Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vanosfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,147

vanosfer

Kamp I
Merhabalar.

Eşimle tam zamanlı karavan yaşamına geçeli iki ayı bir hafta geçtik.
Nasıl olacak, yapabilir miyiz, sabit işlerimizi bıraktık ama geçinebilir miyiz derken ne ara iki ay geçti anlamadık.

Foça, Urla, Bornova ilçelerinde geçirdik bu geçen iki ayı.
Yolda güzel insanlarla tanıştık, anıları, sohbetleri paylaştık.

Foça'da çok sevdiğimiz öğretmenimizi ziyaret edip, ona misafir olarak başladığımız tam zamanlı karavan yaşamımız Urla ile devam etti.
Urla'da bir kaç gece kalacağız dediğimiz bir kampingte 17 gece kaldık. Üzerine o süre içinde bir de kampingte çalıştım. Dört günlük ücret ödedik ama hem çalışıp o tutarı geri ödeme olarak aldık hem de dört gün sonrası ücretsiz konaklama şansımız oldu.

Derken Bornova'da konaklamaya başladık.
Burada ne iş yapabiliriz derken, 12 Eylül gününde bir anma konseri vardı. Su ısıtıp, termosumuza doldurup suyu, konser alanı önünde Nescafe çeşitleri, su, kraker, gofret satmayı denedik. Konser bittiğinde bir şeyleri başardığımızı hissedip bu tarz bir şeyle yaşama devam edebileceğimizi anladık. Tabi bu arada Bursa'dan bu yola çıkarken yanımıza aldığımız tırmanış pantolonlarını da satarız diyorduk. O hafta sonu da gittigimiz tırmanış alanında bir kaç pantolon sattık.
Derken bize göre bir iş tecrübesi edinince, bir süre kalıp hem borçlarımızı kapatalım hem de biraz buranın yaşamını tecrübe edelim diye İzmir'de yaşama devam edelim dedik.
Neyse, İzmir'de kalma ve geçinme kısmı bu şekildeydi. Tecrübe ettiklerimize gelirsek,
Karavanımızın iç tasarımından memnunuz. Genel olarak ferah ve kullanışlı geliyor.
Su depolama, kıyafet ve diğer depolama alanlarımız yeterli geldi.
Depolama derken, enerji depolama alanımız yetersiz gibi geldi. Yazın sorun yok ama şimdilerde 2 adet 100 amper akümüz, 2 adet 205w değerindeki güneş panelleriyle yetersiz geliyor. Genelde sabaha karşı bazen de gece yarısı akıllı inventör 220v olan priz ve dolap için akım göndermeyi kesiyor. Ve bu, Mppt ekranında 12.0v değerine düşünce aküdeki güç gerçekleşiyor. Bu nedenle biraz borçlanıp, 1 akü daha almayı, mexxsunn marka Mppt cihazımızı, Havensis marka cihazla değiştirmeyi düşünüyoruz. Hatta duruma göre Havensis'in Dual Charge adını verdiği, hem Mppt hem de araç alternatöründen yaşam aküsünü dolduran cihazı tercih etmeyi düşünüyoruz. Akü ve Mppt için yer var ama araç alternatöründen içerideki mptt cihazına kablo nasıl çekilecek, nasıl montaj yapılacak bunu düşünüyoruz. Çünkü araç yapılı ve bir yerleri açıp kablo çekmek imkansız gibi. Belki vardır tecrübeler ve dinlememiz gerekiyordur bilemiyoruz.

Akü ise jel akü olacak. İki tane Orbüs marka jel akümüz var. Yanına bir tane daha ekleyeceğiz. Mppt yenileme nedenimiz ise bir abimizin, daha iyi bir Mppt cihazıyla akülerin daha iyi ve hızlı şarj olacağı yönünde olan yorumuydu. Varsa fikirleriniz yazmanızı isteriz.
Onun dışında dışa açılır camımız yok. İki adet tavan hekimiz, bir adet de sürgülü kapıdaki sürgülü camımız mevcut. Kapıdaki sürgülü cam ve tavan hekilerimiz havalandırma için yeterli ancak yağmurlu havaya denk gelmedik. Yağmurlu bir havada içeriye yağış almadan havalandırma sağlamak için bir fikir içindeyiz. Sürgülü kapıdaki sürgülü cama dışarıdan, ölçülere uygun bir banyo havalandırma menfezi takmak. Hiç estetik olmayacaktır ama en düşük maliyetli çözüm bunu olduğunu düşündük. Dışa açılır bir cam taktırmak 3-4 bin TL'den başlıyor. Bakalım oraya menfez ve çözüm için bu hafta bir araştırma yapacağız. Yine fikirlerinizi bekleriz.

Şimdilik böyle. Bir de dizel ortam ısıtıcı için tecrübe paylaşacağız. Çünkü o da apayrı bir yazı. 😁

Forumda @semih10blk hesabıyla vardım ama kullanıcı adı değiştirmek için yeni açtığımız hesapla sıfırdan paylaşım yapmak istedim.

Son olarak, YouTube, İnstagram, Facebook ve Tiktok'ta kanal açtık. Video için yaşamıyoruz ama yiyecek ekmeğimiz çıkar diye açıkçası, biraz da tecrübe paylaşmak amacıyla Vanosfer adında bir kanal açtık. Linklerini aşağıya paylaşacağım. Kanalımızı takip edip destek olursanız çok seviniriz. 😻

Konunun devamını getirmek dileğiyle, görüşmek üzere.

Sevda&Semih

Youtube: www.youtube.com/channel/UCW5tRtjrwIRYHPQtU_tBz3Q
İnstagram: www.instagram.com/vanosfer
Facebook: www.facebook.com/Vanosfer
Twitter: www.twitter.com/vanosferr
tiktok: @vanosfer_

Etiketler
.
Sizlerden haber almak gayet sevindirici Semih bey. 😊
Sözünüzü tutup foruma yazdığınız için baştan teşekkürler.

Enerji sorununuzun şu andaki çözümü için akünüzün değil, aslında sollar sisteminizin kapasitesini arttırmanız gerekiyor. Tabii çıkış olarak şebeke alternatifinin söz konusu olmadığı noktasından yola çıkıyorum.

Çünkü; enerji deposu olarak ancak %50 sini yani ~100 Amper/saatini güvenle kullanabileceğiniz jel aküleriniz, ana tüketim sorumlusu olan buz dolabınız ve diğerleri hatta inverterinizin enerji kaybını bile kolaylıkla karşılaması lazım. Şüpheniz var ise enerji sayacı ile kontrolünü yapın derim. Yoksa üzerlerinden okuduğunuz alet tüketimlerini, günlük kullanım saatleri ile çarpabilirsiniz. Zaten doğru bir enerji sistemi için ön şart, günlük tüketimin tespiti olmakta. (Üstelik kullanımdaki aküleri yenileriyle birleştirmenin sorunları var)
Şu andaki 400 W panel kapasitenizin İzmir ve güneyi için günlük en fazla ~60 Amper enerji kazanımının Aralık ve Ocak aylarında 50 Amperin bile altına düşeceğini hesap etmelisiniz. Hatta bu ortalama bir hesap olduğundan güneşin cimrilik yapacağı ikinci bir günün maalesef durumu daha da zorlaştıracağı düşünülmeli.
Yani kısaca asıl sorununuz; şu andaki enerji kazanımınızın azlığı, depolama kapasitenizin yetersizliği değil ! Ayrıca akülerinizin tam dolmaması sülfatlaşma yüzünden ömürlerinin kısalmasında da sebep olmakta..

Diğer taraftan paneller için yerinizin belki yeterli olamayacağı varsayımını şu andaki maddi olanaklarınızla birleştirince, bence en gerçekçi çözüm, buz dolabınızın fişini yaşadığınız enerji darboğazı boyunca çekmeniz olmakta. Bu bence disiplinli bir yaşam çerçevesi içinde çözülemeyecek bir sorun değil. Aslında böylelikle sizin durumunuz için gerekli MPPT regülatörünü erteleme durumunuz hatta olası bir mazotlu ısıtıcının elektriğini bile (?) karşılama durumunuz olabilir. (Aydınlatmanız dahil diğer tüketimlerinizin ekonomik yapıda ve televizyonunuzun olmadığını varsayıyorum)

Kısaca, en azından yeni bir harcamaya girmeden buzdolabınızı kapatarak adım adım bu olasılığı deneyin derim.. Ben ortaokula başlayıncaya kadar bizim evde buzdolabı yoktu. Bu annemin enfes yemekler yapmasına engel olmadı.. 😋

Yetersizlik durumunuzda ise önce, şu andaki regülatörünüz izin veriyor ve tavanda da yeriniz varsa yeni panel veya panellerin yerinde bir çözüm sunacağını düşünüyorum.

Yağmurlu günler için ise sürgülü kapınızın üstüne nasıl yapılacağını bilmesem de belki portatif bir siperlik çözüm olabilirdi ? (Üst kapı aralığına gerektiğinde sıkıştırılacak yarı sert bir plastik levha ?)

Aşağıda imzamdaki “SOLAR HESABI” linkinde faydalabileceğinizi sandığım bir cetvel bulunuyor.

Son düzenleme:

Oncelikle tebrikler ve başarılar diliyorum.
Bir sonraki akü yatırımını lityum akülere yapmanızı öneririm. Mesut bey'in onerdigi gibi şimdilik ısıtma dışında acil ihtiyaç yok modunda olursanız rahat edersiniz.
Seçimler yaklaşıyor. Mitinglerde satılabilir malzemeler olabilir.
Herkez milliyetçi olacağı için bol bol bayrak satabilirsiniz.
Konserleri takip edebilirsiniz.
Iyi bir kahve makinasi ileride ise yarayabilir. Ama yutup işini tutturabilirseniz hiç birine gerek kalmayabilir.

Son düzenleme:

.
Sizlerden haber almak gayet sevindirici Semih bey. 😊
Sözünüzü tutup foruma yazdığınız için baştan teşekkürler.

Enerji sorununuzun şu andaki çözümü için akünüzün değil, aslında sollar sisteminizin kapasitesini arttırmanız gerekiyor. Tabii çıkış olarak şebeke alternatifinin söz konusu olmadığı noktasından yola çıkıyorum.

Çünkü; enerji deposu olarak ancak %50 sini yani ~100 Amper/saatini güvenle kullanabileceğiniz jel aküleriniz, ana tüketim sorumlusu olan buz dolabınız ve diğerleri hatta inverterinizin enerji kaybını bile kolaylıkla karşılaması lazım. Şüpheniz var ise enerji sayacı ile kontrolünü yapın derim. Yoksa üzerlerinden okuduğunuz alet tüketimlerini, günlük kullanım saatleri ile çarpabilirsiniz. Zaten doğru bir enerji sistemi için ön şart, günlük tüketimin tespiti olmakta. (Üstelik kullanımdaki aküleri yenileriyle birleştirmenin sorunları var)
Şu andaki 400 W panel kapasitenizin İzmir ve güneyi için günlük en fazla ~60 Amper enerji kazanımının Aralık ve Ocak aylarında 50 Amperin bile altına düşeceğini hesap etmelisiniz. Hatta bu ortalama bir hesap olduğundan güneşin cimrilik yapacağı ikinci bir günün maalesef durumu daha da zorlaştıracağı düşünülmeli.
Yani kısaca asıl sorununuz; şu andaki enerji kazanımınızın azlığı, depolama kapasitenizin yetersizliği değil ! Ayrıca akülerinizin tam dolmaması sülfatlaşma yüzünden ömürlerinin kısalmasında da sebep olmakta..

Diğer taraftan paneller için yerinizin belki yeterli olamayacağı varsayımını şu andaki maddi olanaklarınızla birleştirince, bence en gerçekçi çözüm, buz dolabınızın fişini yaşadığınız enerji darboğazı boyunca çekmeniz olmakta. Bu bence disiplinli bir yaşam çerçevesi içinde çözülemeyecek bir sorun değil. Aslında böylelikle sizin durumunuz için gerekli MPPT regülatörünü erteleme durumunuz hatta olası bir mazotlu ısıtıcının elektriğini bile (?) karşılama durumunuz olabilir. (Aydınlatmanız dahil diğer tüketimlerinizin ekonomik yapıda ve televizyonunuzun olmadığını varsayıyorum)

Kısaca, en azından yeni bir harcamaya girmeden buzdolabınızı kapatarak adım adım bu olasılığı deneyin derim.. Ben ortaokula başlayıncaya kadar bizim evde buzdolabı yoktu. Bu annemin enfes yemekler yapmasına engel olmadı.. 😋

Yetersizlik durumunuzda ise önce, şu andaki regülatörünüz izin veriyor ve tavanda da

varsa yeni panel veya panellerin yerinde bir çözüm sunacağını düşünüyorum.

Yağmurlu günler için ise sürgülü kapınızın üstüne nasıl yapılacağını bilmesem de belki portatif bir siperlik çözüm olabilirdi ? (Üst kapı aralığına gerektiğinde sıkıştırılacak yarı sert bir plastik levha ?)

Aşağıda imzamdaki “SOLAR HESABI” linkinde faydalabileceğinizi sandığım bir cetvel bulunuyor.
Geçen iki ayda hep yazarım ederim dedim ama o kararlılığı henüz gösterebildim. Ara ara belli bir zaman belirleyi not düşeceğim.

Enerji noktasında verdiğiniz fikir ve bilgiler gayet yararlı. Yazın yeten akü neden şimdi yetmez sorusunu gayet iyi yanıtladı. Güneşlenme süresi ve akünün tam dolması. Bu noktada panel için tavanda yer belirleme ve sonrasında muhtemelen 205w bir panel montajı sıkıntımızı çözecek. Yine de panele ek tam zamanlı bir yaşam içerisinde yer aldığımızdan, bir akü daha işimize yarar mı? Ve iki tane akü malum bir yıllık. Ek alınacak yeni akünün montajı sonrası ne gibi sıkıntı çıkar, ne gibi bir eksiği fazlası olur, uygun zamanınızda gelecek yanıtı bekliyor olacağız.

Evet siperlik aklımıza geldi ama rüzgarla eğimli yağan bir yağmur siperliği aşar dedik. Sürgülü cam boyutunda belki küçük siperlik de olur desek de yine yağmurun eğimine kalır dedik işimiz. Sonra menfez aklımıza geldi. Aşağı yukarı açılır kapanır olması işimizi kolaylaştırır dedik ama estetik kaygımızı bir kenara bırakacağız.

Oncelikle tebrikler ve başarılar diliyorum.
Bir sonraki akü yatırımını lityum akülere yapmanızı öneririm. Mesut bey'in onerdigi gibi şimdilik ısıtma dışında acil ihtiyaç yok modunda olursanız rahat edersiniz.
Seçimler yaklaşıyor. Mitinglerde satılabilir malzemeler olabilir.
Herkez milliyetçi olacağı için bol bol bayrak satabilirsiniz.
Konserleri takip edebilirsiniz.
Iyi bir kahve makinasi ileride ise yarayabilir. Ama yutup işini tutturabilirseniz hiç birine gerek kalmayabilir.
Çok teşekkür ederiz.
Lityum aküye yatırım yapmak istesek de yapacak durumumuz olmayacak. Mevcutta iki jel akümüz var. Belki bir panel ve bir jel akü daha eklenebilir. Ha yarın bir gün ya karavanı değiştirir ya da aküleri sıfırdan değiştirsek imkanımız da olursa lifepo4 denilen akülere yöneliriz.

İzmir'de, insan yoğunluğu oluşturabilecek konser vb etkinlikleri takip ediyoruz. Tabi olası sıkıntıların çıkmayacağı yerleri tercih ediyoruz.
Mitingler güzel bir tavsiye. O günleri de takip edip bir şeyler bulabiliriz değerlendirmek için.

Kahve makinesi olabilir tabi ama elektrik bizi malum korkutuyor. 🙄 Şimdilik hazır toz kahveleri suyla birleştirip müşteriye arz ediyoruz. 😀

Youtube gibi yerleri de çok güzel kullanamıyoruz ama biraz öğrenip hem tecrübe hem de ilerde biraz gelir sağlar belki diye beslemek istiyoruz.
Çok teşekkür ederiz yine fikir ve mesajınız için. 😊

Ek alınacak yeni akünün montajı sonrası ne gibi sıkıntı çıkar, ne gibi bir eksiği fazlası olur,

Ayni etiket gerilimiyle (örn.12V) kullanılmakta olan bir aküye diğer yeni birisinin bağlanarak takviye yapılması iki akü arasındaki dengeleme akımları yüzünden tavsiye edilmemekte. Gerekçe olarak bu durumda az değerli akünün belirleyici olacağı gösteriliyor.

Siz yine de durumunuz için akü kapasitenizin yeterli olmadığından yola çıkacaksanız, zaten asıl gereksinimiz olan yeni panellere belki şu andaki regülatörünüzün de yetmeyebileceğini düşünürsek; yeni panel+yeni regülatör+yeni akü ile bazı tüketicilerinizi ayırarak, onları bu parelel ikinci bir sistemle besleyebilirsiniz.

Yukarıda yazmıştım, bence akü kapasitenizi arttırmak yani şimdiki 200 Ah üzerine çıkarmak yerine, tüketiminizi kısıtlamak, sizin gibi küçük bütçeyle tam zamanlı yollarda olmayı düşünenler için de daha anlamlı ve orantılı bir hedef..
Zaten önümüzdeki ayları düşünürsek Teoman beyin dediği gibi sizler için ısınmak,
soğutmaktan daha gerekli olmalı.

Tekrar sorayım.
Günlük tüketiminizi hesap ve şimdiki günlük kazanımınızı tespit ettiniz mi ?
Onları bilmeden yukarıda yazılanların içini doldurmak zor.

Son düzenleme:

Ayni etiket gerilimiyle (örn.12V) kullanılmakta olan bir aküye diğer yeni birisinin bağlanarak takviye yapılması iki akü arasındaki dengeleme akımları yüzünden tavsiye edilmemekte. Gerekçe olarak bu durumda az değerli akünün belirleyici olacağı gösteriliyor.

Siz yine de durumunuz için akü kapasitenizin yeterli olmadığından yola çıkacaksanız, zaten asıl gereksinimiz olan yeni panellere belki şu andaki regülatörünüzün de yetmeyebileceğini düşünürsek; yeni panel+yeni regülatör+yeni akü ile bazı tüketicilerinizi ayırarak, onları bu parelel ikinci bir sistemle besleyebilirsiniz.

Yukarıda yazmıştım, bence akü kapasitenizi arttırmak yani şimdiki 200 Ah üzerine çıkarmak yerine, tüketiminizi kısıtlamak, sizin gibi küçük bütçeyle tam zamanlı yollarda olmayı düşünenler için de daha anlamlı ve orantılı bir hedef..
Zaten önümüzdeki ayları düşünürsek Teoman beyin dediği gibi sizler için ısınmak,

Tekrar sorayım.
Cesaretiniz için tebrik eder Tam zamanlı karavan hayatınızda kolaylıklar dilerim.

Tekrar sorayım.
Evet, hesaplama yaptım solar cetvel üzerinden. Böyle bir kaynak için de ayrıca teşekkür ederim.
47a gibi bir harcama miktarı çıktı ortaya.
Akünü yetersiz olduğu düşüncesi sizin yorumunuzla aklımızdan silindi. Bizimkisi tedbir amaçlı nasıl olur düşüncesi aslında. Yani tüketim değerimiz bir iki günü çıkarır mevcut akülerde tam şarjda ama malum iki panel yetersiz geldiği için bulutlu havalarda bir panel daha eklemenin avantajlı olabileceğini düşünüyoruz. Ha, akü şu an için yetse de, kapalı havalarda daha uzun dayanmak adına üçüncü akünün kritiğini yapıyoruz kafamızda.

Dün insanlık için küçük, bizim için büyük bir adım attık: evimize yani karavanımıza dizel ısıtıcı montajı yaptırdık. Kış geceleri artık daha sıcak tabi mazota paramız yettiği sürece. :sweatsmile:
Bu ısıtıcıyı bulmamızın ve montajının da bir hikayesi var, uygun zamanda detaylı bir yazıyla paylaşacağım.

Stc montaj

Montaj 2

Youtubeden izleteceğiniz videolardan ekmeğinizi çıkartacağınızı düşünmeniz dikkatimi çekti. Hakkaten öyle bir yaşam var mı? Onu sorayım unutmadan.
Youtube'da 1000 takipçi üzerine çıktıktan sonra, video izleme sırasında çıkan reklamlardan, YouTube kanal sahibine pay ödemesi yapıyor.
Bizim amacımız ise YouTube için ya da sosyal medya için yaşamak değil zaten, ancak bu tarz YouTube gibi ortamlardan gelecek maddi desteğin bütçemize katkı sağlaması.

Evet, karavanda yaşama geçip, tam dolu olmayan bir tüple başladığımız yolda, 2.5 ay sonra tüpümüz bitti. Milangaz marka 12 kg'lık tombul tüp mevcut, yine Milangaz tercih ettik. 314 TL bir tüp fiyatı.

Bugün 3. evlilik yıl dönümümüz! 🎈🎉🎊
3 yıl önce bugün, çok özel bir anı bıraktık geride ve bu 3 yıl bizi karavanda tam zamanlı yaşama taşıdı.
Ve o günü, tırmanış yaptığımız kayalıklarda gerçekleşen nikahımızı sizle de paylaşmak istedik. 😍😺
Klasik olacak ama nikah gününe dair detaylar video açıklamasında.

Link:
Video: https://youtu.be/_SiVA9FhTvw

2

Sevda & Semih

Bugün 3. evlilik yıl dönümümüz! 🎈🎉🎊
3 yıl önce bugün, çok özel bir anı bıraktık geride ve bu 3 yıl bizi karavanda tam zamanlı yaşama taşıdı.
Ve o günü, tırmanış yaptığımız kayalıklarda gerçekleşen nikahımızı sizle de paylaşmak istedik. 😍😺
Klasik olacak ama nikah gününe dair detaylar video açıklamasında.

Link:
Video: https://youtu.be/_SiVA9FhTvw

Ekli dosyayı görüntüle 640540
Sevda & Semih
Tebrik ederim. Mutluluklar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri