Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vanosfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,144
Tüpü Pazar günü yeniledik. 324TL olmuş Milangaz 12kg tombul ev tüpü. Aygaz'a geçeriz bu kez diyorduk ama elimizde illa ki Aygaz marka boş tüp olması lazımmış yoksa tam depozito bedeli alırız dediler. Biz de ne yapalım diyerek Milangaz ile devam kararı aldık.

Bu arada dedantör değişimine de gittik.

Başka bir forum sayfasında aldığımız tavsiye üzerine, 1.5kg/h değeri olan kendi dedantörümüz yerine, 1kg/h değeri olan bir dedantöre geçtik. Burada temel beklentimiz tüpte ekonomi sağlamak oldu.

Üzerine bir de fark ettiğimiz bir şey oldu.

Büyük gözlü ocak kısıkken dahi olması gerekenden daha harlı yanıyordu. Şimdi dedantör değişikliği ile olması gerektiği gibi yanıyor.

Görseldeki dedantörü tercih ettik. Bir önceki dedantör ile tüpümüz 2.5 ay dayandı. Bakalım bu dedantör ne kadar etkileyecek tüketimimizi?

Şimdilik bu kadar.
:smiley:

Images 6

Etiketler
Havalar soğudu malum. Tabandan gelen soğuk bir arayışa bizi sürükledi. Zeminde kilim var ama ince. Kamp matımızı zemine boylu boyunca serince koridora da uydu ölçüleri. Üzerine de kilim sererek bir ısı yalıtımı kazandığımızı düşünüyoruz. İçerisi her türlü ısınıyor ama amaç o ısıyı içeride izole etmek. Bu noktada 1 saattir deneyimimiz iyi noktada. İçeriyi güzelce ısıttık ve 1 saattir ısı kaybımız, matı sermeden önceye göre çok daha iyi durumda. Daha kullanışlı benzer bir çözüm için arayışa geçeceğim.

İki arka kapının ve sürgülü kapının yalıtım güçlendirmeleri fazlasıyla tamamlandı. Yalıtımlara ek, arka kapıların pencere nişlerine güncelleme yaptım. Yani en azından birine yaptım, diğerine de yapabilirsem yarın el atacağım. Sonrasında aracın altında kalan su depomuzun son yalıtımını da tamamlamaya çalışacağım.
İyi kötü video kayıtları yaptım. En sonunda yapabilirsek hepsinden bir video ortaya koyup paylaşacağız.
İyi geceler.

Camlara köpüklü ambalaj malzemesi yapıştırdınız mı?
Putin sonrası Alman icadı. Mesut bey video paylaşmıştı.

Evet, bugün su deposunun yalıtımını tamamladık. Umarız ki işe yarayacak şekilde yapabilmişizdir.
Videolar çektim. Bakalım düzgün bir şekildeyse, kurgusunu yapıp videosunu da YouTube hesabımıza yükleyeceğiz.
Ne yalıtımmış be. :smiley:

Bornova'da, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı otoparkındayız. Rüzgar fena esiyor. Baya beşik gibi sallanıyoruz. Altta paylaştığım görsel hava durumumuz. Umarız sorunsuzca atlatırız şu rüzgarlı günleri.
Karavana gelirsek,
izolasyon güçlendirme meselesi tamamlandı.
Araç altı su deposunun, su borularının ve çamurluk davlumbazlarının yalıtımı,
bagaj içi sağ sol duvarların, iç oturma koltuk altlarının, arka kapıların ve sürgülü yan kapının yalıtım güçlendirme çalışmaları tamamlandı.
Su deposunu ve borularını donmaya karşı yalıtım yaptık.
Diğer noktalar ise eksik gördüğümüz ve elimizin ulaştığı noktalardı.
Isı noktasında etki ettiğini deneyimledik.
Örneğin önceden içerisini ısıtınca daha kısa sürede soğuma oluyordu ama şimdi soğuma süresi, dışarıdaki hava sıcaklığı daha da düşük olmasına rağmen uzadı. Bu da bizi mutlu etti, sevindirdi.

Şimdiyse banyomuzun silikonlarını yenileme çalışmalarına başladık.
Sararma ve bazı yerlerin açılma durumları nedeniyle başladığımız çalışmada, eski silikonları temizle kısmı tamamlandı.
Sıra yeni silikonu uygulamada. Görseldeki Sista Ekstra Beyaz silikonu tercih ettik. Kalitesi ve beyazlığının daha uzun süreli dayanacağına olan inancımız, kullanıcı tecrübelerinden kaynaklanıyor. Bakalım nasıl olacak?
Şimdilik böyle.
5 Şubat Pazar, 2023.
Bugünden bildirdik.

Sista extra white

Frtna Bornova 6 ubat

Ülkemize geçmiş olsun.
Büyük bir yıkımla başladık güne. Yüreğimiz dağlandı.
Ne yapacağız derken,
Tüm gün İzmir'den deprem bölgesine gidecek ekiplerle haberleştik.
Derken Bursa'dan saat 19'a doğru gelen haberle, Bursa'dan deprem bölgesine 23.00'da bu gidecek ekibe katılmak üzere, İzmir'den Bursa'ya karavanımızla geçtik.
Otoban üzerinden bir şekilde yetiştik ve şimdi Maraş'a doğru, Osmangazi Belediyesi-Türkiye Dağcılık Federasyonu koordineli ekipleyiz.
İnşallah zamanında varıp, bir el verip yardımcı olabiliriz bölgedeki halkımıza.
Daha fazla diyecek bir şey yok.
...

Ülkemize geçmiş olsun.
Ne yapacağız derken,
Derken Bursa'dan saat 19'a doğru gelen haberle, Bursa'dan deprem bölgesine 23.00'da bu gidecek ekibe katılmak üzere, İzmir'den Bursa'ya karavanımızla geçtik.
Otoban üzerinden bir şekilde yetiştik ve şimdi Maraş'a doğru, Osmangazi Belediyesi-Türkiye Dağcılık Federasyonu koordineli ekipleyiz.
...
Allah yar ve yardımcınız olsun!...

Yolda kaza nedeniyle olduğu söylenen trafik var. İnşallah halkımızın yardımına tez zamanda yetişiriz.

Gelen haberler çok acı... Hala dokunulmayan enkazlar var. İmkanı olan şehrindeki AFAD, belediyeler veya yardım gruplarıyla haberleşip yardıma koşmalı!

Trafik 20230207

Trafik 20230207 065418

Ülkemize geçmiş olsun.
Ne yapacağız derken,
...

Allah size ve sizin gibi yardıma koşan teknik ekiplere yardımcı olsun,
Milletin başı sağ olsun, yaralılara acil şifa diliyorum,
Enkaz altında bekleyen insanlara da Rabbim tez elden kurtarılmayı nasip etsin,
Allah herkesin yardımcısı olsun.

Allah yardımcımız olsun.

Bu şekilde büyük felaketlerde arama kurtarma eğitimi almış, eğitimli insanlarımıza ciddi ihtiyaç var.

Bizlerin elinde anca maddi anlamda bir yardım gelebiliyor. Trafikte tez zamanda açılır inşallah.

Maraş'ta deprem bölgesindeyiz Osmangazi Bld. - TDF il temsilciliği koordinasyonuyla.

İlk saha görevinden, dinlenmeye geçeceğiz. Bir enkazdan daha haber bekliyoruz.
Bu görevde 2 evladımızı enkazdan kurtardık.
1 evladımızın da maalesef cansız bedenine ulaştık.

Bir sey aktarmak istiyorum.
Burada ve her deprem bölgesinde en temel ihtiyaçlar: 10-12kg hilti, jeneratör, spiral, demir makası, balyoz gibi teknik malzemeler. Ekipler dönüşümlü kullanıyorlar malzemeleri.
Her ekip birbirinden malzeme istiyor, kurtarma süreleri uzuyor. Ellenmemiş binalar var. Ekip de var ama malzeme yetersiz. Battaniye ve diğer malzemeler yeterince gönderilmiş olmalı ama saydığım malzemeler en büyük eksiklik.

İkinci kurtarma görevine başladık. Gittiğimiz enkaz 12 daireden oluşan apartman. Enkaz altındakilerle sesle iletişim kurulmuş. İnşallah kurtaracağız enkazdan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR