TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan delimengi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,311
Ynt: TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

Demir aliyoruz iskeleden , gidecez bir yere ama deli danalar gibi geziyorum , yok ağabeycim bu aşk meşk işleri bozuyor beni , yaramadi o aşiklari seyretmek bana
1.jpg

Kirdim kafayi nereye gideyim karar veremiyorum , , la oğlum olmuşsun zaten yol , nere gitsen kendinden kendine gidip geliyorsun , çik bir yüksek tepeye de , batan gün içine işlesin ,
2.jpg

Dağlara sürüyorum , ilerde bir yerden güzel dere geçidine çikmak hayalim
3.jpg

Ekseri yapabileceğim işlere bulaşmişimdir iki tekerin üzerinde
Tamam demiyorum burnum hiç değmedi boka ama bulmuşumdur yolumu , buraya çikarken anladim ki bu makinenin hakkini veriyorum artik
4.jpg

Güzel dere geçidinden birkaç yüz metre yukaridayim , rakim 2500 civarinda aşağida van gölü
5.jpg

Etiketler

Aşağidaki ince çizgi yol , dün akşam kabusumdu , şimdi gözüme manzara
6.jpg

7.jpg

8.jpg

Kafama bi takildi ne işim var benim burada diye , bi uyuz oldum , dövecem kiracam kemiklerimi ama sonra kim taşir onca yol beni , deli danalar gibi tepinip duruyorum
9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Ben bu fotoğraflara bundan 20 sene sonra bakarken hatirlayacak çok şeyim olacak , hiç değilse 30 larimin başindan bana koca bir miras taşiyacak bu fotoğraflar diyorum
Ne bitmez bir huzursuzluk ki içimdeki buralarda yalniz başina iyi hissediyirum
15.jpg

16.jpg

Sahi çay icecektim dimi gün batiminda , içmemi bre Van denizi manzarali çayimi
17.jpg

Çok gittim yahut az gittim , ekseri gitmek zorunda olanlarin yollarindan gittim
Ve sevdim de üstelik bu arsiz korkusuz hesapsiz ama uzun vadeli planlanmiş yolculuğu
Sahi dünya kadar şeyi planlamiştim tonla hesap yapmiştim bu yolculuk üzerine
Aklimda en çok gidilesi birkaç yer vardi ama hiç hangi yollardan giderim , hangi hayatlarin kenarindan geçerim diye hiç düşünemiyor insan
izinin peşinden sürüklenirken hayatin , yapamiyor hesabini , içine işleyecek ve ne olduğunu anlayamayacaği sancilarin
insanlar başka dillerde konuşur ama tek dilde ağlarmiş ve acilar hep ayni sancida acitirmiş , Notalar gibi yumuşaği serti olmazmiş her şeyin ,
Hangi dilde ağliyorsa çocuk o dilde söyler türküsünü çoban
içimde henüz tarif edemediğim, hatta anladiğim ama anlamlandiramadiğim bir burukluk çöreklenmiş içime
Aradiğim muhakkak ve kaçinilmaz , kime yada niye yahut neye
Daha çok bildiğim gitmek zorunda durumunda olduğum , ne tür bir zorunluluktur acaba bünyemde beni bu yollara , yahut her hangi bir yerde yollara sürükleyen

Diyorlar ki nefret et sevme , öyle işlenmeye çalişiliyor ki içimize kin , ilk söyleyenlerden nefret ediyorum
Sudan değil kaynağindan nefret ediyorum , çiktiği karanlik mağarayi sevmiyorum sadece , yoksa biliyorum suda çok memnun değil hayatindan , kötülükten değil , silahi üreten zihniyetten nefret ediyorum , ölenden yada öldürenden değil , öldürme aletini icat edip satandan nefret ediyorum
Ben çok severim mesela Fatih sultan Mehmet i , hep anlatilir gururla ilk toplari o döktürmüş diye , üzülüyorum ama bu gelince aklima , çok sevdiğim adam bir seferde çok insan ölsün diye , bundan yüzlerce yil önce ölüm makineleri icat etmiş yada ettirmiş , ne olurdu sanki sinirlari olmasaydi dünyanin , sinirlar için kan dökülmese , dedelerimiz Çanakkale de ölmeseydi olmaz miydi , Olmaz miydi hepimiz kardeşçe yaşasa idik ve kimseden nefret etmeden , dedelerimiz ölmeseydi öldürmeseydi olmaz miydi , yunan i kürdü italyani , arabi Afrikalisi hindidusu hepimiz kardeş gibi yaşasa idik olmaz miydi
Kimse turist olmasa olmaz miydi , yunandan nefret etmesek olmazmiydi , neden bizi halen barbar saniyorlar , bizi barbar sananlari kandirdiklari gibi bizde kandirilmiş miydik yoksa ?
Memleketin şurasini kesip atacaksin diyor kimileri , ordu girip yok etsin diye anlatiyor asansördeki kadin , ayak üstü beş türk şehrindeki yüzbinlerce insani yok ediyor , yaşama hakkini aliyor ama elleri ojeli yüzü botokslu , altinda arabasi var son model , Alplerde kayak yapmiş milonodan almiş kahverengi çizmelerini ama gitmediği orada ne olduğunu bile bilmediği urfadaki insanlardan ölsünler diye bahsedebiliyor , ha Ankara ha izmir ha urfa ha hakakkari ne fark eder onlarda bizden değil mi ,
Madem kendi ülkemizdeki yurttaşlarimizi bizden değil deyip öldürelim diye bilecek kadar , dönmüş gözümüz , neden girip Suriye yi iraği da işgal etmiyoruz nasilsa gücümüzün yeteceği aşikar , başka devletler laf eder olmaz der , üzerimize çullanir , iyide bizim o kadar mi döndü gözümüz , madem dönmüş o kadar gözümüz neden kiziyoruz amerika ya

Benim henüz o kadar dönmedi gözüm ve bu ülkedeki , başka ülkelerdeki yaşayan herkesi seviyorum , mümkünse değil insan , tek bir karinca bile ölmesin diyorum , bir yaprak bile vadesi dolmadan düşmesin dalindan
Ve bende gezeyim ülkemin ayaz düşmüş bozkirinda yaylasinda , Olmaz mi ?

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg

39.jpg

40.jpg

49.jpg

50.jpg

51.jpg

Keyifli bir gün batimi bol çay ve sigarali bir akşam yaşiyorum , burasi iyi bir pastane , dün tesadüfen Turgut aradiğinda telefona bakmak için önünde durduğumda fark etmiş ve girmiştim , bu günde gelmek mantikli geldi , sonra başka anlamlarda yüklendi pastane üzerine
52.jpg

Biraz van sokaklarainda gezdim
53.jpg

Ben sokaklara baktim sokaklar bana baktik , anlaştik gayet güzelcene
54.jpg

Erkenden otele döndüm önümde uzun bir gece var , biraz torpilli bir akşam
55.jpg

Aslin da anlatacak ne çok şey var , valla üşendiğimden değil ama var hakli nedenlerim kendime saklamak üzerine [/b]

Karar verdim eve döneceğim , gezi bitti , zamanimda var paramda ama eve dönmek geliyor içimden , eve dönmek ve dönerken Düzce Bolu civarinda bir ya da iki geçirip yorgunluğumu atip dinlenmek , doğrusu şimşirlik de nusret abinin orasi çok güzel olur , ama Gaziantep kismi var işin , hadi geçtim Halfeti den falan ama hayali abiye o kadar gelirim dedim , aklim gidip geliyor , bir yandan Patnos Siirt Mardin üzerinden şanliurfa ya gir ertesi günde geç Gaziantep e derken bir yandan da başka bir kaşinti gir Muş Varto üzerinden diyor
Aklim dünden beri 3 ihtimalli bir denklemin içinde sürüklenip duruyor , Ben her durumda sert ve daha yorucu bir yolculuğu tercih ederim diye , motosikletin üzerindeki yük iki ihtimal için fazla biri için idare eder durumda
Otelin karşisindaki otoparkta bir arkadaş sağolsun hayli yardimci oldu , normal şartlar altinda kullanamayacağim şeyleri kimseyi verirken inciltmemek adina çöpe atarim ama bu sefer içim el vermiyor akşam zinciri yağlayip genel bir kontrol yaparken , denk getirip onu da üzmeden , biraz fazla malzemem olduğunu ve taşiyamayacak durumda olduğumu ona versem işine yarayip yaramayacağimi sorunca , sende fazla ne varsa benim işime yarar abi diyor , çadir uyku tulumu şişme yatak yastik birkaç pantolon vesair malzemeyi kendisine birakiyorum

Sabah motosikletim kismen de olsa hafiflemiş durumda , keşke şirnak Hakkari arasini da en azindan böyle geçebilseydim diye hayiflaniyorum , bu yük işini doğru hesaplayamamak gezi boyunca yaptiğim en ciddi hatalardan biri olarak halen hayiflandiğim bir iş
56.jpg

Önünden geçip de durup fotograf çekmediğim geçit olmamali , yüksek rakimli geçitler de özellikle fotograf bahanesi ile duruyorum bazen çok kisa sürelerde değişik yüksekliklerde insan bünyesi tuhaflaşiyor en azindan 5 dk lik bir mola faydali olur diye düşünüyorum
57.jpg

58.jpg

Buradan bir kç km ilerde van gölünün son kismina geliyorum ve halen kafam karişik eve mi dönsem yoksa yola ilk çikarken ki gibi düşündüğüm gibi Karsa mi çiksam ?
59.jpg

Ama keyfim yerinde bir yandan da , kendimi iyi hissediyorum , her şey bir yana gücüm kuvvetim yerinde ve kaburgami eskisi kadar hissetmiyorum
61.jpg

Ağri Doğubayazit yol ayrimi , burada açip haritayi uzun uzun bakiyorum , gerekli gereksiz kimisi çok iyi niyetli olsada genelde gereksiz insan sohbetleri yaşiyorum , kafam allak bullak olmuş zaten , sorular sikiyor direk ağridan istanbul derken , motorun kafasini sola çikarmamla beraber bir kamyonun kafasina öyle yaklaşiyorum ki , eğer kamyoncu üzerimden geçmediyse , bana bakip bir salaklik yapar bu denyo diye geçirmiş olmali ki aklindan , ben sola çikinca oda sola çikmiş can havli ile kendimi sağa atinca , Doğubayazit yoluna girmiş buluyorum kendimi , nasil bu kadar dalgin olabilirim anlamak mümkün değil , bu bedavadan atlattiğim ikinci kaza , zaten kamyon otobüs sabikalisiyim ersan duysa ne dalga geçer diyorum aklimdan , her işde bir hayir vardir diyip 20 dk kada verdiğim direk ağri kararim 2 saniyede Doğubayazit oluyor :smiley:
62.jpg

Bu fotoğrafi çektiğim ani hatirliyorum da
63.jpg

Bence öyle çok aman aman bir yer değil şelaleler ama giriş yolu kisa ve hoşuma gitmişti , dalip yalandan bir mola veriyorum , halen ne yapmak istediğim konusunda emin değilim
64.jpg

65.jpg

66.jpg

Burasi Van in çaldiran ilçesi , belki ilçe de değildir ama çaldiran olduğu , yapilan bir espiriden aklimda kesin olarak kalmiş
Buraya gelene kadar sabah yanima aldiğim 1.5 litrelik suyu içmişim , havada hayli soğuk ama burada yaşayanlar için pek öyle olmadiğindan halen gömlekle dolaşiyorlar
67.jpg

Abiden müsaade alip bir fotografini çekiyorum , soruyor gazataci misin , yok değilim , e burada işin nedir diyor , geziyorum diyorum , buralarda daha çok yabancilar gezer dünde seninki gibi bir motor daha geçti diyor , hoş sohbet abi Allah razi olsun , bazi nasihatlerde bulunuyor teşekkür ediyorum
68.jpg

Bu motorun benim olduğunu bilmek güzel
69.jpg

Bu ve bunun gibi fotograflari çekerken kendimi salak gibi hissediyorum , zaten yeterince dikkat çekiyorsun , gören hemen hemen her kes sana bakiyor , sen kalkip makineni kuruyorsun kafana göre birde poz veriyorsun falan , olacak iş değil aslinda ama ne bahasina olursa olsun kendi fotografimi çekmekden vaz geçemiyorum
70.jpg

Bu arkadaşlarla da sohbet ediyoruz , buralar güzel yerler diyince bir ara , yerleş o zaman diyorlar , buralar güzel dediysem , istanbul dan daha güzel demedim diyoruz , gülüyoruz karşilikli , müsaade isteyip devam ediyorum yoluma
71.jpg

Ağri il siniri , Tendürek geçidi , hayli yüksek rakimli ve adi ben de çok fiyakali , sirf tabelasi okunmak için bile gidilebilir

72.jpg

Bu geçitlerin özellikle inişlerinde kendime koca bir aferin veriyorum , tam mevsiminde gelmişim , hesabimi düzgün yapmişim , ne bir ay önce olurdu nede bir ay sonra
Olmazdi kismi şurada ? gerçekten fazla yüklü motosikletim ve inişlerde zeminin en uygun olduğu mevsim olmasa , bu yükle o hizlarda sürmek mümkün olmazdi
Sanirim seneye kuzey irağa geçme fikrinden vazgeçmezsem , gene bu dağlarda gezeceğim ama motosikletim boş olacak , gerçi seneye her nereye gidecek olursam bu bölgede , mutlak olan boş bir motosikletle tamami sürüş üzerine olacak gezim
73.jpg

Kayalar volkanik oluşum olmali , gerçekten tuhaf geliyor , binlerce dönüm arazinin bu şekilde olmasi
Burasi ender olarak yanimda keşke biri olsaydi dediğim yerlerden
74.jpg

Bu fotografi çekerken çok zorlandim makineyi kur motora yetiş , tam fotoğraf çekilirken kamyon geçsin :smiley:
75.jpg

istikamet Doğubayazit ve Ağri , ağir aksak gidiyorum yalandan , çok manali değil şu sira gelişim gidişim , daha ziyade dinlenir gibi , aklimda halen nereye gitsem var , ishak paşa sarayina gidip gitmemek bir yerde sadece ayrinti , gitsem de olur , gitmesem de ama gitmek fiyakali
Daha şimdiden seneye yapacağim yolculuğun hesaplarini yapmaya başladim , aklimda olur olmaz fikirler gezinip duruyor ve hata etmişim diyorum iran in derinliklerine yapacağim yolculuğu erteleyip 15 günü bu denli dar bir alanda geçirdiğim için
76.jpg

77.jpg

78.jpg

79.jpg

80.jpg

Doğubayazit kendini ele veren bir muhbir gibi geliyor kulağima fisildiyor
Beni şehrin meydanindaki insan haklari bilgileri vesair biraz rahatsiz etmedi desem yalan olur , kocaman anit gibi bir şeyler var , yazip durmuşlar azcik okudum , sonra ş e h i t olan m a y i n a basip sakat olan m e h m e t c i k l e r i düşündüm , ve adada insan haklari adina beslenip büyütülen domuzu ve insan haklari denen ama bizim elimizi kolumuzu bağlamaktan başka bir halta yaramayan o yasalari , insan haklari insanlar için geçerli olmali , insanliktan çikmiş eli k a n l i dinsiz kitapsiz orospu çocuklari için değil
Belki başka maksatla konulmuştu oraya anlatmak istediği başka şeydi , ama az önce çantamin dibinde aylar öncesinden çantami temiz tutmak için koyduğum eski gazetede yazanlar dünde kaldiysa da içim de kocam bir kindi artik , yurdun dört bir yanindan analar kuzularini köpekler parçalasin diye mi gönderiyordu
Çok insandan duymuşumdur yakip yikacaksin buralari , çok zaman kizdiğim olmuştur , yaşama hakki diye bir şey olmali , Allah vermiş cani Allah almali , ama sabah kalktiğinda Antalya dan izmir den samsundan gelmiş a s k e r olmuş arkadaşlarinin bir kaçi ş e h i t düşünce insan haklari diye bir şey nasil kalir
şehrin meydaninda insan haklari bildirgesi diye koca bir anit var , insan haklari insanlar için olmali , adalarda beslenen domuzlar için yada dağlardaki köpekler için değil
81.jpg

Allak bullak ediyor buralar adami usulcu ishak paşa sarayina gidiyorum

82.jpg

83.jpg

Bu gülen yüzden katil olmamali biri engel olmali , gül yanakli çocuklardan katil olmamali
84.jpg

85.jpg

86.jpg

ishak paşa sarayi ve etrafinda çektiğim diğer fotograflar için bu linkteki fotograflara bakabilirisiniz

http://www.gezginmotorcu.com/buraya-vp72326.html#72326

87.jpg

Doğubayazit kalesi

Doğubayazit ilçe merkezine 7 Km. uzaklikta, ishakpaşa Sarayi yakinindaki sarp kayalik üzerine kurulmuştur. Kalenin ne zaman yapildiği bilinmemektedir. Ancak burada bulunan kabartmali bir mezar, kalenin bir Urartu eseri olduğunu göstermektedir.

Tarih boyunca bir çok devlet arasinda el değiştiren kale, Yavuz Sultan Selim'in Çaldiran seferi sirasinda Osmanlilarin eline geçmiştir.

ishakpaşa Sarayinin yapimindan sonra önemini kaybeden kale, bütün ihtimallere ve zamanin tahribatina meydan okurcasina kismen ayakta kalmayi başarmiştir.
92.jpg

içler acisi bir şey kapi niyetine kapatilmiş geçitlerden birinin üzerinden atliyorum , sarayin parçalari bunlar , ahşap olsa eskir anlarimda , kardeşim taş bina nasil bu hale gelmiş
Hayinler iflah olmaz demekden başak bir şey gelmiyor elden , yalniz hayinin adi yok , aklim kesmiyor buralar nasil bu hale gelir kim yapar , belki böyle demekle haksizlikda ediyor olabilirim diye geçsede içimden
115.jpg

Köpeğin biri buraya bu yaziyi yazdiysa , çok uzuncana aramaya gerek yok hayini
127.jpg

Buralar hep Ağri
Olmazda!
Deki oldu, şu karşisi da deniz
Bende iskelede durmuş aylak aylak bekliyorum
Düşünmesi bile delicesine, tüm Ağri bile bu kadar büyük hayal kuramaz
Vapur yanaşsa iskeleye ama ağrida
içinden binlerce insan inse , anam babam arkadaşlarim inse
Ağrida bir şehir hatlari vapurundan koca bir istanbul inse
Ağrida ki olasi bir Marmara denizinde çalişan şirketi Hayriye vapuru , içinde seni taşimadiktan sonra ne işe yarar inci tanem

138.jpg

141.jpg

Sarayi uzun uzun geziyorum , ikinci kat çökmüş
Bu sarayi yapmak için 100 yil emek verilmiş
Saray belki Mardin de olsa bu kadar kiymetli olmayabilir ama günün koşullarinda 100 yilda tamamlandiysa vardir büyük zorluklari da , Doğubayazit böyle olduktan sonra 100 tane saray olsa ne olur ki
Etrafinda sarayin gölgesinde kalmiş eserler var , gerçekten ciddiye almak gerekir ama benim çok konum değil , aslinda kaleye yürümek istedim ama Hasankeyf deki hastanelik olma işinden sonra iyici uzak gelemeye başladi bu yürüme işleri bana

143.jpg

Buraya ilk geldiğim bu kardeşim yanima gelmişti , abi beni şimdi rahat birak sen , çikinca görüşelim ama kaybolma bir yere diye de tembih etmiştim , sattiği kolyelerin yarisini satin aldim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

SON KONULAR

Geri