TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan delimengi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,386
Ynt: TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

144.jpg

145.jpg

Ahmedi Hani Türbesi

1651 yilinda doğan ve ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ahmedi Hani ye ait bir türbedir. Türbenin yaninda sonradan birde cami yapilmiştir. Türbe Doğubayazita 8 km. mesafede, ishak Paşa Sarayinin üst kismindadir. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir.

Ahmedi Hani ünlü adli eserin yazaridir. Hakkari Han köyünden Doğubayazita geldiği söylenmektedir. Ahmedi Hani bu eserde, Emir Zeyneddinin güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sili adli iki kiz kardeşin Memo ve Taceddin adindaki iki gençle olan aşklarini şiir şeklinde anlatir. Eser ayni adla sinemaya da uyarlanmiştir. Bilgin ve edebiyatçi kişiliğiyle bilinir.
146.jpg

ishakpaşa Sarayi

D. Bayazit in 7 km. güney doğusunda, Eski Beyazita ve ovaya hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş, pek çok bölümleri olan komple bir saraydir. Birinci Dünya harbine kadar Beyazit Sancaği bu saraydan yönetildi.

Sarayin yapimi 1685 yilinda Çildir Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafindan başlanilmiş, ayni soydan gelen Küçük ishak Paşa zamaninda te (99 yilda) tamamlanmiştir. Mimari, Ahiskali ustalardir.
147.jpg

148.jpg

Bayazit Camisi

Beyazit kalesinin güney eteğinde Osmanli Hükümdari I. Selim tarafindan yaptirdiği kabul edilen camiidir. Kesme taştan inşa edilen camii 15,20 x 15,20 m. boyutlarinda, kare planli ve tek kubbelidir. Kubbe 11,50 metre çapindadir. Sonradan yikilan beş gözlü son cemaat yeri ile bir minaresi vardir. Kullanilacak durumda, sapasağlam olan yapinin de tamir edildiği anlaşilmaktadir. Camiye Cami-i Gevher Digar; ve şafi Camii adlari ile de anilmaktadir.
149.jpg

150.jpg

Saat 12.30 olmuş artik yola çikmak lazim
Hakkini ne desem ödeyemem canim seher , burada ariyorum onu , bana ağrida kalacak yer bulabilir misin diye , sen istersinde bulmazmiyim tatlim diyor , ağrida yer yoksa Erzurum da olur buraya 400 km içinde her hangi bir yerde diyorum , bulurum ben sana tatlim diyor , Ağri girişinde ararim diyorum seni
151.jpg

152.jpg

Etiketler

Bu herif tehlikeli adam
153.jpg

154.jpg

Biraz oyalanarak ağri girişinde ariyorum tekrar seheri , öğretmen evinde yer varmiş
155.jpg

156.jpg

157.jpg

158.jpg

159.jpg

Öğretmen evine yerleşiyorum ve odamda bir çay demliyorum ,konaklama kişi başi 15 ytl ,para önemli değil diyince benden 30 ytl aliyorlar :smiley: saat 14.30 da dişari çikiyorum , Ağri merkezi gezeceğim bakalim ne var şehirde
160.jpg

161.jpg

Çok fazla insanla sohbet ediyorum , eşi dostu ve istanbul u en çok ağri da özledim desem yeridir , insanlar gerçekten çok sicakti ama bu şehirde kendimi çok yalniz hissettim , ipe sapa gelmez şeylerden canim yandi
Bir sağlik ocaği maceram oldu yazmiyorum bile , yoksulluk bu kadar büyük olmamali , ağrida bile olsa , bu kadar acimamali insanin kalbi yurdunun insanlarina
182.jpg

190.jpg

Ağrida yürüyerek geziyorum , çok siritmiyor görüntüm aslinda ama elde fotoğraf makine si ile götünde ha düştü düşecek bir kot pantolon ve tüm şehir oruç tutarken elinde sigara ile gezen bir it halimde yok değil hani
Bu abi yolun karşisindan arabayla geçerken ayikliyor beni , derken dönüp yanima geliyor , selam veriyor Allah razi olsun dünyalar tatlisi bir adam , besicilik yapiyormuş kendini tanitiyor , bir adam bu şekilde yaklaşsin kafana kurşun siksin üzülmezsin valla
Beni gazeteci sanmiş , ona gazeteci yahut her hangi bir şekilde önemli olan biri değil , kendi halinde istanbul da yaşayan siradan biri olduğumu ve motosikletle senelik iznimde gezdiğimi anlatiyorum , yani babam benim ben kendime geziyorum , kendime çekiyorum fotoğraflarimi ama internette ki motosiklet forumlarinda yayinliyorum yaşadiklarimi ama o da senin düşündüğün anlamda önemli bir iş değil diye anlatiyorum
Sen şimdi istanbul dan Ağri ya geldin , ve memleketin insani nerde nasil yaşiyor diye çarşi Pazar geziyorsun ve önemli değilsin öyle mi diyor
Hah işte aynen öyle diyorum
Senin beynin sulanmiş kendinin farkinda değilsin halamin oğlu diyor , hiçbir çikar beklemeden ülkesini bu denli gezen adamlar önemli adamlardir , insanlara sevgi ile bakiyorsun , müsaade edersen sana ev sahipliği yapayim diyor , babam benim müsaade ne demek sen sikilma yeter diyorum , bir buçuk saat kadar geziyoruz beraber , içini dişini anlatiyor ağrinin 1 sene kalsam bu kadar öğrenemezdim sanirim , yalniz salakliğim abinin telefonunu almiyorum oluşum
Aşağida Verdiğim linkte Ağri merkezin insan ve şehir manzaralari var
http://www.gezginmotorcu.com/buraya-vp72327.html#72327

Ağri dağina bakmadim bile , zaten bakan bakmiş , anlamsiz gelir belki ama durup fotografini bile çekmeye tenezzül etmedim , yalniz ağri ve Doğubayazit bölgesi gerçekten ender güzellikte bir yer , gezmek için 2 gün bile yetmeyebilir
Verdiğim linkteki fotograflar midenizi bulandirabilir ama ağri dağindan ötede böyle bir şey işte
194.jpg

Ama çocuklar her yerde çocuk
211.jpg

iftara az var , öğretmen evine dönüyorum , yarin için biraz da aliş veriş yaptim , çikolata meyve , badem Antep fitiği , su şeker birkaç jelibon
216.jpg

Bu arkadaşlar askerlik görevlerini öğretmen olarak yapanlardan , tatli insanlar sağolsunlar , onlarla konuşunca doğudaki eğitimin ne kadar trajik boyutlarda olduğunu daha iyi anliyorum
217.jpg

Kararimi verdim yarin istanbul a dönüyorum , sahurda kalkip kahvaltimi yapip erkenden yola çikacağim 1400 yada 1500 km civarinda olmali , hava durumuna baktim ülkenin tamami yağişsiz , kafama dank ederse Çanakkale ye bile gidip gökçe adaya geçebilirim
Yalniz bu gitme gelme işinde gerçekten çok tutarsizim , sanirim her yere gitmek istemekle alakali , biraz da üst yola süreyim istiyorum hayvanimi

işte sabah güneşin doğuşuna ağrida taniklik ettim
Penceremden dişarisi , servis bekleyen insanlari seyrediyorum elimde bir bardak çayla
Zaten çok sağlam bir kahvalti yaptim , 800 km yi nefes almadan giderim diyorum , yalniz yola çikmak için hava çok soğuk

218.jpg

219.jpg

Derece da hava -1 derece gösteriyor , ya dün baktiğim hava durumu yalanci ya bu termometre ama kesin olan havanin çok soğuk olduğu , buna dayanabileceğimi sanmiyorum , ama bildiğim bir şey sicakliğin 1 saat içinde en az 5 derece yükseleceği
Sicaklik 6 dereceyi bulunca sabah açiyorum kontağimi istikamet istanbul , henüz biraz ilerde büyük bir kazayi ucuz atlatacağimdan ve istanbul a dönmeyeceğimden haberim yok :smiley:

Henüz haberim yoktu özlediğimden seni
Ve Henüz bilmiyordum canımı acıtan şeyin bir kalp ağrısı olduğunu
Karaciğerimi kurcalayacaktı doktorlar ama ben senin bana habersizce bıraktığın , kalp ağrısının peşine düşmüştüm
İnsan ameliyat masasına gideceği sedye de , idrak edemiyor her şeyi
Affet beni olur mu ? Ölürde söyleyemezsen seni çok sevdiğimi
Ama çok istedim sana , seviyorum seni demeyi
Durdum duraksadım
Bi de sen evliydin
Ve ben kapı kulu , evin şoförü işte
Ama kocanla senin oğlunuzun babası , karımsa bir katilin kurbanı
Hayat ne tuhaf dalga , benim gibi serseri sevsin seni
Ve yüzüne her baktığında , karşılığını görsün
Kalabalığın içinde girerken odaya , uzattım sana elimi onbeş metre mesafeden , kimseler görmedi , elim eline değmedi ama biliyorum sen tutun elimi
Saatlerce kestiler beni hazır ölçülerden , biçtiler etimi tenimi
Sonra yoğun bakım saatleri , birkaç günlük mesailerde uzun ve bitmez bekleyişler
Zeynebin sesini çok duydum , ölmezsin abi sen diyen , titreyen
Ölmez artık demişler çıkarmışlar yoğun bakımdan , yaşayacakmışım ve artık kimse bebek katili demeyecekmiş bana
Öyle çok hüzünlü ve ağır efkarlı şiirlerde ki gibi değildi hastane odası
Her kes bir yerlere gidince sana kalmışım hastane odasın da
Gözümü ilk açtığımda seni görünce karşımda demek ki öldüm dedim kendi kendime
ve söyledim sana ölmek seni sevmeye engel değil diye ….

220.jpg

Neyse sadede dönecek olursak ağrıda soğuk bir sabah vardı , istikamet de çoğuna gurbet ama bana memleket İstanbul
Yollar ve manzaralara son derece keyifli , keşke bitmese dediğim çok oldu ama aslında anlamı bitince olacakdı
Her şeye rağmen başıma buyruk gezdiğimi biliyordum

221.jpg

Horasanda benzin aldım , benzincide , istasyonda dallamaydı ben de motosikletimin fotografını çektim :smiley: bu kadar cins olmaz adam kardeşim , uyuz oldum pompanın dibinde sigara yaktım , sırf gelip laf söylesin diye pompacı , söyledi de zaten :smiley: kardeşim burası benzinlik sen pompanın yanında sigara yakıyorsun diye biraz sinirle seslenince , ben ahır sandım kusura bakma birader dedim , sigara yakmasam adam tek kileme etmeyecek , verdiğim selamları başı ile almayınca vatandaş sabah sabah benim üşümem ve onun da orada tek olmasından sebep gözüme kestirmemle beraber , ilginç bir sigara sohbeti oldu
Acayip rahatsız oluyorum selam alıp vermeyene insanlardan , bazen tartışma bahasına da veriyorum tepkimi
222.jpg

Bir ara yol dümdüz oldu 170 km hıza çıktığım bile oldu , biraz sabah oluşundan biraz ramazanın etkisinden olsa gerek , kimsecicikler yok , ufak bir kasaba yada ilçe gibi bir yerden geçiyorum , 300 metre falan mesafede , yola çıkmaya hazırlanan bir araç gördüm , çıkardı çıkmazdı derken , biraz gaz kestim 120 ye falan düştüm sanırım 100 metre kadar vardı , salak herifin yola çoook yavaş çıktığını fark ettiğimde ama çok da anlam veremediğimden fazla yavaşlamadım başta ama sonra baktım kazaya giriyorum
Arabada 20 santim kadar bir ezik oldu , milyarda bir olmaz salak herif neden çıkar göz göre göre o yola , hemde o yavaşlıkta , orada bin kerede 1 kere gaz kesmem ben ama keseceğim tuttu , ama yavaşlamasam sanırım o arabayı ve içinde ki 4 kişi biçerdim , ne zaman inmişim elemana dalmışım anlamadım bile , eldivenlerim hep kan oldu , bu beni şikayet eder iş uzar diye daldım bende ıssız muş yoluna
223.jpg

224.jpg

Aslında hep en başından beri aklımda vardı Muş da Varto ya girmek ama bu şekilde düşünmemiştim doğrusu
225.jpg

226.jpg

227.jpg

Burası kesin önemli bir dağ olmalı , gerçi muş ovasının bile fotografını çekmedim ama , bir yerden sonra daralıyor insan durup zaman ve konsantrasyon kaybetmekten
228.jpg

229.jpg

Bu kısımda doğru düzgün fotograf çekemedim bile ama yol enfes güzellikte Hakkari den sonra beni en etkileyen yol Erzurum Muş Diyarbakır arasıdır , seneye buralardan boş motorla geçmek farzdır bana
Ayrıca çok soğuk valla , çok yoruyor insanı , bu araları biraz kısa keseceğim ama bu bölge beni en çok zorlayan bölgedir , Hakkari de ki kadar yüküm olsa asla geçemezdim buraları , 25 km yi 95 dk da geçtiğim oldu , zemin o kadar bozuktu ki , motordan inip fotograf bile çekemedim ama aferin dedim kendime
230.jpg

231.jpg

232.jpg

233.jpg

O kadar çok bozuk yol var ki , küfretmekten yoruldum
İstanbul a mı döneceğim bence urfayı görsem yeter diyorum
234.jpg

235.jpg

236.jpg

Muş da benzin alıyorum biraz meyva falan tüketiyorum ama kırıldım resmen , yol berbat benimde şansızlığım çalışmalar ham yollar bitmedi hiç , aslında buradan Batmana geçeceğim ama kaşıntı işte Diyarbakır dan git , lice den kulp dan geç , hem zaten urfa sevişecek kadın gibi bekliyor
237.jpg

Muş dan Diyarbakır yoluna girince güzel bir düzlük var , Allah ne verdi açıyorum gazı
Ama sonra bitmek bilmeyen dağlar başlıyor , yol bozuk virajlar başka manyaklık durma seviyesine geldiğim anlar oluyor
Bu yükle buralara , bile bile giren kafamı s.. yim ben
238.jpg

239.jpg

240.jpg

241.jpg

242.jpg

243.jpg

Devrik bir cümleydik aslında
Ve uzun , uzun kandırılmıştık aslında
Sen yanmazsan , ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa tadında ucuz efkarlarla piç ediyorduk gençliğimizi
Sonra sen çıkıverdin karşıma
Aydınlık bir yüzün ve kocaman gözlerin vardı
Sana sarılınca hayat aydın geliyordu
244.jpg

245.jpg

246.jpg

247.jpg

248.jpg

Benim fotograflarını çektiğimi görünce ecnebimisin bakem len sen diyor , ( bu talafuzu yazmak zor valla ) 45 dk kadar misafirleri oluyorum , verilmiş sözüm olmasa yada burada telefon çekiyor olsa idi gece mutlak kalırdım
Beyaz bi sıvı verdiler sütmü ayran mı anlamadım ama acayip lezetliydi 3 tane içtim
Çadırda oturdum ama ayıp diye hiç fotograf çekemedim yakından
249.jpg

Yol buradan sonra iyice kırıcı olacak , artık iyice bezdim canımdan , bazen cidden kızıyorum kendime , kardeşim otursana adam gibi yerinde diye ama olmuyor
Ben istisnasız tüm gezilerden sonra bu 50 km geziler içinde geçerlidir , bu son derim , sürekli bir tövbe ve inkar söz konusudur

250.jpg

251.jpg

252.jpg

253.jpg

254.jpg

255.jpg

256.jpg

257.jpg

258.jpg

259.jpg

260.jpg

Bunun gibi belkide 300 tane yer vardır , en son burada daralıyorum sıcakda bastırdı , giriyorum suya ama tek başınalıkdan biraz tırsma durumu var valla , suyu bilmem içinde ne yaşar hiç haberim bile yok , yılanmı var kaplum bağamı belli değil ama su harikaydı tek kelime ile
Fakat işin kötü yanı birkaç km ilerde çocuklar köprü kenarında yüzüyormuş , kaçırmışım eğlenceyi ama biraz sohbet ediyorum onlarla burada balık da var
261.jpg

262.jpg

263.jpg

Buraya kadar ki kısımda .çok fazla insan diyaloğu yaşadım fakat anlatmamak daha sağlıklı geliyor açıkçası , biraz da kendime saklamam da bir sakınca olmaz umarım

Yalnız kısa öz açık net bir tavsiyede bulunmak gerekirse , Diyarbakır Muş arasında yolculuk yapmayın olacaktır
264.jpg
ü
Bu fotoğrafta sevdim Diyarbakır ı , Şanlıurfa ya 180 km var yol bitti diye bakıyorum ama 6000 km yaklaşan yolculukta en tehlikeli 180 km burada yaptım , 150 ile o otobüsleri sollamaya başlayışım gözümün içine batan acıtan bir gün batımı , yolun karşı tarafına geçip , banketten tarlaya girişim yola tekrar çıkışım , sopalığım ben yok başka açıklaması
265.jpg

266.jpg

267.jpg

Geçen sene buralarda yolda kalmıştık benzin bitince , onur kulakların çınlasın kardeşim , yol eskimiş valla
Neyse daldım araya geçen sene gene bu saatlerdi , belki bize motorunu veren arkadaşa rastlarım diye bakınıyordum bir kaçta fotograf çekerken , arkadaşlar geldi , bakıyorlar ama tık yok kendi aralarında fısıldanıyorlar sadece , kardeşim seyredeceğinize gelip selem versenize diyince biraz tedirgin , yaklaşıyorlar , hayrola diyorlar , anlatıyorum geçen seneki arkadaşı , sende tam adamına denk gelmişsin o köyün agasıdır diyorlar , sevemedim bu ağa milletini fikrimde bir türlü , o topraklarda bazı şeylerin biraz suçlusu onlarmış gibi geliyor bana
268.jpg

269.jpg

270.jpg

271.jpg

272.jpg

Belki bakana çok anlamlı değil ama bana kocaman bir fotoğraf
Yorgunum hem de akla zarar yorgunum 20 km ye kalmaz oteldeyim , koca bir şehirde her kese yabancıyım ama sanki bin yıldır buralı
Koca bir savaştan çıkmışım ama tek bir mermi atılmamış ama koşturmacalar dan her yanım yere bere içinde adete
Belki yolculuğun savaş kısmının son fotoğraf karesi bu , şaşkın yılgın yorgun ,canından çok bezmiş ama bir o kadarda memnun hayatından

Birazdan şehrin merkezine gireceğim ve bitecek doğu , sıcak bir duşta , ramazan olmasına aldırmadan hayasız bir adam gibi belki bir bira açıp , cıbıldak düşler kuracağım içinden başka adamların ve kadınların geçtiği
273.jpg

274.jpg

Hepimiz bazen başka dillerde de olsa ama hep aynı ezgilerde kardeşiz
275.jpg

276.jpg

Yaklaşık 12 saatte 700 km nin ardından bitiyor , alıyorum duşumu falan ama yemek yiyecek halim yok
Sanırım ülkenin en tehlikeli sayılacak olan bölgesinde bir yuvarlak çizdim sayılır , Batman Şırnak Hakkari Van Ağrı Muş ve Diyarbakır
Sanırım buraya kadar hiç t e r ö r yada onu uygulayan kişilere verilen adları yada uygulayan örgütlerin adını söylememiş olmalıyım , bundan kendi adıma özellikle yapmaktan kaçınırım , zira ben bunları yazarsam sizde okursanız birkaç bin kişi , hep beraber büyümesini sağlamış oluruz , Bir örnek vermek gerekirse ? Bu gün ülkede eğer her gün 100.000 kişi motosikletten bahsetse motosiklet hiç değilse birkaç milyon ağızda konuşulmaya başlanır ve motosiklet ülke gündeminde büyür , bende kendimce yazı yazan biri olarak büyümemesi gerektiğine inandığım oluşumların adından bahsetmemeye çalıştım , eğer 10 kişi bile okurken benim yüzümden adı kötü şeyleri ifade eden oluşumların adını tekrarlamış olsa kendi payıma kendimi hatalı bulurdum , bu tür bir yanlışın içine düşmemek için adını duyduğumuzda bizi rahatsız eden şeylerin adını söylememeye gayret ettim , size de bana buraya kadar yazdığım kelimelerin dışına çıkmadığınız için teşekkür ederim
Umarım arada kimseyi üzecek şeyler yazmamışımdır
277.jpg

Sağlam uykularla bir bir geçirip uyumak için erkenden odama çekiliyorum

Yusuf hocam keşke tüm gezilerimiz böyle kitap tadında olsa...Cidden roman tadında okudum...Bir kez daha teşekkürler bu güzel fotoğraflar vede anlatımın için...

delimengi' Alıntı:
Bir ara yol dümdüz oldu 170 km hıza çıktığım bile oldu , biraz sabah oluşundan biraz ramazanın etkisinden olsa gerek , kimsecicikler yok , ufak bir kasaba yada ilçe gibi bir yerden geçiyorum , 300 metre falan mesafede , yola çıkmaya hazırlanan bir araç gördüm , çıkardı çıkmazdı derken , biraz gaz kestim 120 ye falan düştüm sanırım 100 metre kadar vardı , salak herifin yola çoook yavaş çıktığını fark ettiğimde ama çok da anlam veremediğimden fazla yavaşlamadım başta ama sonra baktım kazaya giriyorum

Sakin sessiz bir yerde kaza yapan ve akabinde adama dalan şanssız dostum, bir gün karşılaştığımızda hatırlatta sana bir olay anlatacağım...Şimdi senin bu meseleyi okuyunca aklıma geldi ve çok güldüm...O olayın kahramanıda senin gibi talihsiz biri :D

Evet Yusuf hocam yemektede dediğim gibi gerçekten güzel yerler gezmiş ve görmüşsünüz. şimdi bir motorum olsa da yanınızda yolculuk etsem. Ama yazılarınızı okuyunca gitmiş kadar da oldum... Allah yolunuzu açık, başınızı dik, benzininizi eksik etmesin...

başlıkta doğu ve güneydoğu yollarında diye görünce daldım fotograflara ve yollara
harran fotograflarınıza musa ve kız kardeşine bayıldım.
yolunuz açık olsun

Çok uzun zamandır hiç bu kadar kendim olmamıştım diye başlayan büyük bir cümle kuracağım 3 dilde ve seni saklayacağım içine tüm dillerde aynı okunan
Bu gün yoksun , dünde hiç olmadın ve bir kaç satır sağa sola savrulmuş yazdıklarımı saymazsak , hakkımda hiç bir fikrin yok ama tenimi ve etimi tanıyorsun , sen yüzümüm baktığı aydınlık bir urfa sabahında senden ayrılmak zor geliyor diye , içinde gerçeği barındırmayan bir uzak şehir cümlesi düşürmüşüm defterime

sabah bir kaç telefon konuşması yapıyorum ve henüz gaziantep den hayali abi ile görüşmemişim , ben eve dönüyorum diyorum ama antepde vermem icap eden bir merhabam var diyorum , insan çok kolay hayır diyemiyor , seni başka şehirlerde özledim diyen bir kadına her zaman

Şanlıurfa merkezde , zahter kahvaltıcısında son kahvaltımı yapıyorum , arkadaşla vedalaşıyoruz , istikamet halfeti , halfeti içimde yangın yeri gibi aslında , kaafiyeli olsun diye böyle yazmıyorum , halfeti başka iş , binlerce ev su altında kalmış , köyle camiler ve mezarlıklar ve binlerce yıllık uygarlıklar
kafam çok karışık içimde tuhaf bir eve dönme isteği var , belkide bu gece kapadokyada olmalıyım ama halfetide yeterince zaman geçirebilmeliyim , hiç değilse bir tekne gezisi

278.jpg

279.jpg

sabah biraz trafik var , ne yalan söyliyim özlemiş bile olabilirim keşmekeliğini trafiğin
280.jpg

halfeti şanlı urfadan gaziantep istikametine giderken bireciğe gelmeden önce fırat nehrinin kenarında 3 de 2 si suların altında kalmış büyük bir köy gibi ama büyük bir kasaba ve kaykamı var ,adı tabelalara yansıyan her ne kadar halfetide olsa aslında gittiğinizde gezilecek yerler çok başka

bu fotografı özellikle durup çektim , yerde ciddi anlamda bir akaryakıt buharı tehlikesi var ve aslında bu bölgelerden beni yazın en uzak tutan şey sıcağın vücuduma yapacakları değil yola yapacakları
281.jpg

282.jpg

283.jpg

284.jpg

285.jpg

286.jpg

ne kadar çok meyva bahçesi olduğunu anlatamam ama en az 2 tane iznik bursa gibi geldi bana , toprak kurak yada çorak gözüksede çok fazla şey yetişebiliyor
287.jpg

288.jpg

aşşağısı bir göl değil , fırat nehrinin su tutan kısımlarından biri ve barajla arasındaki mesafe hayli uzun
289.jpg

alttaki fotografın sağında sarı çizginin başladığı yer halfetinin suların dışında kalmış kısmı , çizgiden sola doğru baktığınızda sarı çizginin olduğu her yer suların altında kalmış kısım
fotografın sol tarafındaki kısımda bir kırmızı çizgi ve yanında ki sarı çizgi fıratın eski genişliği
290.jpg

291.jpg

292.jpg

293.jpg

294.jpg

halfetide devlete ait bir tur teknesi var ama ben tek başıma ufak bir tekneyle gezme peşindeyim , suyun kenarına iner inmez , bir kaç kişi ile göz göze geliyorum , buyrun diyorlar , siz rahatsız olmayın , zaten buyuracağım diyorum
devletin kaptanı olan 50 yaşlarında ki abi , çok ilgileniyor sağolsun , aslında burada biraz kurban turist durumumdayım onların gözünde , bana tekne turu diyor hemen :smiley: , aslında bütün derdim zaten o tür bir tekne turu ama sanki buralardan habersizmiş gibi davranıyorum

çok paradır şimdi tekne turu hem ben motorla geziyorum burayada çay içmek için girdim diyorum
yok be çok para değil , seni 30 liraya gezidiririz diyince , ben kendi aklımda en az 80 filan gözden çıkarmışım yeterki tek olayım teknede diye düşünürken , e madem öyle kırmıyım sizi diyorum
yalnız ortada bir şark kurnazlığıda mevcut , ince bir katakulli var , ulan halfetiye gelmişim adam beni direk tekneyle halfetiden uzaklaştıracak , tesadüf işte benim tüm mevzum da tekne turu zaten
yalnız böyle söylüyorum ama bence halfetiye giderseniz bulun kaptanı , pişman olmazsınız
295.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,124
Kaydolan Son Üyemiz
paramana

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR