Bu Ne ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,322
Ama, kafama takılan, açıklanması gereken bir nokta var

Aynı konuda, üyelerini bigilendirmeye, daha büyümeye çalıṣan iki forum var. Gezenbilir ve Motokaravan Forum.

Karavancılık konusunda bir kaç forumun aktif olmasının karavancılık için faydalı olacağı düṣüncesindeyim.

Ama bu forumlardan birisinin sahibi, kendi forumunun böyle çabalara daha çok ihtiyacı varken neden diğer forumu daha atraktif yapmaya gayret eder? Bu sık raslanan bir durum değil.
Motokaravan Forum neresi acaba diye düşündüm Hüseyin bey ama Mesut Bey'in yıllar önce bedava sunucular üzerindeki forumunu kast ettiğinizi sonradan anladım. Güncel olmayan bu forumun adresini bile hatırlamıyorum.
Gezenbilirin para kazanması için genelde pc den girip, reklamlara tıkladığım çok olmuştur.
Ayrıca hem @YOL, hem @Doğrucu Davut hem de sizi hep samimi bulurum ve beyanlarınıza acaba demeden sonuna dek inanırım.
Birden beğenilerin artması spam mı yoksa forumu canlandrma amaçlı mı yapıldı henüz bilmiyorum. Forumu canlandırma amaçlı ise daha akılcı yollar bulunmalı diye düşünüyorum.

Etiketler
.
Herneyse bende beyan esastır deyip yine de soruyu cevaplayayım.
Son iletisi moderatörünce üç sene kadar evvel gönderilmiş bir forumu canlandırılmak istenen bir platform olarak sıfatlamak, bilmem ne kadar isabetli ?
Türkiye’de karavan forumuna ilginin temelden yetersizliğini üstelik bu forumda söylemem gereksiz olmalı ? 😉
Herşeyi kendi keşfedenlerin sayısını düşünürsek aslında haklı da olmalılar. 😋

Hüseyin sen bana sadece küs değil hatta nefret bile ediyorsun galiba ?
Unutma seanslarımızın bitimine pek zaman kalmadı..😉

Forum yönetiminin, üyelerin arasındaki konuṣmaları dinlediğini yazmak, yönetime yapılabilecek çok ağır bir suçlama, belki de en ağırı.

Konunun benim yönümden ṣahsi iliṣkilerimizle bir bağlantısı yok.

Mesut, konuyu noktalamak için bir özür yeterdi.

Yani kendi aramızdaki konuşmalarımız da dinleniyor demek ki..
Cümlesindeki “yani” ve “demek ki” kelimeleri böyle bir teknik olasılığı işaret etmekte. Bereket Türkçemiz bu açıdan yeteri kadar zengin. Zaten Sedat bey de bizleri hayrete düşüren bu olasılığın varlığını sonradan teyit etti. Ben de sadece bu açıdan yazdım.

Ben nasıl senin beyanını esas görüyorsam aynisini beklemek benim de hakkım olmalı ?
Üstelik tam da benim savunmaya ve özüre zorlanmam durumun ruhuna aykırı...

Son düzenleme:

Şu forumda hiç aklıma bile gelmeyecek şeyi gözlerimle gördüm ya...
İki duayen ve kişilik olarakta örnek alınacak sevdiğimiz iki büyüğümüz, alınganlık yapmaya ve bir birlerinin kırmaya başlamış.
Hüseyin bey,Mesut beyin haklı olarak oluşan bir olayda, olasılıklardan birini dile getirmesinde alınacak bir durum olmamalıydı.
Kaldı ki, Sedat bey de bunun olmayacağı konusunda bilgilendirme yazısı yazdı.
Üstüne bir ölü toprağı atılmadığı kalan Motorkaravan forum sitesi üzerinden Mesut beye yüklenmek pek mantıklı gelmedi bana.

Ülkemizde siyasiler nedeniyle yeterince birbirimize düşürülüp taraflar oluşturulduysa, taa ......elin Almanya'sındaki Türkler yüzünden, bu forumdaki mini çekişmeleri sebebiyle bölünmeyelim ve tadımızı kaçmasın.
İkinizde örnek alınacak insanlarsınız ve bu durumunuza yaraşır şekilde birbirinize takılmayı sonlandırınız lütfen.

Bu durum bana Walter Matthau ile Ossie Davis'in oynadığı "Huysuz ihtiyarlar" filmini hatırlattı .

Aranızdaki geçenleri yanlış anlayıp, bu satırlarda da yanlış ifadeler etmişsem sizlerden özür dilerim.

.
Ekli dosyayı görüntüle 642192

Ya yapay zekaya çizdirmiş olmalılar, ya da kaçık zeka yapmış olmalı ?

Şimdi farkettim.
YZ işi olmalı, çünkü dikiz aynaları gerektiği gibi uzun değil. Sonra en üstteki yan kapaklar dışarıdan nasıl açılacak ?
Üstelik yüzme havuzu ve bahçesi yok, sevmedim.

Karavan dediğinin böyle helikopter pisti olacak.

Ekli dosyayı görüntüle 642193

Yahu ben de benim kıytırık karavanımın forumunda, akülerine çekinmeden 1500-2000 € verenlere deli yaftası yapıştırıyordum..
Umarım bu da YZ işidir ?

Yukarıdaki üç katlı belki fotoşop olabilir ama Kabe gerçekten çift katlı çekme karavan yapmış:

Asıl, Bu Ne?
Köprüye falan takıyorlar ya tır dorsesini, bunda da o potansiyeli görüyorum.

Video: https://youtu.be/5hvzzTVpee8

@RamizDAYI , Aktif olmayan bir forum için fazla soru sıralanmış :smiley:.

Sorularınız doğru ve olması gereken tespitleri içeriyor.

Ama..

Dikkat edin karavan ya da benzeri konular hareketli.

Onunda sadece teknik konuları aktif. Haliyle forum çok dar ve sığ alanda yürümekte.

Yazılan içeriklerin özgün olması nedeniyle, "niş" dediğimiz siteler arasında, aktifliğine göre iyi bir değeri bulunmakta. (Ör: Alexa değeri (rank) gibi). Google Amca bunun farkında. Üye aktifliği az ama ziyaretçisi içeriğinden dolayı fazla belli ki.

Sorularınızın cevaplarını veren yönetici çıkar inşallah ama olayın bir de ziyaretçi/üye yüzü de var.

Facebook'ta iki yazı yazmak ya da instagramda iki foto paylaşmak insanların daha çok hoşuna gidiyor.

Gezenbilir nezdinde, örneğin eski küs ya da uzaklaşmış ya da bıkmış üyeler gelirse, daha fazla paylaşım yapılırsa, hoş bir ortam olur. Yeni tayfa daha internette arama yapmayı bilmeden, Facebook/instagram gibi plâtformlarda zaman geçirdikleri için çok ta umutlu olmamak gerek. Tabii bu benim düşüncem.

Akıllı telonların hızla büyüyüp , sosyal medya zımbırtıları çoğalıp, kullanım kolaylığı ortaya çıktığından beri forum dediğim sistemler artık antika olacak nerdeyse. Donanimhaber gibi yüksek içerik değerine sahip ya da R10 gibi paranın takla attığı bazı istisnalar dışında. Gezenbilir de bir istisna olabilirdi o da ayrı bir konu.

Onedio ya da kızlarsoruyor gibi - bana göre- yeni platformlarda var ama onlarda "cinsellik" içerin içerikleri ön plâna çıkarmadan ziyaretçi kasamıyorlar. -Bu da taktik, eleştirmiyorum. - Freudçu bebelerin mekanı gibi :smiley:

Ben foruma üye olmadan 1-2 hafta önce bu konu konuşuluyormuş..

Forumu canlandırma konuları da ele alınmış.

Müsaadeniz ile yönetime bazı sorular sormak istiyorum.

1- Forumda kaç tane yönetici bulunuyor?
2-Bu yöneticilerin kaç tanesi aktif olarak her gün siteye giriş yapıyor?
3-Yöneticiler imtiyaz sahibi midir? Ve site sahibi ile ortaklık ilişkileri var mı?
4-Sitedeki yöneticilerin asli görevleri nelerdir?
5-Bir yönetici en fazla kaç gün mazeret bildirmeden foruma girmeyebilir?
6-Mazeret bildirmeden foruma girmemek serbest midir?
7-Mazeret bildirmeden foruma girmeyen yöneticilerin görevi sonlandırılıyor mu?
8-Yöneticilerin aylık bilgilendirici konu açma kotası bulunuyor mu?
9-Yöneticiler Üyelerin soru/sorunlarını çözmek için yeterli bilgiye sahipler mi?
10-Her alana özel bir yönetici ataması yapıldı mı?
11-Görevini yerine getirmediği tespit edilen yöneticiler neden görevlerine görsel olarak devam ediyorlar?
12-Bu konular hakkında yönetim gizli odasında toplantılar yapılıyor mu? Yada en son ne zaman yapıldı?

Yıllarca modifiye alanında kendi forum yöneticiliğini yapmış biri olarak bunlar sadece giriş sorularımdı.

İstenilirse en az 100 madde sıralayabilirim.

Benim forumda görüp tanıdığım ve bilgisinden faydalandığım tek yönetici sevgili Hüseyin bey. @Akdeniz45

Onun dışında arada bir iki yeşil başlıklı isim görüyorum o kadar.

Bu forum kesinlikle daha iyi yerlerde ve gündemde olmalı.

Gezenbilir, karavancılığın pek bilinmediği zamanlarda bile onlarca etkinlik düzenlemiş.

Günümüzde, özellikle pandemi sonrası karavancılığın ülke genelinde keşfedilmesi ile birlikte,

ve bu oluşumun misyonu gereği, bu alanda daha fazla söz söylemesi, sesinin daha gür çıkması gerekir diye düşünüyorum.

Bu yazdıklarım da ancak işinin ehli bir yönetim kadrosu ile olabilir.

Yönetimde yer alan herkes taşın altına elini koymalı ve ona göre hareket etmeli diye düşünüyorum.

Gerçi bir çoğu bu yazdıklarımı bile okumayacak sanırım.

Moderatör olarak beni sevindiren tek imtiyazım yazım hatalarımı aylarca sonra da düzeltebiliyorum.:smiley:

Diğer sorulara admin cevap verebilir.

Ben foruma üye olmadan 1-2 hafta önce bu konu konuşuluyormuş..

Forumu canlandırma konuları da ele alınmış.

Müsaadeniz ile yönetime bazı sorular sormak istiyorum.

1- Forumda kaç tane yönetici bulunuyor?
2-Bu yöneticilerin kaç tanesi aktif olarak her gün siteye giriş yapıyor?
3-Yöneticiler imtiyaz sahibi midir? Ve site sahibi ile ortaklık ilişkileri var mı?
4-Sitedeki yöneticilerin asli görevleri nelerdir?
5-Bir yönetici en fazla kaç gün mazeret bildirmeden foruma girmeyebilir?
6-Mazeret bildirmeden foruma girmemek serbest midir?
7-Mazeret bildirmeden foruma girmeyen yöneticilerin görevi sonlandırılıyor mu?
8-Yöneticilerin aylık bilgilendirici konu açma kotası bulunuyor mu?
9-Yöneticiler Üyelerin soru/sorunlarını çözmek için yeterli bilgiye sahipler mi?
10-Her alana özel bir yönetici ataması yapıldı mı?
11-Görevini yerine getirmediği tespit edilen yöneticiler neden görevlerine görsel olarak devam ediyorlar?
12-Bu konular hakkında yönetim gizli odasında toplantılar yapılıyor mu? Yada en son ne zaman yapıldı?

Yıllarca modifiye alanında kendi forum yöneticiliğini yapmış biri olarak bunlar sadece giriş sorularımdı.

İstenilirse en az 100 madde sıralayabilirim.

Benim forumda görüp tanıdığım ve bilgisinden faydalandığım tek yönetici sevgili Hüseyin bey. @Akdeniz45

Onun dışında arada bir iki yeşil başlıklı isim görüyorum o kadar.

Bu forum kesinlikle daha iyi yerlerde ve gündemde olmalı.

Gezenbilir, karavancılığın pek bilinmediği zamanlarda bile onlarca etkinlik düzenlemiş.

Günümüzde, özellikle pandemi sonrası karavancılığın ülke genelinde keşfedilmesi ile birlikte,

ve bu oluşumun misyonu gereği, bu alanda daha fazla söz söylemesi, sesinin daha gür çıkması gerekir diye düşünüyorum.

Bu yazdıklarım da ancak işinin ehli bir yönetim kadrosu ile olabilir.

Yönetimde yer alan herkes taşın altına elini koymalı ve ona göre hareket etmeli diye düşünüyorum.

Gerçi bir çoğu bu yazdıklarımı bile okumayacak sanırım.

Yıllardır aynı anda iki karavan dünyasında yaṣıyorum. Türkiye’dekinden daha iyi tanıdığım Alman karavan dünyasından kısaca bahsedeyim.

Almanya’da siyasi ve ekonomik düzeyde çok etkili bir kuruluṣ var. CIVD adındaki bu kuruluṣun üyeleri:

Almanya Karavan Üreticileri: Deutsche Hersteller

Avrupa karavan üreticileri: Europäische Hersteller

Karavan üretiminin tedarikçileri:

Industrielle Zulieferer

Destekleyici üyeler: Fördermitglieder

Türkiye’de de benzer bir kuruluṣ olduğunu duydum ama ne yaptığı hakkında fazla bilgim yok.

Esas konumuz Gezenbilir, unutmadım. Forumun ilerlemesi, daha faydalı olması hepimizin amacı ama, forumların muhatabının karavancılar olduğunu göz önünde bulundurmamız lazım. Forumların, hatta internetteki sosyal platformların karavancılık konusunda siyasi ve ekonomik düzeyde etkileri hem Almanya’da hem de Türkiye’de çok sınırlı. Buna rağmen geliṣmelere ayak uydurmak, hatta geliṣmelerin önünde olmak için her türlü çabayı göstermemiz lazım.

Sevgili RamizDayı Bey, artık karavan üreticisi olarak ta karavancılık sektörünün geliṣmesi yönünde etkili olabilirsiniz. CIVD gibi bir kuruluṣa Türkiye’nin acilen ihtiyacı var.

Ayrıca, profesyonel bir ṣekilde modern bir karavanı mevzuata uygun ṣekilde üretmeniz, üretim safhalarını da forumda açıklamanız Gezenbilir içinde büyük bir kazanç. Karavan forumlarda sanıyorum bir ilk olacak.

Baṣarılar.

Not:Bu yazı sorularınıza bir cevap değil. :smiley:

.
Bir karavan forumunun karavancılığa olası etkisini, dilimizin enfes bir deyimi olan “Dokunmak” ile sıfatlayabiliriz diye düşünüyorum. Yani politikaya atılması söz konusu olmayan bir gazetenin politika üzerine yazması gibi..

Sosyal medyanın çeşitli tonlardaki interaktif yapısı, avantaj kadar dezavantaj da içermekte. Benim zamanla kaybolacağı tahmin edilen forumlara girmem, Starbuks yerine hala bizim kahvehanelerdeki ortamları sıcak bulmamla alakalı olmalı. Twitter’e hiç girmediğim gibi, Facebook’a da girmemle çıkmam bir olmuştu. Sanırım bu, yaşımla gerekçelebilendirilecek bir tarz eski kafalılık olmalı ?
Dışbükey bir aynanın bu kadar çekici olacağını hiç düşünmemiştim. 😉

Foruma giriş nedenimin en bencil yanı, sanal olsa da (ki sanal artık gerçek oldu) sohbet bazlı insani sosyalize olma gereksinimim. Sohbette “lak lak” sınırını aşmak da konuların içini doldurmaktan geçiyor. Fakat başka kaynaklardan ve az çok tecrübelerden derlediğim metinler arttıkça da onların zamanla kaybolmaması amacıyla kontrolüm altında bir yerde toplama isteği yüzünden, format olarak pek uygun olmasa da yine bir “Forum” şeçmiştim.

Bir foruma girenlerin sayısının forumun sahiplerini ilgilendirmesi gayet anlaşılır. Beni ise onların kalitesi ilgilendiriyor. Yani nicelik nitelik meselesi.

Kısaca bu nitelikte beş on kişi kalsak da bence sorun yok. 🙂

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri