Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vanosfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,147
Karavanımızda jel akü kullanıyoruz. Bir süredir problem olduğunu düşündüğüm bir noktayı paylaşmak istedim. Bir haftadır, güneş ne zaman batsa, akünün de voltajı direkt gidiyor. Yani akü şarj tutmuyor.
Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Bunu araştırmaya başladım.
Aküleri çıkarıp dışarıda şarja mı vermeli?

Aküler 100+100 ah Orbus Nano Karbon Jel akü.
205w+205w güneş panellerimiz var.

Etiketler
Karavanımızda jel akü kullanıyoruz. Bir süredir problem olduğunu düşündüğüm bir noktayı paylaşmak istedim. Bir haftadır, güneş ne zaman batsa, akünün de voltajı direkt gidiyor. Yani akü şarj tutmuyor.
Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Bunu araştırmaya başladım.
Aküleri çıkarıp dışarıda şarja mı vermeli?

Aküler 100+100 ah Orbus Nano Karbon Jel akü.
205w+205w güneş panellerimiz var.
Ben şimdiye kadar o duruma düşen jel veya agm akümü kurtaramadım. Desulfator, düşük /yüksek amperde şarj, şoklama denedim , olmadı. Kurtarabilen var mi bilmiyorum.

Son düzenleme:

Ben şimdiye kadar o duruma düşen jel veya agm akümü kurtaramadım. Desulfator, düşük /yüksek amperde şarj, şoklama denedim , olmadı. Kurtarabilen var mi bilmiyorum.
Aküler henüz bir yıllık oysa ki.
Dışarıda şarj ettireyim diyordum ama yorumunuz düşündürdü.

Şansınızı deneyin elbette. Pes etmeyin
Ne yazık ki bu akuler 10.5 V altına bir kez bile inse, bir daha adam olmuyor.

.
Genel olarak söylersek:
Bütün kurşun-asit akülerin kullanılmadığı zamanlar mümkün olduğu kadar dolu olmaları ömürlerini kısaltan sülfatlaşmalayı önlemekte.
Hatta devamlı bağlı oldukları solar regülatörü çok fazlı dolum yapmıyor ise yine çok fazlı, yani %100 dolum yapabilen şebeke cihazı ile her ay iki gün boyunca doldurulmaları gerekmekte. Yoksa beklenenden daha erken tükenmelerine şaşmamak lazım..
Kısaca akünün bakımının yaşından bile daha önemli olduğu atlanmamalı..

Tabii bir de yukarıda yazılan derin deşarj durumu var..
Bu sizin durumunuza daha uyuyor. Önce akünüz göreceli yeni ve jel aküler zaten spontane boşalmaya biraz daha dayanıklılar.
Akünüzün %70 fen fazla boşalmış olduğu birşekilde gözünüzden kaçmış olmalı ?

Akünüzü darbeli gerilim vererek canlandırmayı beklediğiniz desülfatöre gelince. Darbe frekansının ve darbe geriliminin anlamlı bir değerde olması bekleniyor. Bu açıdan Almanya’da önerilen “Megapulse” aletinin Türkiye’de hediyesi. ~100 € kadar.
En fazla varılabilen %80 değeri için de 8 haftaya kadar bağlı kalması gerekebilir denmekte.
Amerikan ordusu için geliştirilmiş desülfatörün asıl ilk ödevlerinin aküleri canlı tutmak olduğu düşünülürse, beklediğiniz canlandırma işlevi olarak yeterli derecede bir faydasını görmeseniz de belki tamamen boşa bir harcama olmayacağı düşünülebilir ?

Son düzenleme:

Aküleri birbirinden ayırıp ölçüm yaptım 11.5 değerleri ikisinde de gördüm. Yani akünün biri ölüp, diğerini etkilemiyor. Muhtemelen ki aslında büyük ihtimal bizim sorun güneşlenme süresi... Kısa güneşlenme süresinde şarj hızını yükseltmenin formülü ise panel sayısını arttırmak.
Tavanda bulunun iki panel, iki tavan havalandırması ve tavan kliması nedeniyle bir panele daha yer yok. Muhtemelen tavan klimasının üzerine olacak şekilde bir yükseltme yapıp, oraya montaj yapabilirim ek paneli.

.
Panel sayısını arttırmak istemeniz gayet isabetli olsa da ondan önce tüketiminizi tekrar kontrol etmeyi atlamayın derim..
* Gaz veya kol kuvvetiyle yapabilecekleriniz için elektrik kullanmayabilir,
* ayni sonuca ulaşabileceğiniz daha hesaplı tüketicilere yönelebilir,
* dış kaynak kullanımınızı zorlayabilir ve
* tüketicilerinizin kullanım zamanlarından kısabilir hatta sıkıntılı zaman aralığı için boşa bile alabilirdiniz ?

Özellikle elektrik sarfiyatlı mazotlu ısıtıcınız için, bildiğiniz bir şeyi tekrarlayayım.
Solar kazanımı için kışları İzmir enlemi altındaki bölgeler hem daha uygun hem de bu bölgelerin alcak rakımlı ve kuzey kapalı yerleri kemikleri daha etkin ısıtmakta.. 😉

Son düzenleme:

.
Forum buraya ayni mesajı iki kere gönderecek kadar bunadı sanırım.. 🥴
Üstelik ne kadar bağırsan, kulakları “siliniz lütfen” ricalarını bile artık duyamıyor.
Aah ah nerde kaldı o eski üye engellemeler, ergen hezeyanlı mesaj silmeler..🤔
Onları bile özledik yahu.. 😴

Yücel bey de yazmasa forumun yarısı dumura uğrardı kesin..

Son düzenleme:

.
Panel sayısını arttırmak istemeniz gayet isabetli olsa da ondan önce tüketiminizi tekrar kontrol etmeyi atlamayın derim..
* Gaz veya kol kuvvetiyle yapabilecekleriniz için elektrik kullanmayabilir,
* ayni sonuca ulaşabileceğiniz daha hesaplı tüketicilere yönelebilir,
* dış kaynak kullanımınızı zorlayabilir ve
* tüketicilerinizin kullanım zamanlarından kısabilir hatta sıkıntılı zaman aralığı için boşa bile alabilirdiniz ?

Özellikle elektrik sarfiyatlı mazotlu ısıtıcınız için, bildiğiniz bir şeyi tekrarlayayım.
Solar kazanımı için kışları İzmir enlemi altındaki bölgeler hem daha uygun hem de bu bölgelerin alcak rakımlı ve kuzey kapalı yerleri kemikleri daha etkin ısıtmakta.. 😉
Tüketimimizi solar cetvel üzerinden hesaplamıştım. 47-50 amperlik bir tüketim hesabı tutturmuştum.
Maddelerden devam edersek,
Ocak ateşlemeyi, ocağın elektrikli çakmağıyla değil de normal çakmakla yapabilirim.
Buzdolabı kullanamaz haldeyiz ki bu zorluyor. Her ne kadar stokla ürün tutmasak da dolapta, alınan peynirin 4-5 gün süren tüketim süresi, çalışmayan bir dolapta kokuya neden olabiliyor. 12v dolaba çevirme olayı beni daha çok korkutuyor çünkü sonradan çevirmelerin çoğu daha çok tüketime neden olmakta. Bir de ona göre kablo çekili değil karavanda. Dahası olası 12v dolap arızalarının maaliyetinin yüksek olduğunu duymamız... Bu konuda nitelikli bir tecrübeye ihtiyacımız var.
220v A+ Altus dolabımıza kondansatörle ilgili bir çok tavsiye veren olmuştu. Bu konuyu da araştırmam gerek.

Tüketimimizi solar cetvel üzerinden hesaplamıştım. 47-50 amperlik bir tüketim hesabı tutturmuştum.
Maddelerden devam edersek,
Ocak ateşlemeyi, ocağın elektrikli çakmağıyla değil de normal çakmakla yapabilirim.
Buzdolabı kullanamaz haldeyiz ki bu zorluyor. Her ne kadar stokla ürün tutmasak da dolapta, alınan peynirin 4-5 gün süren tüketim süresi, çalışmayan bir dolapta kokuya neden olabiliyor. 12v dolaba çevirme olayı beni daha çok korkutuyor çünkü sonradan çevirmelerin çoğu daha çok tüketime neden olmakta. Bir de ona göre kablo çekili değil karavanda. Dahası olası 12v dolap arızalarının maaliyetinin yüksek olduğunu duymamız... Bu konuda nitelikli bir tecrübeye ihtiyacımız var.
220v A+ Altus dolabımıza kondansatörle ilgili bir çok tavsiye veren olmuştu. Bu konuyu da araştırmam gerek.
12 volta çevrilen dolapların daha fazla enerji harcadığı ya da arızalarının daha maliyetli olduğunu kim söylüyorsa ya yalan söylüyor ya da cahilliğinden böyle söylüyordur.Böyle safsatalara inanmayın.

12 volta çevrilen dolapların daha fazla enerji harcadığı ya da arızalarının daha maliyetli olduğunu kim söylüyorsa ya yalan söylüyor ya da cahilliğinden böyle söylüyordur.Böyle safsatalara inanmayın.
Merhaba,

Bir kıyaslama yapabildiniz mi? 220V ve çevrilen 12V da ki amper ya da watt harcaması anlamında.

Bende de 220 V Arçelik buzdolabı var. Invertör de sadece bu anlamda görevde.

Merhaba,

Bir kıyaslama yapabildiniz mi? 220V ve çevrilen 12V da ki amper ya da watt harcaması anlamında.

Bende de 220 V Arçelik buzdolabı var. Invertör de sadece bu anlamda görevde.
Tabii ki yaptım.İnvertersiz kullanım hem sarfiyat olarak hem inverter masrafı ve arızası ve sesi bakımından çok avantajlı.Ayrıca 12 volt kompresörler yüzde kırkbeş eğime kadar piston vurmadan çalışabiliyor ve sarsıntıdan etkilenmiyor..220 volt kompresörler bu bakımdan karavan için uygun değil.12 volt dönüşümlerinde yapılan en büyük hata buzdolabının hacmine göre küçük kompresör takmaktır.Ayrıca üstten kapaklı olması da sarfiyatı çok etkiliyor.Ben bu yüzden buzdolabı dönüştürmek yerine,buzluk haznesine kasa yapıp üstten kapaklı buzdolabı yaptım ve 35 lt lik komresör bulamadığım için 25 lt lik çift komresör taktım.Şu an çok az çalışarak hızlı biçimde soğutabiliyor.

Sanıyorum 10 yıl oldu. Karavanımda megapulse desülfatör kullanıyorum. Ilk yıllar AGM akülerde denedim. Bir faydasını görmeyince sulu motor aküsüne taktım ve faydasını gördüm. Benim tahminim sulu aküde bu cihazlar daha etkili. Yaṣı gelmiṣ aküleri canlandırmayı çok denedim ama hiç baṣaramadım. Bu cihazı en iyisi yeni aküye takmak.

Karavan elektrik sisteminde yaptığım hatalardan ṣunu öğrendim. Ucuz akü alınabilir. Fakat kalitesiz ṣarj cihazı asla karavana sokmamak lazım. Solar veya 230 volt ṣarj cihazı alırken aküleri kademeli olarak ṣarj eden cihazların kalitelisini tercih etmek lazım. Aracımda Ctek ṣarj cihazı kullanmaya baṣladıktan sonra (10 yılı geçti) akülerimin yaṣam süreleri hep normalin üzerinde oldu.

Karavanda tam zamanlı yaṣayanların yanlarında mutlaka küçük bir üstten kapaklı 12 volt kompresörlü buz dolabı bulundurmalarında fayda var. 230 volt olmadığı yerlerde uzun süre kalındığında, kıṣ aylarında büyük bir buzdolabına elektrik yetiṣtirmek kolay değil. Aracı ısıtmak için ısıtıcıya elektrik lazım. Karavan ısındıkça büyük buzdolabının elektrik ihtiyacı da artiyor.

Soğuk havalarda aracın dıṣında bir kutuda (aluminyum olabilir) çok sayıda yiyeceği serin tutmak mümkün olabilir.

Üç sistem Dometic dolabımı şu anda lojmanımda 220 ile kullanıyorum. Mükemmel soğutma sağlıyor,
Hüseyin Bey'in dediği 12 volt buzdolabı üç sistem de olabilir bence. Lpg ile buzdolabı işini çözmek büyük rahatlık sağlayabilir.

Bugün, hidroforun elektriğini içeriden kontrol ettiğimiz on/off anahtarı arızalanmış. Kabloların anahtarı lehimi sonrası iyi yapılmamış bir elektrik izolasyonu, kaçak yapıp arızaya neden olmuş.
Bunun tamirini yaptım.
Sağlam olan diğer anahtardan, anahtarın çalışma mantığını öğrendikten sonra anahtarı toparladım. Tam çalıştırdım ki tık yok. Sonra bir daha içini açıp inceledim. Kaçak sonrası eriyen metal tırnağı bir şekilde düzeltip anahtarı çalışır hale getirdim. Diğer anahtarların da elektrik bandıyla güzelce izolesini tamamlayıp çalışmamı sonlandırdım.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri