Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vanosfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,762
İkinci kurtarma görevine başladık. Gittiğimiz enkaz 12 daireden oluşan apartman. Enkaz altındakilerle sesle iletişim kurulmuş. İnşallah kurtaracağız enkazdan.

Vaktiniz müsait olduğunda cevap yazarsınız…

Çok değerli bir yardımda bulunuyorsunuz.

Yardım konusunda biraz bilgi verebilir misiniz?

Daha önce bir hazırlık eğitimi gördünüz mü?

Dün eṣim anlattı. Çalıṣtığı gruptaki (gönüllüler) bir konuṣma sırasında, birisinin telefonu alarm verince, üyesi olduğu kurtarma ekibinden (gönüllü) çağrıldığını söyleyerek hemen gruptan ayrıldığını anlattı. Bu durumlarda iṣyeri kendisini izinli sayıyor.

Etiketler
Bugün maalesef güzel haberler veremiyorum. Bulduğumuz ekiple 5 cenazeyi enkaz altından çıkardık. Yine 5 cenaze daha görmemize rağmen enkazın altından çıkarması riskli hareket içerdiğinden alamadık.
İki gündür gördüğümüz ve edindiğimiz tecrübeye göre diyebilirim ki:
Hilti, jeneratör, demir makası, uzatma kablosu, aydınlatmalar, spiral gibi teknik ekipmanlar, battaniye, bez veya 1. derece yardım malzemeleri kadar önemli!
Bugün dahi, hiltiler ve saydığım malzemeler dönüşümlü kullanıldı. Depremin olduğu gün, ses gelen enkazlarda ekip var ama ekibin ekipmanı olmadığı ve müdahale edilemediği için yaşamı yitiren çok kişi var.

Dileriz ki böyle felaketleri ne ülkemiz ne de başka ülkeler yaşar.
Şimdilik bu şekilde.

IMG 20230208 094829

Bugün maalesef güzel haberler veremiyorum. Bulduğumuz ekiple 5 cenazeyi enkaz altından çıkardık. Yine 5 cenaze daha görmemize rağmen enkazın altından çıkarması riskli hareket içerdiğinden alamadık.
İki gündür gördüğümüz ve edindiğimiz tecrübeye göre diyebilirim ki:
Hilti, jeneratör, demir makası, uzatma kablosu, aydınlatmalar, spiral gibi teknik ekipmanlar, battaniye, bez veya 1. derece yardım malzemeleri kadar önemli!
Bugün dahi, hiltiler ve saydığım malzemeler dönüşümlü kullanıldı. Depremin olduğu gün, ses gelen enkazlarda ekip var ama ekibin ekipmanı olmadığı ve müdahale edilemediği için yaşamı yitiren çok kişi var.

Dileriz ki böyle felaketleri ne ülkemiz ne de başka ülkeler yaşar.
Şimdilik bu şekilde.
Büyük bir iş yapıyorsunuz. O cehennemden bir kişiyi bile tutup çıkarmak inanılmaz bir mutluluk olmalı.
Allah yar ve yardımcınız olsun!...

Bir süredir uzak kalmayı tercih ettik paylaşımlardan. Bursa'dayız hala.
Kendimizi toparlamaya çalıştık.
Şimdilerde normalleşme de denilen şeyi yaşıyoruz.
Bu dönemde kafa dağıtmak adına araçla ilgilendik yine.
Geçici iş bulup çalıştık.
Derken bir de tam zamanlı yaşamda bize gelir sağlayacak bir kaç girişimde bulunmaya başladık.
Sizle de paylaşmak istedim.

"Açıldık! 🥳
Satıştaki ürünlerimizden alarak bize destek olabilirsiniz. :smiley:
650TL üzeri sepette %15 indirim! 🛍️🛒
vanosfer | Shopier "

Şimdilik bu şekilde.

Shopier vanosfer

Vaktiniz müsait olduğunda cevap yazarsınız…

Çok değerli bir yardımda bulunuyorsunuz.

Yardım konusunda biraz bilgi verebilir misiniz?

Daha önce bir hazırlık eğitimi gördünüz mü?

Dün eṣim anlattı. Çalıṣtığı gruptaki (gönüllüler) bir konuṣma sırasında, birisinin telefonu alarm verince, üyesi olduğu kurtarma ekibinden (gönüllü) çağrıldığını söyleyerek hemen gruptan ayrıldığını anlattı. Bu durumlarda iṣyeri kendisini izinli sayıyor.
Merhabalar. Uzun süredir uzak durduk paylaşımlardan derken henüz yanıtlayabiliyorum.
Yardım noktasında bilgi rica etmişsiniz.
Dağcılık ve tırmanış dışında tek bilgimiz ilk yardım eğitiminde gördüklerimiz.
Genel olarak da bireysel olarak arama kurtarma çalışmalarında nelere dikkat etmeliyiz noktasında araştırıp edindiğimiz bilgiler.
Normal şartlarda, arama kurtarma eğitimine sahip olanlar öncelikli gönderilir ki gönderildi de. Sonrasında dağcılar olarak gitmemizi kolaylaştıran şey, konaklama noktasında kendimize yetecek ekipmanımızın olması, kondisyonumuzun kabul edilebilir noktada olması ve bir de bazı noktalarda iple erişim gerekiyorsa gerekli iple erişim tekniklerini biliyor olmamızdı.
Eşimle ben, İzmir'deydik. İzmir'den deprem bölgesine gidecek ekiplere ulaştık. Lakin beklemede kalmamız gerektiği bize söylendi. Biz olur da haber gelirse diye kamp malzemelerimizi ayarlar gibi konaklama, yeme-içme, arama kurtarmada gerekebilecek sahip olduğumuz bazı malzemeler gibi şeylerle hazırda beklemeye başladık.
Karavan yaşamımız öncesinde, Bursa'da yaşıyorduk ve dağcılık kulübü üyesiydik. Bursa'da yer alan TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) il temsilciliği ile iletişime geçtiğimizdeyse, bir araç gidecek ama kontenjanda olur musunuz ya da otobüs ne zaman kalkacak bilemiyoruz dediklerinden İzmir'den gelecek haberi bekliyorduk.
Akşam yediye çeyrek kala bir telefon geldi, Maraş'a gidecek ekiptesiniz ve araç 23:00'da kalkacak. Gelen telefon Bursa'dandı.
Yetişebiliriz umuduyla bir anda yola çıktık. Normal şartlarda 80km/h hızı pek geçmez iken 100-110km/h hızla otoban üzerinden Bursa'ya sürdük. Fırtına, kar, yağmur derken 10 dakika gecikmeli yani 23:10 gibi buluşacağımız yere vardık.
Karavanı ve karavandaki kedimizi arkadaşımıza emanet edip, Maraş yoluna düştük.
Bizim deprem bölgesine geçişimiz bu şekilde oldu.
Umarım sorunuzu giderebilmişizdir.
Selamlar.

El emeği ürünlerimiz görücüye çıkıyor. :smiley:
Sevdamın az evvel tamamladığı el emeği çiçek detaylı şapka anahtarlığı sizle paylaşmak istedik.
Bu tarz el emeği ürünler satarak geçimimizi sağlamayı düşünüyoruz. :cak

Umarız her şey umduğumuz gibi gider. :smiley:
Shopier ürün satış sayfamız

Anahtarlk apka 1

Anahtarlk apka

Anahtarlk apka2

El emeği ürünlerimiz görücüye çıkıyor. :smiley:
Sevdamın az evvel tamamladığı el emeği çiçek detaylı şapka anahtarlığı sizle paylaşmak istedik.
Bu tarz el emeği ürünler satarak geçimimizi sağlamayı düşünüyoruz. :cak

Umarız her şey umduğumuz gibi gider. :smiley:
Shopier ürün satış sayfamız

El emeği ilk ürünümüzü sattık diye sevindik. Hem de çok. :yum:

Sevincimizi yaşadık ve tamam nereye gönderiyoruz diye bakınırken bir baktık ki siparişte bir not:

"Ürünü istediğin birine hediye edebilirsin. ..."
Farklı forumlarda da paylaşımlarda bulunuyoruz ve sağ olsun bir abimiz destek amacıyla bize amacıyla ilk el emeği ürünümüzü satın almış.

Nota istinaden, yola çıktığımızda eşimin üniversiteden çok sevdiği öğretmeni, Nergis hanım, ilk durağımız olmuştu. Bu ilk el emeği ürün, Nergis öğretmenimize hediye edilecek.

Sizle de paylaşmak istedik sevincimizi. 😀

Son düzenleme:

Teşekkürler. El emeği ürünümü sabırsızlıkla bekleyeceğim. Sevgiler. Cumartesi burada olacak şekilde gönderirseniz daha makbule geçer.
Tabi dikkate alırız.
Bursa'dayız ve ortalama kargo süresi 1 gün oluyor Ankara'ya. Aksilik olmazsa Cuma kargoya teslim ederiz o halde ve Cumartesi yine aksilik olmazsa size ulaşır. 😊

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,439
Kayıtlı Üye Sayımız
172,093
Kaydolan Son Üyemiz
ata bey

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR