişin karayolu ile olup olmayacağı konusunda daha araştırmalarımı tamamlamadım.

Bildiğim kadarı ile halen Mersin Lübnan arasında gemi ile geçiş yapılabiliyor. İran ve Dubai üzerinden geçiş de bir alternatif. Ancak şu an için Irak üzerinde yer alan sünni bölgelerden güvenli bir şekilde seyahat yaparak ulaşılabildiğini öğrendim. Irak vatandaşı tanıdıklarım aracılığı ile şu an için ilgili rotada hiç güvenlik sorunu olmadığı konusunda bilgi aldım.

Suudi Arabistan'da her ne kadar kutsal bölgeler dışında gezilecek bir yer yok dense de bu kişiye göre değişebiliyor. Ben de çöl de olsa kilometrelerce boş araziler de olsa araç ile gitmeyi düşünüyor ve ona göre araştırmalarımı yapıyorum.

Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Merhaba,

Yıllar önce açılmış bir konu ancak ben de aynı seyahati yapmak istediğim için biraz araştırdım. bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.

Suudi Arabistan turizmi geliştirmek amacıyla geçerli ABD vizesi olup en az bir kez kullanmış olanlara kapıda vize veriyor. Ancak özel araç ile giriş izni verip vermediklerini, bu girişin karayolu ile olup olmayacağı konusunda daha araştırmalarımı tamamlamadım.

Bildiğim kadarı ile halen Mersin Lübnan arasında gemi ile geçiş yapılabiliyor. İran ve Dubai üzerinden geçiş de bir alternatif. Ancak şu an için Irak üzerinde yer alan sünni bölgelerden güvenli bir şekilde seyahat yaparak ulaşılabildiğini öğrendim. Irak vatandaşı tanıdıklarım aracılığı ile şu an için ilgili rotada hiç güvenlik sorunu olmadığı konusunda bilgi aldım.

Suudi Arabistan'da her ne kadar kutsal bölgeler dışında gezilecek bir yer yok dense de bu kişiye göre değişebiliyor. Ben de çöl de olsa kilometrelerce boş araziler de olsa araç ile gitmeyi düşünüyor ve ona göre araştırmalarımı yapıyorum.

Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
merhaba konuyu bir de ben hortlatayım öncelikle 1.olarak arabistan artık tc vatandşlarına 1 yıllık turistik vize veriyor ve 90 gün ülkede kalabiliyorsunuz 2. olarak ise ırak ve arabistan arasındaki arar sınır kapısı tamamen açılmış durumda iranı dolaşmadan ırak üzerinden geçiş mümkün . yalnız gitmeyi düşünen kişiler için tavsiyem öncelikle benzinli araçlar özellikle kia ve toyota marka araçlarla seyahat etmesi çünkü arabistan coğrafyası çok uzun km ler yapmanzı gerektirecek ve burada mekanik olarak rahat parça bulabileceğiniz araçlar özellikle bu iki marka . tutupta 1000 motorlu abidik kubidik araçla giderseniz 45 50 derece sıcakta arıza yapması halinde sıkıntıya düşersiniz . bi kaza durumunda da çoğu aracın parçası bulunamaz . ve ingilizce bilmeniz önemli ya da arapça ırak ve arabistan da her polis çevirmesine takılacağınızı unutmayın . iran dan feribotla geçecek olan kişilere de şunu söylryim feribota binerseniz araç şöföründen ücret alınmıyor araçtan alınıyor ve diğer yolculardan alınıyor ama gitmeden önce randevu almanız gerekiyor yoksa elinizi kulnuzu sallayarak gemiye binemezsiniz çünkü o feribotu tüm asya ülkeleri kullanıyor sıra bulmak zor

Son düzenleme:

merhaba konuyu bir de ben hortlatayım öncelikle 1.olarak arabistan artık tc vatandşlarına 1 yıllık turistik vize veriyor ve 90 gün ülkede kalabiliyorsunuz 2. olarak ise ırak ve arabistan arasındaki arar sınır kapısı tamamen açılmış durumda iranı dolaşmadan ırak üzerinden geçiş mümkün . yalnız gitmeyi düşünen kişiler için tavsiyem öncelikle benzinli araçlar özellikle kia ve toyota marka araçlarla seyahat etmesi çünkü arabistan coğrafyası çok uzun km ler yapmanzı gerektirecek ve burada mekanik olarak rahat parça bulabileceğiniz araçlar özellikle bu iki marka . tutupta 1000 motorlu abidik kubidik araçla giderseniz 45 50 derece sıcakta arıza yapması halinde sıkıntıya düşersiniz . bi kaza durumunda da çoğu aracın parçası bulunamaz . ve ingilizce bilmeniz önemli ya da arapça ırak ve arabistan da her polis çevirmesine takılacağınızı unutmayın . iran dan feribotla geçecek olan kişilere de şunu söylryim feribota binerseniz araç şöföründen ücret alınmıyor araçtan alınıyor ve diğer yolculardan alınıyor ama gitmeden önce randevu almanız gerekiyor yoksa elinizi kulnuzu sallayarak gemiye binemezsiniz çünkü o feribotu tüm asya ülkeleri kullanıyor sıra bulmak zor
Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Bu arada Mersin Beyrut arasında da feribot var sanıyorum. bir ihtimal oradan daha kısa bir yol olarak düşünülebilir. Beyrut ve Amman ın da rotada olması ayrı bir güzellik katar.

Yorumları okumadım belki yazan olmuştur.

Mesut Doğan diye bi motorcu şu aralar arabistanda. Motosiklet ile gitti. Hangi rotadan gitti bilmiyorum. Dakar yarışlarını izliyordu son dönemde.

İnstagramdan takip edebilirsiniz. Ordan bilgi alabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR