Karavanda Uzun Süre Yaşanabilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferfecir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,484

Acaba ömrümün kalanını bir karavanda geçirebilirmiyim.

• Evet

Kullanılan: 88 73.3%
  • Hayır

Kullanılan: 32 26.7%

• Kullanılan toplam oy
    120

Etiketler
Ynt: Karavanda Uzun Süre Yaşanabilir mi?

Ferhat sabrına ve iyi niyetine hayranım.Metin Türe beyin söylediği cümleye sonuna kadar katılıyorum bu yüzden bir taş atılmış biz çıkarmaya çalışmayalım ve bu konuyu ben kapattım.
Otobüs fikrine kendimi bildim bileli sıcak bakarım zaman geçip karavan konusunda olgunlaştığımı düşündüğüm şu anda bile ilk sevdiğim araçlardan hiç vazgeçmediğimi fark ediyorum ya hiç gelişemiyorum yada beğenilerime çok sıkı bağlıyım. Otobüs için bir sürü negatif şey söylenebilir en acı olanı uzun süre gezme şansınızın çok az olması,fazla mobil olunmazsa ömür boyu yaşama mümkün hemde çok keyifli.
Ekteki fotoğraflarda göreceğiniz gibi çok mümkün hemde

1850 700wChod

DCP 1843

Bigbus1

Karavanda Uzun Süre Yaşanabilir mi? soru bu... ben kendi fikrimi/düşüncelerimi yazdım bence karavanda uzun süre yaşanamaz fazla meşakkatli, bende düşündüm ama olamayacağına karar verdim bu sadece benim fikrim herkesin düşüncesi farklıdır elbette

Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar (güzel bir atasözü) :eek:

yeninsan1' Alıntı:
Karavanda Uzun Süre Yaşanabilir mi? soru bu... ben kendi fikrimi/düşüncelerimi yazdım bence karavanda uzun süre yaşanamaz fazla meşakkatli, bende düşündüm ama olamayacağına karar verdim bu sadece benim fikrim herkesin düşüncesi farklıdır elbette

Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar (güzel bir atasözü) :eek:

Kovulmadınızki, burası 10.köy. Fakir Baykurt'a selam olsun.

Selam,

Ayrı bir başlık açmaktansa burada yazmak ve soru sormak daha uygun sanırım.

Bir sene kaldı, hayalim demeyeceğim çünkü en az 8 sene öncesinden planlanan ve adım adım yaklaştığım bir hedef.

Bir sene sonra kısmetse emeki olacağım, geçen sene boşandım, dolayısıyla tek başıma yaz kış karavanda yaşayağım. Çok zor mevsim koşulları veya beklenmeyen bir çaresizlik ile karşılaşırsam yada bunalıp sıkılısam kısa süreliğine İstanbul'da annemin evinde veya Kuşadası'nda eski eşimin evinde kalıp tekrar karavana dönerim. Karavan yaz aylarında genelde Kuşadası civarında deniz kenarlarında olacak, çünkü part time olarak mesleğimi devam ettireceğim, scooter ile karavan - turistik dükkanlar arası gidip geleceğim.

Tecrübeli arkadaşlara ilk soum;

Gündüz sahilde, pajda bırakılmiş bir motorkaravanın güvelik durumu nedir, tabi ki alarm, kilit gibi bilinen önlemler alındıktan sonra. Karavana özel güvenlik önlemleri var mı? Gerekli mi ?

Tek başıma kalacağım demiştim, çok seyrek olarak, belki, 10 yaşındaki oğlum veya 14 yaşındaki kızım ziyaret edebilir, günübirlik gelirler, denize girmek için, geceleyeceklerini pek sanmıyorum, veya 40 yılda bir arkadaşın biri gelip misafir olabilir. Yani genelde tek başıma. Dolayısı ile karavanın ebatı ve şekli konusu hakkında,

İçeride duş, Tuvalet, Hidrafor, Buzdolabı, Mutfak, Isıtma, Güneş panel elektrik sistemi olazsa olmazlarım, ya üzeride bulunmalı yada eklenebilir olmalı.

Tecrübeli arkadaşlara ikinci sorum;

Belli bir bütçe dahilinde 3 tip karavan arasında karar veremiyorum,

1) Peugeot J9 'dan bozma karavanlar.

Fiyatları gayet makul, 10000 - 20000 Tl arası
Benim amacıma göre çok mu küçük ?

2) Iveco M23 tipinde bir karavan.
15000 - 50000 Tl arası
30000 Tl üzeri bütçeyi aşıyor ama kredi çekilebilir.
Benim için çok mu büyük, kredi çekip dertsiz başıma dert almaya değer mi
acaba ?

3) Ford, Mercedes 308, vs. tipi araçların üzerine konulan ''alkovenli''
karavanlar.
20000 Tl den başlıyor eski modeller. Bunlar bana daha bi karavan gibi
gözüküyor, sanki daha amaca uygunmuş gibi, diğerleri bana sanki çakma
karavanmış izlenimi veriyor nedense..

Bu iki konu cevapsız kaldı sadece kafamda, gerisi tamamen teferruat..

Saygılar, sevgiler,

Basri...

Edit; Eskiden tanışma bölümüne uzun bir tanışma mesajı yazmıştım, bununla beraber birçok mesajım (gerçi gereksiz mesajlardı) siteden silinmiş. Bilginize...

Son düzenleme:

Konuya uzunca bir süre cevap gelmemiş. İlk mesajım olsun diye bir cevap yazayım dedim. Belki cevaplar gelir. Bilgi ve tecrübem fazla yok ama bence karavanla kamp kurduğunuz yere göre değişir. Bilinen önlemleri aldıktan sonra gerisi biraz şans. Ama her zaman bir güvenlik birimine yakın yerler tercih edilmelidir diye düşünüyorum.

Merhabalar sevgili Dostlar; Yeni yılın ilk dakikalarında, güzel bir konunun altında, ilk yorumumu yazmanın keyfindeyim.

Umarım, ulusal ve küresel zorbalıkların son bulduğu bir yıl yaşayabiliriz.

Bütün yorumları okudum. Karavanda yaşamak, her şeyin ötesinde bir yaşam biçimidir: Lüksle kaplanmış yolsulluklar yerine, yaratılmış ve kabullenilmiş yokluklar içerisinde mutlu olmayı amaç edinmektir. Sistemden çıkmak ve (her ne kadar dejenere bir sözcük olsa da ben gerçek anlamıyla kullanmayı tercih ediyorum.) özgürleşmektir.

Bir süredir ben de tam bu başlık altında konuşulan gibi, çok hareket etmeyen bir karavanda yaşayarak, doğaya daha yakın bir şekilde hayatıma devam etmek istiyorum. Hayat ne gösterir bilinmez, belki de uzun bir seyahate dönüşebilir bu.

Fikrin temelinde yapılamayacak gibi durmuyor, yaz - kış karavanda yaşamak... Ancak uygulamada ne problemler çıkar, gerçek zorlukları nelerdir, bunları yaşamış etüd etmiş dostlara sormak en iyisi.

Tuvaletmiş, elektrikmiş, bunlar yüzeyde, insanın aklına gelen ilk problemler. Ancak eminim ki, bunlar kolay çözülebilecek / çözümü olan problemler... Biz, hiç karavanda uzun süre yaşamamışların düşünemeyeceği, aklına gelmeyecek problemler yaşamışsınızdır.

Sadece sığda yüzen insanlar yosundan korkar; asıl tehlikeler açık denizde değil mi?

Velhasıl, bir hayalin ötesine taşımak istiyorum bu özgürleşme çabasını.

Biraz kendimden bahsetmeliyim. İstanbul'da yaşıyorum, yaş 35. Evlilik yok. Çocuk yok. İlk etapta kısmen merkezi bir yerde (Kilyos, Belgrad gibi) bir kampta konumlanmak ve iş hayatıma bu şekilde devam etmek istiyorum. 15 m2 benim için oldukça yeterli, normal hayatımda da daha fazla bir alan kullanmıyorum zaten. Hsonları yakın lokasyonlara kaçılabilir. İşi keyifli kılan şeylerden biri de bu.

Siz tecrübe sahibi dostlara sorumdur:
• Camper mi çekme karavan mı? (Camperler daha ekonomik gibi. Ancak çekmelerin de uzun vadede avantajı var.)
• Camper ise 150.000 - 200.000 km'lik motokaravanlar satılıyor. Elbette temizliğine bakmak lazım ama sorun olur mu?
• İhtimal olarak iç dizaynı kendim yaptırırsam çok mu pahalıya kaçar? Türkler tasarımdan pek anlamıyor malum. 15 m2, doğru ve compact çözümler ile 30-40 m2 gibi kullanılabilir. Avrupa'daki TinyHome akımı bunun güzel örneklerini barındırıyor.
• Bir üstteki soru ile ilişkili, hidrolik çözümler konusunda destek olabilecek, yasal ıvırları çözebilecek, güvenilir firma var mıdır?
• El yapımı bir karavanın ydışına çıkma problemleri oluyor mu?
• Konunun en başındaki fotoğraflar, biraz ütopik olmakla birlikte, araç statüsü konusunda aklımda fikirler oluşturdu. Bu fotoğraflar düşünüldü mü? Verilmiş cevap göremedim hiç.

Kucak dolusu sevgiler...

Yaz kış karavanda yaşamadığım için sadece aşağıdaki sorunuza cevap vermeye çalışayım.
„El yapımı bir karavanın ydışına çıkma problemleri oluyor mu?“
Benim karavanım da el yapımı. Yurt dışı gezlerinde karavanın yoldaki en yüksek ağırlığına dikkat etmek lazım. Nadiren de olsa karavanlar durdurulup tartılıyor. Avrupa ülkelerinde, kabul edilebilen fazla yük miktarı genellikle Türkiye’den daha az. Ikinci önemli nokta, cezayı ödedikten sonra fazla kilolarla yol devam ettirmiyorlar. Önce zayıflamak lazım.:smiley:

Yaz kış karavanda yaşamadığım için sadece aşağıdaki sorunuza cevap vermeye çalışayım.
„El yapımı bir karavanın ydışına çıkma problemleri oluyor mu?“
Benim karavanım da el yapımı. Yurt dışı gezlerinde karavanın yoldaki en yüksek ağırlığına dikkat etmek lazım. Nadiren de olsa karavanlar durdurulup tartılıyor. Avrupa ülkelerinde, kabul edilebilen fazla yük miktarı genellikle Türkiye’den daha az. Ikinci önemli nokta, cezayı ödedikten sonra fazla kilolarla yol devam ettirmiyorlar. Önce zayıflamak lazım.:smiley:
Büyüğüm, teşekkür ederim cevabınız için.
Bildiğiniz bir kilo sınırı var mıdır?

Büyüğüm, teşekkür ederim cevabınız için.
Bildiğiniz bir kilo sınırı var mıdır?

Aracın azami ağırlığı ruhsatında yazılı olması lazım. Ülkelerin trafik yönetmeliklerinde farklı tolerans miktarları olduğu için yurt dışı gezilerinde aracın azami ağırlığının üzerine fazla çıkmamakta fayda var.

Iyi çalışmalar.

Belki de en büyük hayalim...Karavana binip gitmek, arkana bakmadan...adresin neresi derlerse, karavanın içi diyebilmek. Hiç bir sorumluluğu olmadan, kimselere hesap vermeden.. Hani şarkısında Melike Demirağ'ın dediği gibi;
"Bir yelkene koy beni, al götür uzaklara..."
Belki de karavanın içinde son nefesini bilinmeyen biryerlerde verivermek... Yunus'un dediği gibi;
"Bir garip ölmüş diyeler, kırk günden sonra duyalar, soğuk su ile yuğalar, bana seni gerek seni..."
Çok mu edebi oldu bilmem ama tam da şu aralar dört duvarın içinde sıkıntıdan patlamışken dökülüverdi işte. Herkesin hayallerini yaşayabilmesi dileğiyle...
Karavanda ölmek diyince aklıma hemen "Into the Wild" isimli türkçeye Özgürlük Yolu olarak çevrilmiş film gelir.İzlemediyseniz tavsiye ederim.
Gerçek yaşanmış bir hikayedir.Özgürlük için yola çıkan, her şeyi geride bırakan bir gencin hikayesi.

Son düzenleme:

Ebatlar aklında yanlış kalmış. 15 m kare karavan nerdeyse yok. Camper modelleri çoğunlukla 15 m küp panelvandan dönüşmedir. O da m2 hesabına vurursan 7-8 m2 ancak yapar. Sevgiler.

Lenovo A6020a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mrb, Yaşamak nerede olursa olsun mutlu yaşamak olmalı.
1- Kendi işinizi kendiniz gôrmelisiniz.
2- Doğayı, değişiklikleri ve sürprizleri sevmelisiniz.
3- İnsanlarla çabuk kaynaşabilmelisiniz
4- çok hoşgôrülü sevgi dolu olmalısınız.
5- En ônemlisi ,
Birlikte olacağınız kişi veya kişilerle uzun uzun sahbet edebilmeli, genellikle fikirlerinizin uyuşması. Hoşgôrü ve paylaşımınızın çok iyi olaması gerekir.

Bu durumda, her yerde rahat, sağlıklı ve mutlu yaşarsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR